fbpx
UMOWA ZLECENIA A CIĄŻA adwokat warszawa
kosiniakowe,  Mam umowę zlecenie,  prawa w ciąży,  urlop macierzyński,  zasiłek chorobowy

Umowa zlecenie a ciąża

Dzisiejszy wpis będzie krótko i na temat – na co może liczyć dziewczyna zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie (umowę cywilnoprawną należytego starania) w związku z zajeściem w ciążę, a potem urodzeniem dziecka? Czy przysługują jej standardowe środki ochrony, zasiłki?

Niestety sytuacja prawna takiej kobiety jest o wiele gorsza, niż gdyby była zatrudniona w oparciu o standardową umowę o pracę, nie jest jednak tragiczna.


Ochrona zatrudnienia przy umowie zlecenie

Niestety, w stosunku do dziewczyn zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie nie obowiązują żadne przepisy kodeksu pracy, które gwarantują, że kobiety w ciąży nie można zwolnić (klik), a jej umowa terminowa przedłuży się do dnia porodu (klik). Zatrudniajacy może zupełnie legalnie rozwiązać taką umowę lub jej nie przedłużyć. Pamiętajcie jednak, że w dalszym ciągu nie macie obowiązku informować (klik) zleceniodacy o ciąży.


Urlop macierzyński na umowie zlecenie

Niestety na umowie zlecenie nie przysługuje urlop macierzyński, ani urlop rodzicielski (rozumiany jako zwolnienie od obowiazku świadczenia pracy w związku z urodzeniem dziecka) – jest to uprawnienie stricte pracownicze.

Urlop wychowawczy na umowie zlecenie

Konsekwetnie na umowie zlecenie nie przysługuje także urlop wychowawczy (klik) – jest to także uprawnienie stricte pracownicze.


Czyli co powiedziała, że nie jest tragicznie, a potem tylko mówi że nic nie przysługuje…. na szczęście nie jest tak źle 🙂 To teraz kilka słów o tym, co jednak można uzyskać:

Zasiłek chorobowy a umowa zlecenie

Tak jak pisałam Wam obszernie w tym wpisie – zwolnienie lekarskie w ciąży  (swoją drogą najpopularniejszym wpisie na blogu 🙂 ) osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenia może pobierać zasiłek chorobowy – w tym także w okresie ciąży – jeśli otrzymała od lekarza zwolnienie.

Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu przez 90 dni kalendarzowych. 91 dnia można iść „na zwolnienie” i ZUS wypłaci zasiłek chorobowy. Najpierw jednak upewnijcie się 3 razy z jakim dniem zostaliscie zgłoszeni do ubezpieczenia – u pracodawcy lub w ZUSie.

Co ważne – od 1 dnia zwolnienie jest płatne przez ZUS – zleceniodawca nie płaci ani za 1 dzień waszej choroby. To inaczej niż w przypadku umowy o pracę i warto o tym pamiętać, na wypadek „negocjacji” z pracodawcą, gdyby chciał ciężarną pracownicę zwolnić.

Ubezpieczenie chorobowe jest jednak dobrowolne – oznacza to, że musicie się do niego osobno zgłosić. W tym celu należy złożyć zleceniodawcy na piśmie oświadczenie, że chcecie podlgać ubezpieczeniu chorobowemu. Zleceniodawca nie może Wam odmówić. Jednak jeśli umówiliście się na określoną wysokość wynagrodzenia, a nagle w trakcie zatrudnienia wystęujecie z takim wnioskiem to należy liczyć się z tym, że kwota składki zostanie Wam potrącona z pensji (tak, to jest legalne).

Składka ta wynosi jednak tylko 2,45 % podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (od 2 tys. zł brutto, składka chorobowa miesięcznie wyniesie ok 50 zł).


Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenie przysługuje zasiłek macierzyński! I to jest nalepsza wiadomość dla wszystkich kobiet zatrudnionych na tej podstawie.

W dodatku zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe – wystarczy jeden dzień (inaczej niż zasiłek chorobowy!) – ubezpieczenie musi być „aktywne” w dniu porodu.

Wszystkie zasady dotyczące obliczania wysokosci zasiłku i zasad jego wypłaty opisane są szczegółowo w tym wpisie: zasilek-macierzynski/kosiniakowe.  Obowiązuje tu także zasada podwyższenia zasiłku do 1000 zł.

W przypadku zleceniobiorców, konieczne jest złożenie u zleceniodawcy druku ZUS ZAM wraz z kopią aktu urodzenia dziecka (oryginał do wglądu). Zleceniodawca zaś dołączy do tego druk ZUS Z3 i wysyła całość do oddziału ZUS.

I gotowe, czekamy na zasiłek – ZUS ma 30 dni na podjęcie decyzji o wypłacie od dnia otrzymania kompletu dokumentów.

Oczywiście zleceniobiorcy tak samo jak etatowcy podlegają kontrolom ze strony ZUS – czy to w kierunku prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich czy fikcyjnego zatrudnienia…


Czy jeszcze o czymś zapomniałam? Jeśli jeszcze coś chcecie wiedzieć w tym temacie – piszcie w komentarzach 🙂

 

 

 

4 komentarze

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: