fbpx
dziecko z nowymi zabawkami, grafika do artykułu na blogu adwokat kobiet, tekst na grafice: podwyższenie alimentów wniosek pozew o podwyższenie alimentów podwyższenie alimentów co trzeba wiedzieć
alimenty

Podwyższenie alimentów – krok po kroku

Podwyższenie alimentów – krok po kroku. Wiem, że ten temat wzbudza wiele emocji. Zdarza się bardzo często, że w trakcie rozwodu godzicie się na nieprzemyślanie niskie alimenty, licząc że w razie czego szybko się je podwyższy. Albo od lat macie zasądzone symboliczne kwoty, bo kiedyś tak to bywało. W końcu dochodzicie najczęściej do wniosku, że jednak to nie jest w porządku, bo zasądzone alimenty nie pokrywają nawet jednej trzeciej wydatków. Wtedy stajecie przed pytaniem – czy to już ten moment, żeby je podnieść? W tym tekście odpowiedzi na pytania jak to zrobić – krok po kroku.


Wniosek pozew o podwyższenie alimentów

Podwyższenie (ale też obniżenie!) alimentów polega na zmianie wcześniejszego rozstrzygnięcia w tym zakresie. Żebyśmy mogły mówić o podniesieniu alimentów musi istnieć:

  • wyrok rozwodowy zasądadzający alimenty;
  • wyrok sądu rodzinnego zasądzający alimenty;
  • ugoda zawarta przed sądem lub zatwierdzona przez sąd w przedmiocie alimentów.

Jeśli masz tylko ugodę prywatną lub ustne porozumienie z ojcem dziecka – ten artykuł nie jest dla Ciebie. W takim wypadku musisz dopiero wnieść o zasądzenie alimentów.

Pozew o podwyższenie alimentów składa się do sądu rodzinnego – sądu rejonowego właściwego ze względu zamieszkania ojca lub dziecka. Pozew jest zwolniony z opłaty. Jeśli nie dopełnisz formalności (np. zapomnisz o jakimś wymaganym elemencie) sąd wezwie Cię do uzupełnienia tych danych – niestety spowolni to postępowanie.

Jeśli chcesz uniknąć tego typu niespodzianek to polecam Ci skorzystanie z mojego gotowca – wzoru pozwu o podwyższenie alimentów, który zagwarantuje Ci kompletną argumentację i 100% poprawności formalnej. Wraz z dołączoną instrukcją bez problemu sama wyślesz pozew do sądu.


Podwyższenie alimentów – jakie argumenty?

Rzecz w tym, że aby wcześniejsze rozstrzygnięcie sądu zmienić muszą istnieć ku temu poważne powody. Zasadniczo istnieją trzy podstawowe schematy sytuacyjne, które uzasadniają zwiększenie kwoty zasądzonych alimentów:

  • Twoje możliwości zarobkowe znacząco się zmniejszyły
  • Możliwości zarobkowe ojca dziecka znacząco się zwiększyły
  • Uzasadnione wydatki na dziecko istotnie wzrosły

Oczywiście bardzo często występuje miks dwóch lub wszystkich z powyższych scenariuszy. Bardzo dużo zależy od okoliczności konkretnego przypadku. W każdym razie musicie pamiętać, że nie sam upływ czasu powoduje, że alimenty należy koniecznie podwyższyć.

Na tym tle bardzo często też pytacie, jaki minimalny czas powinien upłynąć zanim wystąpimy z takim pozewem. Rozwiewam wątplwiości – w tą stronę też sam upływ czasu nie ma znaczenia. Najwcześniejszy moment, w którym zmiany można żądać to po uprawomocneiniu się poprzedniego rozstrzygnięcia. Jestem sobie w stanie wyobrazić sytuację, w której z przyczyn losowych już następnego dnia istnieje potrzeba wystąpienia z pozewem (wypadek, nagła choroba, utrata pracy lub odziedziczenie dużego spadku). Najczęściej jednak jest tak, że alimenty podwyższamy, gdy zachodzi większa zmiana w życiu dziecka. Przykład? Dziecko rozpoczyna kolejny etap edukacji (idzie do przedszkola) albo zakochuje się w kosztownej aktywności (zaczyna grać w tenisa).

