fbpx
Obrazek na bloga Adwokat Kobiet adwokat z Warszawy Aleksandry Wejdelek-Bziuk. Tekst: Rozwód z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie. Rozwód alimenty dzieci koszty. Dwoje ludzi stojących plecami do siebie na zdjęciu.
proces sądowy,  rozwód

Rozwód bez orzekania o winie za i przeciw

Rozwód z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie? Co wybrać? Jakie są za i przeciw, plusy i minusy każdej z opcji? Jak wygląda sprawa alimentów, opieki nad dziećmi, podziału majątku? Kiedy wybrać szybki rozwód bez orzekania o winie, a kiedy walczyć o winę w rozwodzie? Czy da się w krótkich słowach przedstawić wszystkie argumenty za każdą z tych opcji? Nie sądzę. Ale postaram się dzisiaj przedstawić Ci najważniejsze – i najbardziej zakorzenione w świadomości społecznej argumenty i owiane wokół tego tematu mity.

Rozwód bez orzekania o winie – plusy i minusy

Rozwód bez orzekania o winie – czy warto? Jakie są plusy i minusy? Jakie za i przeciw? Zacznę dzisiejszy wpis od słodko-gorzkiej refleksji, że bardzo sądowa rzeczywistość i polskie realia prawne rozmijają się z taką powszechną wizją sądownictwa, podsycaną (albo kreowaną?) przez media. Nie zliczę ile razy w ostatnim czasie wygłaszałam dość banalną kwestię: postępowanie sądowe nie wygląda tak, jak w amerykańskim filmie. Ale jakoś szczególnie wyobrażenie moich klientów, o tym co ich czeka rozmija się z realiami, gdy chodzi o sprawy rozwodowe.

Wypowiadam wojnę tej przekłamanej wizji. Na pierwszy ogień biorę kwestię „winy” w procesie rozwodowym, a przede wszystkim czy i kiedy warto o tę winę walczyć. Rozwód z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie – czym się różnią i co wybrać?


Czy może być rozwód z winy obu stron?

Zacznijmy od tego, że opcje w zasadzie są 4 -małżeństwo może zostać rozwiązane:

  1. z ustaleniem, że żadne z małżonków nie ponosi winy;
  2. rozwód bez orzekania o winie;
  3. rozwód z wyłącznej winy żony albo rozwód z wyłącznej winy męża;
  4. rozwód z winy obydwojga małżonków.

Elementu tego nie można pominąć, sąd musi ustosunkować się w wyroku rozwodowym do tej kwestii. Różnie bardzo jednak wyglądają kwestie dowodowe, a w konsekwencji czas trwania i energochłonność takiego postępowania.

Rozwód bez orzekania o winie – plusy i minusy

Rozwód bez orzekania o winie – ile trwa

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie? To najszybszy, najtańszy sposób na rozwiązanie małżeństwa. To ten tryb, na który klienci mówią: “rozwód za porozumieniem stron” albo “rozwód polubowny”. Faktycznie, aby mogło dojść do rozwodu w ten sposób konieczny jest zgodny wniosek.

Przy czym uwaga: małżonkowie nie składają jednego wspólnego pozwu o rozwód (!) Żona/mąż składa do sądu pozew o rozwód, a drugie z nich musi sądowi “odpisać” w formie tak zwanej “odpowiedzi na pozew”, że się na ten rozwód w tym trybie zgadza. Może też wyrazić taką zgodę na rozprawie.

Rozwód bez orzekania o winie a dzieci

Tak, w tym trybie możliwe jest, że sąd orzeknie rozwód już po pierwszej (i ostatniej) rozprawie, ograniczając się do wysłuchania małżonków. Sprawa będzie bardziej skomplikowana, jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci i nie porozumieli się, co do kwestii związanych ze sprawowaniem nad nimi opieki. W takim wypadku szanse na rozwód (nawet bez orzekania o winie) po jednej rozprawie spadają w zasadzie do zera.

Rozwód bez orzekania o winie – czy warto?

Czy warto decydować się na rozwód bez orzekania o winie? Jakie są jego plusy? Największą zaletą tego sposobu rozwiązania małżeństwa (poza szybkością) jest jednak to, że nie musimy “prać w sądzie brudów”, wciągać w konflikt osób trzecich, szykować na żonę/męża obciążających ją/jego zdjęć i dokumentów. Całość przebiega stosunkowo kulturalnie, a małżonkowie mogą w cywilizowanych stosunkach np. sprawować dalej wspólnie opiekę nad dzieckiem.

Sprawdź też: Nowy partner w trakcie rozwodu

Rozwód z wyłącznej winy męża/ żony

Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez? Co jeśli rozwód „bez winy” nie jest możliwy? Co jeśli z nią się nie da dogadać, po nim słuch zaginął albo zwyczajnie nie chcemy się dogadywać, żeby nie dać drugiemu małżonkowi satysfakcji z szybkiego “pozbycia się” nas ze swojego życia?

W takim wypadku pozostaje przeprowadzenie postępowania dowodowego co tego, kto odpowiada za to, że małżeństwo upadło. Należy jednak zaznaczyć, że w praktyce orzeczenie takie jest dość trudne do uzyskania.

Wina za rozpad małżeństwa

Kiedy mówimy o winie za rozpad małżeństwa? Kiedy można wskazać przyczynę upadku tzw. filarów małżeństwa. Najczęstsze przyczyny to: alkoholizm (i inne uzależnienia), agresja, niewierność, porzucenie, czasami wrogi stosunek do rodziny drugiego małżonka. Ale także problemy na tle seksualnym oraz trwonienie wspólnego majątku.  Oczywiście to tylko przykłady.

