fbpx
Kobieta w ciąży na zdjęciu, trzyma się za brzuch. Grafika do artykułu na blogu Adwokat Kobiet Aleksandra Wejdelek-Bziuk. Tekst na grafice Zwolnienie lekarskie w ciąży. Ile trwa zwolnienie lekarskie w ciąży? Kto płaci za zwolnienie w ciąży? Ile wynosi zasiłek chorobowy w ciąży?
kontrola ZUS,  prawa w ciąży,  zasiłek chorobowy

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Zwolnienie lekarskie w ciąży to trudny temat. Mówi się, że ciąża to nie choroba…. Ten kto to wymyślił albo jest mężczyzną albo nigdy/dawno nie był w ciąży 🙂 Pierwszy trymestr to nieustanna huśtawka tragicznego samopoczucia i osłabienia. Drugi to krótki oddech na przyszykowanie się do nadejścia nowego człowieka i seria badań oraz wizyt lekarskich. Trzeci zaś to już zadanie dla wytrwałych –  to nawet ciężko opisać. Jakie więc są zasady związane z chorowaniem w ciąży? Przeczytaj ten artykuł!


Zwolnienie lekarskie na ciążę

Pisałam Wam już o zasadach korzystania ze zwolnień lekarskich w związku z końcem umowy. Znajdziesz też artykuł o zasadach wystawiania zwolnień wstecz i w przód. Dzisiejszy wpis mam nadzieję  kompleksowo rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące możliwości korzystania przez kobiety w ciąży ze zwolnień lekarskich.

Oczywiście – samo bycie w ciąży nie uprawnia do zwolnienia lekarskiego. Jeśli mama dobrze się czuje to może pracować do samego końca i pracodawca nie ma żadnego prawa oczekiwać, że pozbędzie się pracownicy wysyłając ją na zwolnienie. Bardzo często kobiety zgłaszają mi, że po poinformowaniu pracodawcy o ciąży, jest im komunikowane tego typu oczekiwanie. Istnieje szereg praw przysługujących kobietom w ciąży – część z nich niewygodna dla pracodawcy. Ale nie oznacza to, że pracodawca ma prawo oczekiwać od kobiety przejścia na zwolnienie – pamiętajcie o tym.

Sprawdź też: Prace zakazane w ciąży


Kiedy można iść na zwolnienie lekarskie w ciąży?

Jeśli mama się źle czuje, jej ciąża jest zagrożona lub istnieją inne wskazania medyczne – kobieta w ciąży ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Tak samo jak każdy inny pracownik. Podstawowe zasady udzielania zwolnienia w ciąży i poza nią są takie same – zwolnienie lekarskie to nic innego jak zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie w ciąży może wystawić zarówno lekarz rodzinny, ginekolog, jak i lekarz każdej innej specjalizacji. Przyczyny zwolnienia w okresie ciąży mogą dotyczyć zarówno stanów związanych z ciążą jak i zupełnie innych. Na zwolnienie w ciąży można więc iść zarówno w 7 miesiącu jak i 7 tygodniu. O zasadności tego zwolnienia każdorazowo zadecyduje jednak lekarz i może nie chcieć wysyłać na L4 zupełnie zdrowej kobiety, tylko dlatego że jest w ciąży.

Co więcej, aby z faktu przebywania na zwolnieniu lekarskim wynikało prawo do pobierania zasiłku chorobowego z systemu ubezpieczeń społecznych konieczne jest podleganie – odpowiednio długo – pod ubezpieczenie chorobowe.

Zasiłek przysługuje po tak zwanym okresie wyczekiwania, tj. co do zasady:

  • w przypadku umowy o pracę – po 30 dniach,
  • w przypadku umowy zlecenia i własnej działalności – po 90 dniach podlegania ubezpieczeniu.

Liczą się do tych okresów także poprzednie okresy zatrudnienia. (Dla przykładu: pracuję w firmie X na umowę pracę do 30.04. Od 1 maja zaczynam nową pracę. Po tygodniu zachorowuję – przysługuje mi zasiłek chorobowy.)

Sprawdź też: Podważenie umowy przez ZUS


Zasiłek chorobowy – komu przysługuje i w jakiej wysokości

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi co do zasady przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Czyli mówiąc po polsku – średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy. Przy czym  bierze się pod uwagę tylko wynagrodzenie za okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy i tylko w aktualnym wymiarze czasu pracy.

Jeżeli jednak nie przepracowałaś 12 miesięcy to bierze się pod uwagę średnią za wszystkie pełne przepracowane miesiące. Jeśli nie przepracowałaś ani jednego miesiąca – to kwota wskazana na umowie jako wynagrodzenie miesięczne. W przypadku niezdolności do pracy zasiłek chorobowy wyniesie 80% podstawy wymiaru składek. Natomiast w okresie ciąży – 100%. (Więcej o zasadach obliczania „podstawy wymiaru zasiłku” oraz sprytny kalkulator obliczania zasiłku znajdziesz w >> tym poście <<)


Czy muszę poinformować pracodawcę o zwolnieniu lekarskim w ciąży?

