Mieszkanie dla dziecka • Zgoda sądu na zakup • Adwokat Kobiet
Mieszkanie dla dziecka
prawo dla rodziców,  władza rodzicielska

Mieszkanie dla dziecka

Mieszkanie dla dziecka – to marzenie każdego rodzica. Każdy z nas marzy o tym, że zapewni dziecku start w przyszłość kupując mu własne lokum. Czasami zdarza się tak, że udaje się uzbierać na to mieszkanie albo niespodziewanie dalszy członek rodziny mieszkanie chce naszemu dziecku przekazać w prezencie. Co wtedy? Czy rodzice mogą samodzielnie zadecydować o zakupie dla dziecka lokalu albo domu?


Zarząd majątkiem dziecka

O władzy rodzicielskiej pisałam już w tym artykule oraz opowiadałam podczas niekrótkiego nagrania z serii “O prawie przy kawie”. W obu tych wątkach mówiłam, że władza rodzicielska to m.in. możliwość zarządzania majątkiem dziecka. A więc występowanie w imieniu dziecka w czynnościach prawnych takich jak sprzedaż czy zamiana.

I bardzo fajnie. Tyle, że dziecko najczęściej nie ma żadnego poważnego majątku, którym potrzebował by zarządzania. Jest dla nas oczywiste, że możemy w imieniu dziecka zadecydować o oddaniu starych zabawek czy przyjąć prezent urodzinowy od cioci. To są tak zwane zwykłe czynności – nieprzekraczające zwykłego zarządu.


Mieszkanie dla dziecka

W przypadku mieszkania, domu czy innych poważniejszych transakcji sprawa nie jest już taka prosta. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Zakup mieszkania dla dziecka może odbyć się w kilku wariantach:

  • dziecko może mieć własne pieniądze na zakup (np. ze spadku) i za te pieniądze rodzice zakupią mieszkanie;
  • rodzice zakupią mieszkanie dla siebie, a następnie darują je dziecku;
  • rodzice darują dziecku pieniądze i za to zakupią mieszkanie.

Niezależnie jednak od wybranej opcji – w mojej ocenie wymaga to zgody sądu opiekuńczego. Darowizna na rzecz dziecka nie wymaga zgody sądu opiekuńczego, tylko jeśli nie wiąże się z żadnym obciążeniem dla obdarowanego. W polskich warunkach każde nabycie nieruchomości wiąże się z obciążeniem – podatkami, czynszem itp.

Teoretycznie rodzice mogliby zobowiązać się jednocześnie do pokrywania tych obciążeń – ale w praktyce wymagałoby to i tak ustanowienia dla transakcji kuratora. Tak czy siak – obowiązkowa wycieczka do sądu.


Zakup mieszkania dla dziecka w praktyce

Dotychczasowa praktyka była taka, że mimo wszystko transakcje, gdzie dziecko otrzymywało mieszkanie w wyniku tej lub innej darowizny były realizowane praktycznie bez przeszkód. Ale niedawno wypowiedział się w tym zakresie Sąd Najwyższy. Prawdopodobnie coraz częściej wymagali zgody sądu na dokonanie czynności z udziałem małoletniego.


Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!