Sprawdź też: 5 najczęstszych błędów przy obliczaniu alimentów.


Podniesienie alimentów – jakie dokumenty?

Skoro już wiesz z jakich powodów można podwyższyć alimenty (przypominam: istotna zmiana okoliczności) to już pewnie się domyślasz, że właśnie to powinnaś przed sądem udowodnić. Należy więc wykazać, jakie koszty generowało dziecko na etapie wydawania poprzedniego rozstrzygnięcia, a jak to wygląda w tej chwili. Kwestie danych historycznych zwykle zabezpiecza nam protokół przesłuchania stron lub uzasadnienie pierwotnego wyroku. Natmiast aktualne wydatki polecam pieczołowicie wylistować i w miarę możliwości udowodnić. Podobnie, jeśli sprawę opierasz na zmianie możliwości zarobkowych, warto udokumentować je w ujęciu porównawczym.

Jeśli nie dysponujesz kopiami dokumentów ze starej sprawy to warto wiedzieć, że sąd może samodzielnie ściągnąc akta z archiwum. Musisz mu jednak podać przynajmniej sygnaturę i nazwę sądu orzekającego poprzednim razem. Podobnie rzecz ma się z dokumentami, które mogą być przydatne, ale nie jesteś w ich posiadaniu. Na Twój wniosek sąd może zobowiązać ojca do złożenia PIT/umowy o pracę/ksiąg rachunkowych. Jeśli tego nie wykona – w kolejnym kroku możesz wnioskować np. o zwrócenie się przez sąd bezpośrednio do Urzędu Skarbowego o ich nadesłanie.

Zobacz też: Co może być dowodem w sądzie?


Podwyższenie alimentów od kiedy obowiązuje?

Wyrok w sprawie o podwyższenie alimentów może zapaść z różnym skutkiem – najczęściej ze skutkiem od dnia wniesienia pozwu. Z taką też datą sąd powinien nadać wyrokowi od razu tak zwany rygor natychmiastowej wykonalności. W takim wypadku podwyższone alimenty będą obowiązywać już w dacie wydania wyroku przez sąd I instancji – i to niezależnie od tego czy któreś z Was wniesie apelację.

Jeśli na podwyżkę nie chcemy jednak czekać aż do końca procesu – może spróbować sąd przekonać do zabezpieczenia podwyższonej kwoty alimentów? Z moich obserwacji wynika, że akurat w sprawach o podwyższenie alimentów sądy niechętnie się garną do chojnych zabezpieczeń. Mimo to zawsze warto spróbować. Dlaczego? Pisałam o tym w tym artykule o >> zabezpieczeniu alimentów. << Odsyłam Cię do niego.

Sprawdź też: Alimenty – co wliczyć?


Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty (podwyższenie alimentów) lub zostałaś pozwana to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.

Zastanawiasz się, jak obliczyć alimenty? Teraz możesz pobrać całkowicie za darmo mój kalkulator alimentów. Narzędzie, które stworzyłam dla moich klientek, aby ustrzec ich przed błędami w obliczeniach wydatków na dzieci.

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

One Comment

  • Martyna

    Sama mam w planach złożyć w najbliższym czasie pozew o podwyższenie alimentów. Nasze dziecko poszło w tym roku szkolnym do podstawówki – ceny podręczników, wycieczki, różne składki to tylko część rzeczy na które sama musiałam wyłożyć pieniądze. Nie wspominając o tym, że nasz syn tak rośnie, że ciągle potrzebuje nowych ubrań. Czy w takiej sytuacji są szansę, że alimenty zostaną podwyższone?

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!