Należy jak najszybciej po otrzymaniu zwolnienia poinformować pracodawcę o swojej chorobie oraz przewidywanym czasie jej trwania (maksymalnie do drugiego dnia nieobecności). W tym celu wystarczy telefon do przełożonego lub e-mail – w każdym razie sposób przyjęty u Was w firmie. W chwili obecnej wszystkie zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie. Nie trzeba więc dostarczać ich do pracodawcy.

Nie ma natomiast obowiązku informować szefa o planowanym momencie przejścia na zwolnienie w przyszłości. I to nawet jeśli kobieta zna już ten termin, bo np. ustaliła go na wizycie u lekarza prowadzącego (że będzie to od kolejnej wizyty). NIE NIE NIE. Nie ma także obowiązku informowania, że przechodzimy na zwolnienie już do końca ciąży – jeśli zwolnienie wystawiono na np. 3 tygodnie to pracodawca tyle musi się dowiedzieć.

Zastanów się nad swoją strategią – może czasem warto powiedzieć przełożonemu o swoich planach. Jednak to wymaga zorganizowania pracy w zastępstwie itd, szczególnie jeśli planujesz kontynuowanie pracy w tym miejscu. Ale generalnie nie ma takiego obowiązku i pracodawca nie może tego wymagać.

Sprawdź też: Czy muszę powiedzieć, że jestem w ciąży?


Zwolnienie w ciąży – ile trwa?

Na zwolnieniu możesz być ile tylko chcesz. Jedna istotnie zostało ograniczone prawo do pobierania z tego tytułu zasiłku chorobowego. Przedział czasu ograniczający okres wypłacania zasiłku wynosi:

  • nie dłuższy niż 182 dni,
  • nie dłuższy niż 270 dni, w przypadku niezdolność do pracy występującej w trakcie ciąży lub spowodowanej gruźlicą.

Oznacza to, że nawet jeśli zachorujesz już w pierwszym miesiącu ciąży, ale masz prawo do pobierania zasiłku chorobowego to będzie on wypłacany przez cały okres ciąży.

Natomiast jeśli chorowałaś już przed ciążą, ale z innego powodu do otwarcia nowego 270 dniowego okresu zasiłkowego konieczne jest przerwanie nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Przerwa w nieobecności może być polegać albo na fizycznym powrocie do pracy albo na wzięciu kilku dni urlopu. Inaczej okresy pobierania zasiłku sprzed ciąży doliczą się do aktualnego okresu zasiłkowego, pomniejszając go. Gdy choroba następująca po przerwie wypada już w okresie ciąży przerwa nie musi być długa – wystarczy jeden dzień. (W innych wypadkach to już 60 dni).


Kod na zwolnieniu lekarskim

Na zwolnieniach lekarskich, także na zwolnieniu lekarskim w ciąży, umieszcza się szereg danych pacjenta oraz NIP pracodawcy. Dodatkowo w niektórych wypadkach wpisuje się specjalne oznaczenia, które mogą mieć wpływ np. na wysokość zasiłku. Tak też jest w przypadku ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży na druku może znaleźć się adnotacja z kodem „B”. A co oznaczają inne kody?

  • A – oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
  • B – oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży,
  • C – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu,
  • D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą,
  • E – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną o długim okresie wylęgania.

Wpisanie kodu B będzie miało znaczenie dla ustalenia wysokości zasiłku chorobowego. Na pisemny wniosek ubezpieczonego na zaświadczeniu lekarskim nie umieszcza się kodu “B” oraz “E”.  Jeśli więc nie chcesz, aby Twój pracodawca dowiedział się ze zwolnienia, że jesteś w ciąży to poproś lekarza o nie umieszczanie w druku literki B. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku zasiłek chorobowy zostanie wypłacony jak dla każdego innego pracownika. Oznacza to, że nie skorzystasz z preferencyjnych zasad dla zwolnienia lekarskiego w ciąży.


Zwolnienie chodzące/ zwolnienie leżące

Na zwolnieniu często pojawia się także dodatkowa adnotacja (w polu 12 druku zwolnienia) – cyfra oznaczająca:

  • 1 co oznacza: „chory powinien leżeć
  • 2 co oznacza: „chory może chodzić

To z kolei ma znaczenie dla oceny czy chory korzysta ze zwolnienia zgodnie z jego przeznaczeniem. A to z kolei będzie miało znaczenie przy kontroli wykorzystania zwolnienia. O kontroli zwolnienia lekarskiego w ciąży przeczytacie tutaj: Kontrola zwolnienia lekarskiego.


Kto płaci za zwolnienie lekarskie w ciąży?

W przypadku pracowników przez pierwsze 33 dni choroby za zwolnienie lekarskie płaci pracodawca – ze swoich środków. Nazywa się to „wynagrodzeniem chorobowym”. Dopiero od 34. dnia wypłacany jest zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjątek stanowią pracownicy, którzy ukończyli 50 lat: w ich przypadku pracodawca płaci tylko za 14 dni choroby.

Ale uwaga tu chodzi o pierwsze 33 dni w roku! Oznacza to, że jeśli byłaś chora przez np. 15 dni w styczniu i 18 dni w lutym, a od czerwca poszłaś na kolejne zwolnienie to za to trzecie zwolnienie zapłaci już ZUS – od 1 dnia.

W przypadku zleceniobiorców oraz przedsiębiorców zwolnienie od pierwszego dnia opłacane jest ze środków ZUS.

Warto także wiedzieć, że w przypadku tzw. dużych płatników fizycznej wypłaty zasiłku chorobowego dokonuje pracodawca przez cały okres trwania niezdolności. Dotyczy to podmiotów, które zatrudniają więcej niż 20 pracowników. Wypłaty zasiłków od 34 dnia są jednak dokonywane ze środków ZUS, więc pracodawca nic na tym nie traci . To tylko kwestia fizycznego dokonywania wypłaty, a nie ponoszenia kosztu zwolnień. W takim wypadku zasiłek powinien być wypłacony razem z wynagrodzeniami dla reszty pracowników.


Nie bójcie się korzystać z przysługujących uprawnień! Czy spotkały Was jakieś problemy ze zwolnieniami w trakcie ciąży? Co okazało się najbardziej problematyczne? Zachęcam Cię do pobrania darmowego ebooka dla kobiet w ciąży, w którym wspólnie sprawdzimy czy o niczym „prawnym” nie zapomniałaś przed porodem. Ebook do pobrania >> tutaj <<.

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

110 komentarzy

  • M

    Witam serdecznie
    Mam następujący problem, przebywam obecnie la l4 ciążowym, ale według kadr nie przysługuje mi pełne 100% wynagrodzenia, tylko wyliczają mi je według pierwszego l4 ciążowego sprzed 4 lat. W 2017 roku urodziłam córeczkę, w tamtym czasie poszłam na l4 mniej więcej już w drugim miesiącu ciązy, ze wzgledu na krwawienia, po porodzie przebywałam na urlopie macierzyńskim przez rok, po czym wykorzytałam 3 miesiace zaległego urlopu, które według firmy mogłam wtedy wykorzystać, nie wiem, czy liczył się w tym wypadłu do przepracowanych miesiecy, czy nie, według kadr nie..ogólnie już z tym zgupiałam. Moja sytuacja następnie była taka, że przepracowałam 1,5 roku w firmie, miały miejsce dwie podwyżki, dostałam awans, karmiłam piersią i dość często coś łapałam, więc zdarzało mi się być np, raz na 2 miesiace 3 dni na zwolnieniu, lub gdy dziecko było chore, były to jednak zawsze krutkotrwałe zwolnienia, do tygodnia czasu, natomiast mogły zdarzać sie roaz na dwa, trzy miesiące – teraz ciężko mi to prześledzić. Z kadrami nie ma telefonicznego kontaktu od czasu koronawirusa, od 4 miesiecy próbowałam wyjaśnić z nimi wysokość mojego l4 ciążowego w drugiej ciąży, jak je wyliczają i dlaczego tak. Według nich mam l4ciążowe naliczane sprzed 4 lat, bo nie było pełnych przepracowanych 3 miesiecy od kiedy wróciłam do pracy, ale wygląda to też tak, jakby brali pod uwagę urlopy wypoczynkowe, dni wolne za staż pracy itp. licząc te 3 miesiace, które mają być ciągiem pod rząd, aby móc wyliczyć kolejną podstawę do l4 ciążowego.. dałam za wygraną, bo bardzo dużo nerwów kosztowały mnie te mailowe przepychanki, po 4 miesiacach braku odzewu, gdze na interwencje dopiero odp. o co właściwie chodzi. Kontakt telefoniczny z kadrami nadal nie wchodzi w grę. Pracuję w Banku.
    Pozdrawiam serdecznie

  • Kinga

    Witam zwolnienie i zaswuadczenie dostarczyłam pracodawcy 29.06 otrzymałam 700 zł.pensji za lipiec a dokładnie za 11 dni dzisiaj mamy 27.08 a ja nadal nieotrzymałam żadnych pieniedzy z zusu jestem w 15 tygodniu ciaży i nadal niewiem czy otrzymam jakie kolwiek pieniaszki

  • Sabina

    Dzień dobry, jestem w 7miesiacu ciąży. Od końca maja przebywam na zwolnieniu lekarskim, z dn14.03 czyli początkiem Covid, pracodawca poinformował mnie, że zamyka lokal gastronomiczny, do odwołania. Firma, świadczącą również inne usługi cateringowo-produkcyjne nadal działała. Ponad 2mies później pracodawca informuje mnie telefonicznie, że w innym lokalu, będącym jego własnością, potrzebuje pracownika- niedługo tym fakcie z druku l4 dowiaduje się o mojej ciąży. Czy z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony przysługuje mi postojowe( i w jakim wymiarze 100,80,50%)za okres od14.03 do rozpoczęcia zwolnienia z tytułu ciąży? I czy pracodawca bez mojej wiedzy(nie podpisywalam żadnych dokumentów, wniosków urlopowych)mógł mnie wysłać na bezpłatny urlop na ten okres?Jeżeli przysługują mi świadczenia za ten okres-gdzie mogę to sprawdzić i gdzie się ich domagać? Proszę o pomoc, pozdrawiam serdecznie

  • Patrycja

    Dzień dobry, mam takie pytanie. Pracuję od połowy lutego w jednej firmie. Do czerwca kwota na umowie to 2600, od lipca 4000. Obecnie jestem w 11 tygodniu ciąży. Ile czasu najbezpieczniej przepracować na nowej umowie, aby nie było problemów z ZUSem?

