fbpx
Tekst: Adwokat Kobiet. Mieszkanie dla dziecka. Darowizna mieszkania dla dziecka. Przepisanie mieszkania. Zarząd majątkiem dziecka. Na zdjęciu dziecko trzymane za ręce przez rodziców.
majątek dziecka,  Sprawy dotyczące dziecka

Darowizna mieszkania dla dziecka

Temat dzisiejszego wpisu to darowizna mieszkania dla dziecka. Przeczytasz w nim o przepisaniu mieszkania dziecku, zarządzie majątkiem dziecka i zgodzie sądu na zakup. Czytaj dalej!


Darowizna mieszkania dla dziecka

Mieszkanie dla dziecka – to marzenie każdego rodzica. Każdy z nas marzy o tym, że zapewni dziecku start w przyszłość kupując mu własne lokum. Czasami zdarza się tak, że udaje się uzbierać na to mieszkanie albo niespodziewanie dalszy członek rodziny mieszkanie chce naszemu dziecku przekazać w prezencie. Co wtedy? Jakie skutki pociąga za sobą darowizna mieszkania dla dziecka? Czy rodzice mogą samodzielnie zadecydować o zakupie dla dziecka mieszkania albo domu?


Zarząd majątkiem dziecka

O władzy rodzicielskiej pisałam już w tym artykule oraz opowiadałam podczas niekrótkiego nagrania z serii „O prawie przy kawie”. W obu tych wątkach mówiłam, że władza rodzicielska to m.in. możliwość zarządzania majątkiem dziecka. A więc występowanie w imieniu dziecka w czynnościach prawnych takich jak sprzedaż czy zamiana.

I bardzo fajnie. Tyle, że dziecko najczęściej nie ma żadnego poważnego majątku, którym potrzebował by zarządzania. Jest dla nas oczywiste, że możemy w imieniu dziecka zadecydować o oddaniu starych zabawek czy przyjąć prezent urodzinowy od cioci. To są tak zwane zwykłe czynności – nieprzekraczające zwykłego zarządu.


Darowizna mieszkania

W przypadku mieszkania, domu czy innych poważniejszych transakcji sprawa nie jest już taka prosta. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Zakup mieszkania dla dziecka może odbyć się w kilku wariantach:

  • dziecko może mieć własne pieniądze na zakup (np. ze spadku) i za te pieniądze rodzice zakupią mieszkanie;
  • rodzice zakupią mieszkanie dla siebie, a następnie darują je dziecku;
  • rodzice darują dziecku pieniądze i za to zakupią mieszkanie.

Niezależnie jednak od wybranej opcji – w mojej ocenie (i ocenie wielu sądów) wymaga to zgody sądu opiekuńczego. Jakie konsekwencje niesie ze sobą darowizna od rodziców na cele mieszkaniowe? Darowizna na rzecz dziecka nie wymaga zgody sądu opiekuńczego, tylko jeśli nie wiąże się z żadnym obciążeniem dla obdarowanego. W polskich warunkach w zasadzie każde nabycie nieruchomości wiąże się z obciążeniem – podatkami, czynszem itp.

Teoretycznie – rodzice mogliby zobowiązać się jednocześnie do pokrywania tych obciążeń, choć zobowiązanie takie nie każdemu musi mieścić się głowie. Ponieważ transakcja dokonana bez zgody sądu obarczona może być nawet sankcją nieważności – warto po taką zgodę wystąpić.


Darowizna mieszkania dla dziecka w praktyce

A jak darowizna mieszkania wygląda w praktyce? Dotychczasowa praktyka była taka, że mimo wszystko transakcje, gdzie dziecko otrzymywało mieszkanie w wyniku darowizny były realizowane praktycznie bez przeszkód. Ale niedawno wypowiedział się w tym zakresie Sąd Najwyższy. Prawdopodobnie coraz częściej notariusz będą wymagali zgody sądu na dokonanie czynności z udziałem małoletniego, a także udziału kuratora do zastępowania dziecka.

Pamiętaj bowiem, że rodzic nie może reprezentować dziecka w transakcji, która odbywa się między dzieckiem a rodzicem lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna nie wiąże się dla dziecka z żadnym obciążeniem.


Jeśli rozważasz zakup mieszkania dla dziecka, dzielisz majątek albo szukasz pomysłu na wybrnięcie z sytuacji okołorozwodowej i potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Możesz też >> pobrać << zupełnie za darmo mój kalkulator spłat z majątku wspólnego – narzędzie z którego korzystam przygotowując się do spraw o podział majątku.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie smartmockups_kfiaaa21-166x300.png

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!