Rozwód z winy obu stron

Może się jednak okazać, że po wielu miesiącach walki w sądzie otrzymamy rozwód z orzeczeniem rozpadzie małżeństwa z winy obojga małżonków.

Kto jest winny rozwodu?

Niestety polskie prawo nie przewiduje gradacji stopnia winy małżonków. Oznacza to, że jeżeli jeden z małżonków zawinił tylko w niewielkim stopniu (np. w 5%), to nie można uzyskać rozwodu z wyłącznej winy drugiej strony. Dotyczy to także sytuacji, gdy drugi małżonek zdecydowanie bardziej przyczynił się do rozpadu związku (np. w 95%). Jeżeli jedno z małżonków wywołuje awantury i wyzywa, ponieważ drugie nadużywa alkoholu sąd może uznać, że zachowanie obydwojga małżonków przyczyniło się do upadku małżeństwa.

Rozwód z ustaleniem, że żadne z małżonków nie ponosi winy

Zdarza się stosunkowo rzadko. Będzie miał miejsce wtedy, gdy do rozpadu małżeństwa doszło w wyniku okoliczności niezawinionych przez żadną ze stron. Uwaga – to nie to samo, co brak orzeczenia o winie!

Wina w rozwodzie a opieka nad dziećmi

Rozwód z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie – jak wygląda kwestia dzieci i opieki nad nimi? “Ale on mi grozi, że mi zabierze dzieci, bo to ja jestem winna rozpadowi małżeństwa” – to cytat niedosłowny oczywiście, ale który słyszę szalenie często. Groźba zupełnie nietrafiona – wyjaśniam od razu.

Ustalenie w zakresie winy pozostaje bez bezpośredniego wpływu na  kwestie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których przyczyny orzeczenia winy mają znaczenie także w kontekście sprawowania opieki nad dziećmi. To te sytuacje, gdy powodem rozstania jest przemoc, uzależnienia, porzucenie rodziny. Ale to właśnie te okoliczności faktyczne będą miały znaczenie, a nie to czy dany małżonek jest winny/wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa!

Sprawdź też: Porozumienie wychowawcze – jak i kiedy zawrzeć

Wina w rozwodzie a podział majątku

Rozwód z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie – jak wina w rozwodzie wpływa na podział majątku? Ustalenie w zakresie winy pozostaje także bez bezpośredniego wpływu na  kwestie związane z podziałem majątku po rozwodzie. Co prawda w orzecznictwie pojawił się pogląd, że wina może mieć znaczenie przy ustaleniu nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków, ale absolutnie niczego nie przesądza.

Generalnie podobnie jak przy kwestiach związanych z rodzicielstwem, większe znaczenie będą miały okoliczności faktyczne. Jeśli przyczyną rozpadu małżeństwa było np. trwonienie pieniędzy przez jedno z małżonków albo uzależnienie od hazardu to te okoliczności mogą mieć znaczenie także dla spraw majątkowych. Niekoniecznie zaś musi zajść stwierdzenie winy danego małżonka, aby później np. w postępowaniu o podział majątku wspólnego wykorzystać tę argumentację.

Kiedy warto walczyć o winę w rozwodzie?

No to kiedy w takim razie warto walczyć o winę za rozkład pożycia małżeńskiego?

  • Rozwód z orzeczeniem o winie – jeśli nie zgadzamy się na rozwód

Sąd nie orzeknie rozwodu, o który wnosi małżonek wyłącznie winny rozpadu pożycia. Jeśli więc nie zgadzamy się na rozwód, którego domaga się druga strony, a jesteśmy przekonani o jej winie – warto takie stanowisko zaprezentować w sądzie.

  • Rozwód z orzeczeniem o winie dla satysfakcji – z powodów emocjonalnych

Rozwód z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie? Czasami istotne jest samo samopoczucie, emocje towarzyszące rozwodowi. Potrzeba “utarcia nosa” czy satysfakcji z tego, że nie oddało się pola małżonkowi, który doprowadził do rozpadu małżeństwa są ważne. Aspekt psychologiczny jest nie do przecenienia. W takich wypadkach warto się zastanowić na wsparciem nie tylko adwokata, ale także psychologa w trakcie rozwodu.

  • Rozwód z orzeczeniem o winie dla pieniędzy

Na żądanie małżonka niewinnego sąd  może zasądzić od małżonka ponoszącego winę alimenty służące wyrównaniu stopy życiowej drugiego małżonka. Tak, tak “alimenty na żonę/męża” nie mające nic wspólnego z “alimentami na dzieci”.

Więcej na temat alimentów przeczytasz w tym wpisie.

Niezależnie od przyczyn rozpadu małżeństwa, towarzyszących temu emocji – przemyślcie dobrze strategię procesową. W postępowaniu rozwodowym, jak każdym innym, nie chodzi o argumenty tylko o dowody. Konsultacja z prawnikiem zdecydowanie zalecana. 

Zajrzyj: Czy do rozwodu potrzebny jest adwokat?


Chcesz złożyć pozew o rozwód lub zostałaś pozwana albo potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Polecam Ci też zapis na bezpłatny kurs email – 5 lekcji przed rozwodem.


Jeśli doszłaś do wniosku, że orzeczenie o winie to nie jest to, co najbardziej jest Ci w życiu potrzebne – czytaj dalej. Mam w sklepie gotowe pakiety dokumentów, które pozwolą Ci szybko i sprawnie rozwieść się bez orzekania o winie – nawet jeśli macie dzieci. Sprawdź koniecznie moje gotowce z precyzyjną instrukcją ich wypełnienia. (I nie wahaj się odezwać, jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze wzoru!)

One Comment

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!