  • Nesta

    Witam mam pytanie bo jestem w ciąży w 4 miesiącu , dostałam L4 od ginekologa na miesiąc . Jak to wygląda prawnie czy lekarz może mi wypisać zwolnienie z góry do porodu czy musi wypisywać po 30 dni ? Jak będzie liczone wynagrodzenie za 30 dni jako 100% czy jako 80%

    • Anna R

      Witam. Jestem zatrudniona jako opiekunka w szpitalu, na umowie mam 2800 zł brutto, ale dostaje dużo więcej fizycznie w wypłacie ponieważ pracuje nocki i nadgodziny, niedzielę, święta. Czy do zasiłku w ciąży zalicza się ta średnia z wypłat, które wpływały na konto czy z tego jaką kwota była na umowie? Pozdrawiam

    • Aga

      Dzień dobry, mój lekarz wystawił L4 , jednak bez kodu B, zwolnienie już poprawił ( naniósł kod) ZUS na chwilę obecną weryfikuje te zwolnienie,jak długo może to potrwać?

  • Kasia

    Witam, obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim 80% z tytułu choroby kręgosłupa ok 80 dni, w między czasie zaszłam w ciążę i mam pytanie – czy muszę mieć przerwę między zwolnieniami by zachować prawo do 270 dni zwolnienia z uwagi na chorobę w ciąży, ew. na jaki czas muszę wrócić do pracy?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

    • Maria

      Witam, mieszkam za granicą (UE), pracuje dla polskiej firmy i chciałabym skorzystać ze zwolnienia w trakcie ciąży że względu na duży stres związany z pracą.
      Co powinno znaleźć się na L4 od zagranicznego lekarza i czy jest możliwy przyjazd do Polski na tydzień (chrzest) podczas jego trwania bez informowania pracodawcy?

  • Asia

    Witam. Jestem w 25 tygodniu ciąży jestem na zwolnieniu. Zakład pracy liczy więcej niż 20 osób. Za maj dostałam wynagrodzenie normalnie od pracodawcy a już za czerwiec nie, ponieważ powiedział ze nie ma pieniędzy :/ PIP nałożył na niego karę i nakaz zapłaty ale i to nic nie dało, boje się ze zostanę bez pieniędzy nawet jak pójdę do sądu bo jak ściągną z niego pieniędze jeżeli ich nie ma. Napisałam pismo do ZUS żeby przejęli płacenie mi mojego wynagrodzenia, ale Pani w ZUS powiedziała, ze czasem przejmują płacenie a czasem nie. Proszę o pomoc

  • Nikelodion

    Mam taki problem, że w I t ciąży występowały bóle podbrzusza i dostałam od ginekologa L4 „leżące”. Pod koniec I t ustąpiły i nie wystąpiły już od 4 tygodni, chciałam zatem dostać L4 „chodzące” bo choć szybko się męczę i do pracy się nie nadaje (wychowawca w przedszkolu) to chciałabym móc pójść na spacer czy czasem pojechać posiedzieć nad jeziorem. Mój ginekolog stwierdził, że nie może mi dać „chodzącego” zwolnienia, bo nie ma podstaw do takiego. Nie chciałam się kłócić, ale męczy mnie ta kwestia. Dodam, że lekarz twierdził także, że wszystko jest w porządku, wyniki w normie itd.

  • Ola

    Witam i proszę o informację. Czy lekarz może cofnąć się więcej niż 3 dni, jeżeli zapomniał wysłać zwolnienia elektronicznego? Jestem w 9 m-cu ciąży. Lekarz na ostatniej wizycie nie wysłał zwolnienia (dowiedziałam się przez przypadek z kadr, że nie mam zwolnienia od 2 tyg). Czy technicznie można to zrobić?

    • Ewelina Będkowska

      Miałam taką sytuację, po ponad tygodniu kierownik zauważył że nie mam L4 za zeszły tydzień chociaż lekarz mi wtedy je wystawił. Poszłam ponownie do tego samego lekarza i wysłał je jeszcze raz z adnotacją że cofnięcie zostało uzasadnienione i wszystko było w porządku. 🙂

  • Urszula

    Dzień dobry, do 15 marca 2019 przebywałam na urlopie rodzicielskim. Następnie wróciłam do pracy i byłam na urlopie wypoczynkowym do 28 maja. Obecnie jestem w ciąży i planuje iść na L4 od sierpnia. Mam pytanie jak będzie naliczane chorobowe z 3 miesięcy czy z 12?

      • Karolina

        Witam, czy ciąża (niezagrozona) może być podstawa uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego ? Przed ciaza przebywałam na zwolnieniu psychiatrycznym, od lipca zwolnienia wystawia ginekolog. Okres 270 dni mija 2 miesiące przed porodem.

    • Urszula

      Jestem od 4 sierpnia na L4. Mój zakład pracy do mojego chorobowego włączył mi pół marca( do 13 marca byłam na rodzicielskim), następnie po całym miesiacu za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec. Czy jest taka możliwość aby liczyć pół miesiąca? Przez ten jeden miesiąc moja średnia z wypłaty zostałazmiejszona o 500zl A co za tym idzie moje macierzyńskie też będzie niższe. Czy jest to możliwe aby liczyć pół miesiąca?

  • Anna

    Witam. jestem w ciazy na L4 wychodzącym z kategoria B zaznaczona na L4.Mam pytanie:

    1 czy mogę wyjechać na weekend np do rodziny albo nad jezioro.

    2 czy mogę isc do restauracji jak bd miała zachcianke na coś

    3 czy mogę odwiedzić mamę mieszkamy w tym samym mieście

    Przepraszam za ponowne pytanie ale zauważyłam ze nie dopisałam pewnej rzeczy bardzo ważnej

  • Aleksandra

    Pani Aleksandro
    jeśli od początku lutego do końca kwietnia przebywałam na L4 z powodu choroby (3 miesiące L4 tak zwanego 80%) a w najbliższym czasie planuję zajście w ciąże i zapewne będzie się to wiązało z przejściem na L4 w trakcie jej trwania; to czy okres tego długiego L4 będzie miał wpływ na obniżenie mojej średniej otrzymywanej w trakcie L4 a następnie urlopu macierzyńskiego? Czy do obliczenia zasiłku brana jest pod uwagę średnia z ostatnich pełnych przepracowanych 12 miesięcy?

  • Marta

    Dzień dobry, po okazaniu zwolnienia lekarskiego ciążowego, w zakładzie pracy została obliczone moje wynagrodzenie na ten okres. Okazało się że pani z kadr do podstawy wysokości wynagrodzenia wzięła kwotę z mojej pierwszej umowy na okres próbny, który trwał od 09.2017 do 11.2017 r. W międzyczasie dostałam 2 podwyżki w związku z czym wysokość mojego wynagrodzenia znacznie się zwiększyła. Pani z kadr tłumaczyła mi że musiała tę kwotę wziąć do wyliczania wynagrodzenia ponieważ jedynie w tym okresie miałam ciągłość pracy bez zwolnień lekarskich 3 miesiące. Proszę o pomoc, czy istnieją jakieś przepisy, które umożliwiają cofnięcie się do podstawowej pensji sprzed ponad roku? Obecnie zostałam pozbawiona środków do życia a przecież wiadomo że przed przyjściem na świat dziecka jest bardzo dużo wydatków. Pozdrawiam Marta

    • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

      Pani Marto, zwolnienia lekarskie przerywaja okres ubezpieczenia. Jesli nie byla Pani ubezpieczona przez 3 miesiące ciagiem ti faktycznie ksoegowa moze miec racje. Zeby miec pewnosc musiałabym zajrzec w dokumenty- w razie czego zapraszam na konsultacje.

      • Żaneta

        Witam,
        Mam problem…
        Przed zajściem w ciążę byłam na zwolnieniu lekarskim po operacji w między czasie zaszłam w ciążę. Zwolnienie nieprzerwanie od 270 dni. Niestety przegapiłam ten moment, a do porodu zostało mi 3 tygodnie czy mogę to jakoś wyprostować, aby mieć środki do życia.
        Niestety dopiero po otrzymanym liście dowiedziałam się, że mam prawo do świadczenia rehabilitacyjnego o co wcześniej nie wnioskowania.
        Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

  • Olga

    Pani Aleksandro,
    Czy na zwolnieniu lekarskim w trakcie ciąży (oznaczonym „chory może chodzić”) mogę pozwolić sobie na wizytę w urzędzie miejskim, skarbowym czy też innej instytucji publicznej albo podpisać umowę np. z dostawcą prądu, bankiem itd.? Czy tego typu „aktywność” może zostać potraktowana przez ZUS jako powód do cofnięcia zasiłku?

      • Klaudia

        Witam. Chciałabym się do informować jakie rozwiązanie jest dla mnie korzystniejsze. Jestem w 7 msc ciąży. Od lutego jestem na zwolnieniu lekarskim. Umowę na pół etatu mam od listopada 2018. 3 msc przepracowalam. Umowa kończy mi się 31.12.2019. Termin porodu mam na sierpień. I chodzi mi o to czy Zasiłek macierzyński będzie mi przysługiwał tylko do grudnia? I w jakiej kwocie? Czy jeśli skończy mi się umowa będę mogła dalej brać Macierzyńskie? Czy korzystniej jest mi rozwiązać umowę z pracodawcą i starać się o kosianikowe? I na jakich zasadach

    • Justyna

      Witam, mam pytanie jestem na zwolnieniu lekarskim od tygodnia z powodu ciaży. Dostałam wiadomość z kadr, że muszę dostarczyć zaświadczenie lekarskie bo inaczej nie będę miała wypłaconego 100% wynagrodzenia. Czy takie zaświadczenie jest obowiązkowe? Dodam, że umowę o praca mam do 11.11.19 a termin porodu 16.11.19. Pozdrawiam

    • E.

