Dzisiejszy wpis będzie krótko i na temat – na co może liczyć dziewczyna zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie (umowę cywilnoprawną należytego starania) w związku z zajeściem w ciążę, a potem urodzeniem dziecka? Czy przysługują jej standardowe środki ochrony, zasiłki?
Niestety sytuacja prawna takiej kobiety jest o wiele gorsza, niż gdyby była zatrudniona w oparciu o standardową umowę o pracę, nie jest jednak tragiczna.
Ochrona zatrudnienia przy umowie zlecenie
Niestety, w stosunku do dziewczyn zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie nie obowiązują żadne przepisy kodeksu pracy, które gwarantują, że kobiety w ciąży nie można zwolnić (klik), a jej umowa terminowa przedłuży się do dnia porodu (klik). Zatrudniajacy może zupełnie legalnie rozwiązać taką umowę lub jej nie przedłużyć. Pamiętajcie jednak, że w dalszym ciągu nie macie obowiązku informować (klik) zleceniodacy o ciąży.
Urlop macierzyński na umowie zlecenie
Niestety na umowie zlecenie nie przysługuje urlop macierzyński, ani urlop rodzicielski (rozumiany jako zwolnienie od obowiazku świadczenia pracy w związku z urodzeniem dziecka) – jest to uprawnienie stricte pracownicze.
Urlop wychowawczy na umowie zlecenie
Konsekwetnie na umowie zlecenie nie przysługuje także urlop wychowawczy (klik) – jest to także uprawnienie stricte pracownicze.
Czyli co powiedziała, że nie jest tragicznie, a potem tylko mówi że nic nie przysługuje…. na szczęście nie jest tak źle 🙂 To teraz kilka słów o tym, co jednak można uzyskać:
Zasiłek chorobowy a umowa zlecenie
Tak jak pisałam Wam obszernie w tym wpisie – zwolnienie lekarskie w ciąży (swoją drogą najpopularniejszym wpisie na blogu 🙂 ) osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenia może pobierać zasiłek chorobowy – w tym także w okresie ciąży – jeśli otrzymała od lekarza zwolnienie.
Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu przez 90 dni kalendarzowych. 91 dnia można iść “na zwolnienie” i ZUS wypłaci zasiłek chorobowy. Najpierw jednak upewnijcie się 3 razy z jakim dniem zostaliscie zgłoszeni do ubezpieczenia – u pracodawcy lub w ZUSie.
Co ważne – od 1 dnia zwolnienie jest płatne przez ZUS – zleceniodawca nie płaci ani za 1 dzień waszej choroby. To inaczej niż w przypadku umowy o pracę i warto o tym pamiętać, na wypadek “negocjacji” z pracodawcą, gdyby chciał ciężarną pracownicę zwolnić.
Ubezpieczenie chorobowe jest jednak dobrowolne – oznacza to, że musicie się do niego osobno zgłosić. W tym celu należy złożyć zleceniodawcy na piśmie oświadczenie, że chcecie podlgać ubezpieczeniu chorobowemu. Zleceniodawca nie może Wam odmówić. Jednak jeśli umówiliście się na określoną wysokość wynagrodzenia, a nagle w trakcie zatrudnienia wystęujecie z takim wnioskiem to należy liczyć się z tym, że kwota składki zostanie Wam potrącona z pensji (tak, to jest legalne).
Składka ta wynosi jednak tylko 2,45 % podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (od 2 tys. zł brutto, składka chorobowa miesięcznie wyniesie ok 50 zł).
Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie
W przypadku urodzenia dziecka w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenie przysługuje zasiłek macierzyński! I to jest nalepsza wiadomość dla wszystkich kobiet zatrudnionych na tej podstawie.
W dodatku zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe – wystarczy jeden dzień (inaczej niż zasiłek chorobowy!) – ubezpieczenie musi być “aktywne” w dniu porodu.
Wszystkie zasady dotyczące obliczania wysokosci zasiłku i zasad jego wypłaty opisane są szczegółowo w tym wpisie: zasilek-macierzynski/kosiniakowe. Obowiązuje tu także zasada podwyższenia zasiłku do 1000 zł.
W przypadku zleceniobiorców, konieczne jest złożenie u zleceniodawcy druku ZUS ZAM wraz z kopią aktu urodzenia dziecka (oryginał do wglądu). Zleceniodawca zaś dołączy do tego druk ZUS Z3 i wysyła całość do oddziału ZUS.
I gotowe, czekamy na zasiłek – ZUS ma 30 dni na podjęcie decyzji o wypłacie od dnia otrzymania kompletu dokumentów.
Oczywiście zleceniobiorcy tak samo jak etatowcy podlegają kontrolom ze strony ZUS – czy to w kierunku prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich czy fikcyjnego zatrudnienia…
Czy jeszcze o czymś zapomniałam? Jeśli jeszcze coś chcecie wiedzieć w tym temacie – piszcie w komentarzach 🙂
4 komentarze
Kwiatuszek
Dzień dobry czy po wprowadzeniu w firmie systemu pracy 100 % a wczesniej zostal wszystkim obnizony zasilek chorobowy aktualne naliczany jest z 12 miesiecy jak to wyglada prawnie? Pozdrawiam
Marzena
Hej.. jeżeli pracodawca wypowie mi umowę zlecenie w trakcie ciąży to nie będę ubezpieczona?na chwilę obecną mam zwolnienie lekarskie 4tyg boję się że jak wrócę do pracy to dostanę wypowiedzenie, jestem w 7 tyg ciąży. Umowę zlecenie mam do grudnia 2020.
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Ubezpieczenie chorobowe wygasnie – zajrzyj do artykulu https://adwokatkobiet.pl/umowa-sie-konczy-ale-nie-choroba/
Konwalia27
Hmm. Mam pytanie A co jeśli kobieta ma etat i umowę zlecenie. Czy wtedy ta składka chorobowa się dubluje i będzie miała wyższą podstawę zwolnienia i macierzyński?