      Dzień dobry, pracuję na umowę o pracę u obecnego pracodawcy od marca br do czerwca 2020. Moje wynagrodzenie na umowie to 2250 brutto, ale drugie tyle dostaje w postaci premii uznaniowej ( wszystko jest ozusowane) Jakbym zaszla w ciaze i poszlabym gdzieś w połowie ciazy na zwolnienie lekarskie, to wysokość zasiłku chorobowego liczona by była tylko od kwoty 2250 zl brutto czy od całości? Czy mogą istnieć jakieś wewnatrz zakladowe ustalenia, by l4 liczyli tylko od podstawy? Zakład zatrudnia ponad 20 pracowników. Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Paulina

    Witam.Mam pytanie czy będąc na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży może mi zostać wypłacona premia uznaniowa? I czy musi być ona pomniejszona o ilość dni jakie przebywam na zwolnieniu? Pozdrawiam Paulina

  • Monika Grzelak

    Witam Panią serdecznie. Jestem w ciazy, dopiero jakiś 5 tydzień, ginekologa mam na 8.05 A dziś bardzo fatalnie się czuła i poszłam do lekarza rodzinnego, dostałam zwolnienie do 7.05 lecz nie z kodem ciazy, gdyż nie miał On żadnej podkładki w razie jakiejś kontroli że rzeczywiście jestem w ciazy. Czy jak pójdę do pani ginekolog to mogę dostać dalsze zwolnienie już z kodem ciążowy, bym miała płatne 100% ? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  • Anna

    Cieszę się, że trafiłam na Pani bloga 😊
    Mam problem, a mianowicie w poprzednich dwóch ciążach księgowa zmniejszyła mi co miesięczna 'wyplate’ będąc na l4 w ciąży. Zostały mi zabrane wszystkie dodatki, oraz przez jeden miesiąc zabrana cała pensja, bo jak stwierdziła – musi zrobić odliczenia Jestem nauczycielem, wypłata była zawsze z góry 1. Natomiast na l4 zostala przeniesiona na koniec miesiąca. Wyszło na to, że mój zasiłek chorobowy był dużo mniejszy niż pracowałam. Wydaje mi się, że tak nie powinno być. Powinnam walczyć o swoje? Staramy się o 3 dziecko i nie chciałabym przechodzić tego ponownie.

  • Katarzyna

    Pani Aleksandro, mam pytanie, jestem współwłaścicielem firmy (udziałowcem i vice-prezesem) i jednocześnie jestem w niej zatrudniona na umowie o pracę na stanowisku menadżera. Obecnie jestem w 28 tc. Moja praca związana z jest z prowadzeniem szkoleń, negocjacji biznesowych oraz prowadzeniem projektów i kontaktach z klientem. Fizycznie jest mi już ciężko pracować – zwłaszcza biorąc pod uwagę nienormowany czas pracy. Chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie, mój lekarz prowadzący również to proponował m.in ze względu na to, że stres, praca siedząca i duża odpowiedzialność przekłada się na występowanie częstych i przedwczesnych skurczy oraz plamienie. Boję się jednak, że ZUS może podważyć zasadność zwolnienia, że względu na to, że jako właściciel firmy teoretycznie mogę przeorganizować sobie czas pracy, korzystać z dłuższych przerw itd – chodź stoi to z kolei w sprzeczności z godzinami funkcjonowania naszego biura godzinami pracy klientów itd. Pytanie, jakie jest Pani doświadczenie w tym zakresie i czy jest jakiś „katalog” ciążowych przypadłości, na które można otrzymać zwolnienie prowadząc firmę a które byłyby trudne do podważenia (w przypadku poniesienia argumentu, że istnieje możliwość zmiana obowiązków / przesunięcie na inne stanowisko)?

    • Paulina

      Dzień dobry.Czy do zasiłku chorobowego w ciąży liczy się średnia z wpływów na konto?Czy obowiązuje zasada obliczania średnia kwota -13.71 %/30*ilość dni na zwolnieniu?A jeśli tak to czy do wyliczeń bierzemy to co na umowie czy wpływy na konto?Średnia z wpływów wyniosła 3400 a dostałam 2400 na konto.Czy liczą się tylko całe przepracowane miesiące?Umowa z premią uznaniowa na umowie 2 miesiace 3000+do 70 %premii i 3miesiace 3200+70%premii.Pozdrawiam.

  • Kamila

    Witam,
    Jestem w 24 tygodniu ciąży i dopiero ,a zarazem aż drugi raz na zwolnieniu lekarskim tygodniowym w ostatnich 3 tygodniach z powodu przeziębienia. Chciałabym juz przejść na zwolnienie do końca ciąży, nie narażając się na ponowne choroby. Moja pani ginekolog jeszcze dwa miesiące temu sama proponowała mi zwolnienie,ale odkąd weszły e-zwolnienia, twierdzi,że jej kilku pacjentkom podważono i dopiero od 28 tygodnia nie ” czepiają” się z Zusu. Czy byłaby Pani tak uprzejma wyjaśnić czy to prawda z Zusem? Badz wskazać inne przyczyny podważania zwolnien kobietom w ciąży? Pozdrawiam serdecznie Kamila

  • Monika

    Witam. Jestem w ciąży, na zwolnieniu jestem od 20 listopada, a mamy już luty. Nie dostałam jeszcze żadnych pieniedzy z Zus-u. Kiedy Zus wypłaca pieniądze?? I czemu tyle mineło, a Ja jeszcze nic nie dostałam. Oszczędności się kończą.. Pomocy

    • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

      Pano Moniko chyba najlatwiej dowiedziec sie w ZUSie albo na swoim koncomie e PUE. Warto pamiętać, ze ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie zasilku od momentu otrzymania wszystkich dokumentow. Dopiero potem kwalifikują zasilek do wyplaty.

  • Ulka

    Witam, obecnie jestem na macierzyńskim, ale chciałabym mieć drugie dziecko tylko nie wiem jak bedzie naliczane chorobowe i macierzyńskie a drugie dziecko jeśli bym nie wróciła do pracy tylko zaraz po macierzyńskim dała zwolnienie lekarskie ciążowe. W trakcie tego macierzyńskiego miałam podwyżkę pensji i czy ona by mi przysługiwała przy chorobowym i macierzyńskim? Czy muszę wrócić na 3 miesiące do pracy żeby był nowy przelicznik?

  • Majaa

    Witam jestem na L4 z.powodu ciazy moje wynagrodzenie do tej pory było takie samo jak brałam jak chodziłam do pracy. Natomiast w tym miesiącu jest 200 zł mniejsze dzwoniąc do Pani którą się zajmuje finansami w firmie z pytaniem jak jest wyliczanie moje zwolnienie dostałam odpowiedź że wynagrodzenie jest liczone z normy godzinowej. Czy to jest zgodne z prawem bo myślałam że liczona średnia z ostatnich 12 miesięcy.

      • diun

        Witam. Czy zasiłek chorobowy jest liczony z 3 miesięcy przed złożeniem l4 B?
        Chodzi o to czy będąc na macierzyńskim płatnym 80% będę chciała po jego zakończeniu zajść w kolejną ciążę nie wracając już do pracy to czy moje wynagrodzenie będzie liczone z tych 3 miesięcy z okresu macierzyńskiego (80% wynagrodzenia) czy będzie brany pod uwagę okres z przed pierwszej ciazy (płatny 100%)

  • Daria

    Witam. Bardzo proszę o odpowiedź. Nie jestem w stanie nigdzie znaleźć konkretnej informacji. Przebywam na zwolnieniu „ciążowym”. Średnia moich dochodów na rękę z ostatnich 12msc to 1812 zł. Ale od tej kwoty mam potrącany jeszcze podatek 18%. W efekcie zasiłku otrzymuje ledwo 1500zł. Czy tak powinno być ? Czy ten podatek jest potrącany słusznie? Płatnikiem jest zakład pracy, państwowa placówka. Pozdrawiam

  • Natalia xx

    Moja wypłata to podstawa + premia za obecność. Wynosi ona średnio około 2300zl, czy jeśli wyliczyć średnią z ostatnich 2 miesięcy mam wyliczać te premie obecnosciowa czy Sama podstawę?

  • Sylwia

    Witam, dostaje najniższa krajowa będąc na zwolnieniu lekarskim, pomimo tego że na umowie mam 2300netto. Dlaczego tak jest ? Byłam wyjaśnić w zusie powiedzieli mi że płacą mi ze średniej czerwiec 2016-czerwiec 2017 dlatego że byłam tydzień na zwolnieniu we wrześniu 2017 i tydzień w styczniu 2018 , a na zwolnienie ciążowe przeszlam w kwietniu 2018. Proszę o pomoc

    • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

      Pani Sylwio, niestety ma Pani pytanir nie da się odpowiedzieć bez analizy dokumentów. Zachęcam do kontaktu z kancelaria. Jak opisalam w tym wpisie oraz we wpisie dt zasilku macierzynskiego – wysokosc zasiłku chorobowego to nie jest =100% otrzymywanego wynagrodzenia.

  • Dotti. S

    Dzień dobry,
    jak wygląda wyliczenie zasiłku w sytuacji kiedy kilka lat pracowałam u pracodawcy A, następnie zakończyłam umowę, przez 29 dni byłam zatrudniona u pracodawcy B i przed upływem 30 dni znów zostałam zatrudniona u pracodawcy A. Czy wyliczenie będzie na podstawie wynagrodzenia od powrotu do tego pracodawcy, czy za 12 miesięcy?
    Pozdrawiam,
    Dorota

  • Karolina

    Pani Aleksandro,
    A jak sprawa wyglada na działalności gospodarczej? Przypuszczalnie kobieta zadeklarowana opłacanie najwyższej składki. Płaci ją kilka miesięcy, zachodzi w ciąże i musi udać się na zwolnienie lekarskie.

    • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

      Niestety dosc niekorzystnie. Algorytm co prawda bierze pod uwage stawke odprowadzanej skladki ale uwzglednia 12 miesięcy przed przejsciem na zwolnienie – oznacza to ze nie bedzie to srednia tylko z odprowadzanych skladek ale z 12 miesięcy wstecz. W szczegolach jest to dosc skomplikowane, moze niebawem bedzie wpis na ten temat 🙂

      • Karolina

        Myślę że taki wpis pomógł by wielu przyszłym mamom na działalności 😉 A jeśli płacimy przez 6 miesięcy składkę od najwyższej podstawy wymiaru po czym przechodzimy na zwolnienie i jesteśmy na nim przez 6 m-cy do dnia porodu. To od jakiej podsawy będzie obliczany zasiłek macierzyñski- najprościej mówiąc co z okresem, w którym jesteśmy na zwolnieniu.

      • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

        W trakcie chorobowego nie odprowadzamy skladek na ubezpieczenie takze w gre wchodzi tylko to co udalo sie wypracowac do tego momentu.

        Kobiety na dzialalnosci leza mi mocno na sercu takze obiecuję ze bedzie taki wpis 🙂

      • Karolina

        Czyli w takiej sytuacji jeśli kobieta uda się na zwolnienie lekarskie, na którym będzie przykładowo 5 miesięcy, po czym urodzi dziecko i wystąpi do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego to ZUS jako podstawę obliczenia zasiłku weźmie okres 12 miesięcy sprzed przejścia na zwolnienie? Okres zwolnienia nie będzie się dla ZUS w ogóle liczył ?

      • Karolina

        Czyli w takiej sytuacji jeśli kobieta uda się na zwolnienie lekarskie, na którym będzie przykładowo 5 miesięcy, po czym urodzi dziecko i wystąpi do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego to ZUS jako podstawę obliczenia zasiłku weźmie okres 12 miesięcy sprzed przejścia na zwolnienie? Okres zwolnienia nie będzie się dla ZUS w ogóle liczył ?

  • Mariolq

    Witam, Pani Aleksandro a jak wyglada platnosc za l4 jeśli od roku byłam na wychowawczym. Kilka mc temu wrocilam do pracy ale za większą stawke. Teraz moje pytanie brzmi jaka kwote dostane za zwolnienie? Srednia z 12 mc jaka bedzie liczona skoro przwd porodem zarabialam najniższa krajowa a Teraz zarabiam w tej firmie od 4 mc 2500. Jestem w ciąży i mam od kilku dni l4. Czy jest Pani mi w stanie powiedzieć jaka to bedzie kwota? Z gory dziekuje i pozdrawiam.

    • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

      Pani Mariolu, podstawa zasilku i wynagrodzenia chorobowego powinna opoerac sie o wynagrodzenie, jakie otrzymuje Pani obecnie. Nie jestem jednak w stanie dokladnie tego skalkulowac bez dokumentow, bo wplywa na to zbyt wiele czynnikow. Proszę jeszcze zajrzeć do wpisu nt zasilku macierzynskiego – tam poruszam tez interesujace kwestie w tym zakresie.

      Pozdrawiam!

  • Edyta

    Pracuje na umowę zlecenie , umowa z miesiąca na miesiąc przedluzana. Czy mogę iść na l 4 ( 5 miesiąc ciąży)? Czy mam pewność że do grudnia będę mogła „pociągnąć” zwolnienie bez ryzyka utraty pracy?

  • Magda

    U mnie dla lekarz orzecznik problemem było to, że ośmieliłam się zajść w ciążę i przejść na zwolnienie lekarskie (pracuję w sklepie i oprócz obsługi klienta jest też praca fizyczna, źle się czułam ciągle stojąc, siedząc albo dźwigając). Lekarz orzecznik potraktowała mnie jak kogoś gorszego, zjechała za to, że jestem na zwolnieniu, bo dla niej ciąża to fizjologia i ona pracowała do 9.miesiąca. Poza tym kontrola przebiegła bardzo niekulturalnie i tylko niepotrzebny stres dla mnie i Maleństwa. Także szkoda gadać… ale skarga już poszła i zobaczymy co zrobią.

  • Paulina

    Od 23 kwietnia przeszłam na Zus. 20 maja znalazłam w skrzynce pocztowej wezwanie do złożenia pisemnych wyjaśnień w kwestii oraz sposobie zatrudnienia, mój pracodawca prawdopodobnie też. Jest 8 czerwca decyzji nie ma wraz z nią nie mam wypłaconych świadczeń. Trwa to bardzo długo, a ja jestem w zasadzie już bez środków do życia

    • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

      Pani Paulino,
      niestety kontrola zwolnienia lekarskiego jeśli ma miejsce moze trwać. Z opisu sprawy wynika, że wcale jeszcze nie upłynęło wiele czasu – proszę dzwonic do ZUS i dowiadywać się o przebieg postępowania. Powodzenia!

      • Elwina

        Dzień dobry,
        Jestem w 7tc. Karta ciąży miala zostać założona w tym tygodniu. Z powodu koronawirusa moja wizyta u lekarza jest przełożona na czas bliżej nieokreślony.
        Jestem przeziębiona. Czy mogę wziąć teraz ze względu na chorobę, 2 tygodniowe zwolnienie z kodem B? Pomimo nieposiadanego zaświadczenia o stanie ciąży?

        Nie chcialabym informować pracodawcy o ciąży przed 12 tc. Czy istnieje jakaś możliwość wzięcia teraz l4 bez kodu B, platnego 80%, a za miesiąc przy poinformowaniu pracodawcy o ciąży i złożeniu zaświadczenia o stanie ciąży, wyrownanie tego chorobowego sprzed miesiąca do 100%, ze wzgledu na to iż przypadalo ono juz w ciazy?

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!