fbpx
Grafika do artykułu na blogu adwokat Adwokat Kobiet Aleksandry Wejdelek-Bziuk o tytule: Zabezpieczenie alimentów - jak napisać? tekst na grafice: Zabezpieczenie alimentów jak i kiedy wnieść? Jak długo się czeka? Zabezpieczenie alimentów a alimenty – różnice?
alimenty,  rozwód

Zabezpieczenie alimentów – jak napisać? 5 wskazówek dla mam

Zabezpieczenie alimentów – jak napisać?

Zabezpieczenie alimentów – jak napisać taki wniosek? A może pozew? Wszystko co musisz wiedzieć o zabezpieczeniu alimentów znajdziesz w tym artykule. Zapraszam Cię do lektury, a jeśli na koniec będziesz miała jeszcze jakieś pytania: nie wahaj się skorzystać z oferty konsultacji lub dołączyć do mojej grupy wsparcia dla kobiet na Facebooku. To co gotowa?

[zastrzeżenie: poniższy tekst jest jedynie ogólną informacją i moją prywatną opinią o stanie prawnym. Nie zastąpi indywidualnej porady prawnej. Z całą stanowczością potępiam działania mające charakter przemocy czy innych niedozwolonych metod w celu uzyskania korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Poniższy tekst odnosi się do standardowej sytuacji, w której żadna ze stron nie działa z zamiarem obejścia prawa.].

Co to jest zabezpieczenie alimentów?

Zabezpieczenie alimentów to tymczasowe rozstrzygnięcie sądu na czas trwania postępowania. Sąd udziela go na wniosek zainteresowanej osoby w formie postanowienia. O zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego można starać się w każdym postępowaniu, w którym dochodzi się alimentów. Zatem zarówno w sprawie o alimenty jak i w sprawach o podwyższenie alimentów czy w sprawie o rozwód. Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest zwolniony od kosztów.


Wniosek o zabezpieczenie alimentów – kiedy wnosić?

Kiedy zatem wnosić o zabezpieczenie alimentów? Wtedy, gdy wiesz, że postępowanie będzie się przedłużać. Jeśli zakładasz, że osoba którą pozywasz o alimenty (ojciec dziecka najczęściej) będzie się w postępowaniu aktywnie bronić lub je przedłużać. Także wtedy, gdy nie mamy dostatecznej wiedzy o sytuacji majątkowej przeciwnika i konieczne będzie pozyskanie w postępowaniu dokumentów np. z urzędu skarbowego.

Teoretycznie można wnieść o jego wydanie jeszcze przed wszczęciem głównego postępowania w sprawie. W praktyce się tego raczej nie robi. W zasadniczej mierze wniosek o zabezpieczenie alimentów jest jednym z wniosków zamieszczonych w pozwie, w którym żądamy zasądzenia alimentów lub jednym w kolejnych pism w sprawie.

Ja zwykle wnoszę o zabezpieczenie alimentów już w pozwie. Nawet jeśli wniosek nie zostanie uwzględniony w pełni to dostarczy nam cennej wiedzy o tym, co sąd myśli o naszej sprawie. A w szczególności – co uważa za udowodnione, a które z istotnych dla sprawy kwestii wymaga jeszcze uzupełnienia. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia jest rozpoznawany przez sąd (tego samego sędziego), który rozpoznaje sprawę główną.

Sprawdź też: Alimenty 2021 – jaka kwota na dziecko? 5 najczęstszych błędów


Alimenty a zabezpieczenie alimentów – różnica

No dobra, ale to w zasadzie jaka jest różnica między alimentami a zabezpieczeniem alimentów? Domyślam się, że możesz czuć się skołowana, bo zawiłości procedury sądowej są trudne nawet dla prawników. Zasadnicza różnica to okres obowiązywania danego orzeczenia. Orzeczenie o alimentach jest ustaleniem przede wszystkim na przyszłość i obowiązuje od daty uprawomocnienia się. W przypadku wyroku w sprawie o rozwód zabezpieczenie jest szczególnie ważne – wyrok rozwodowy nie działa wstecz od dnia wniesienia pozwu. W sprawach o alimenty wyrok najczęściej obejmuje okres od dnia wniesienia pozwu.

Zabezpieczenie alimentów wykonalność

Natomiast postanowienie o zabezpieczeniu jest wykonalne od dnia wydania (najczęściej) do dnia uprawomocnienia się wyroku, a potem upada i zostaje zastąpione przez wyrok. Sąd wydaje w tym przedmiocie postanowienie. Postanowienie to ma jedną cudowną właściwość z punktu widzenia osoby dochodzącej alimentów – jest natychmiast wykonalne. Co to oznacza?

Wykonalność to inaczej skuteczność. Postanowienie o alimentach uprawnia od domagania się zapłaty wskazanej w nim kwocie alimentów zgodnie z jego treścią lub jeśli z treści nic innego nie wynika – od dnia jego wydania. Jeśli postanowienie jest zaopatrzone w tzw. klauzulę wykonalności można je nawet skierować do komornika celem egzekucji. Sąd powinien nadać klauzulę wykonalności sam z siebie, ale w praktyce często o tym zapomina. W takiej sytuacji wnieś o doręczenie Ci odpowiedniego odpisu postanowienia z klauzulą wykonalności. Możesz w tym celu skorzystać na przykład z mojego wzoru, który znajdziesz w sklepie >> TUTAJ <<. Ten wniosek jest zwolniony od kosztów.

Sprawdź też: Jak zmusić ojca do płacenia alimentów – 3 strategie.


Zabezpieczenie alimentacyjne – jak długo się czeka?

Teoretycznie wnioski o zabezpieczenie powinny być rozpoznawane niezwłocznie – nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia wpływu wniosku. W praktyce… chcę wierzyć, że są w Polsce sądy, które rozpoznają wnioski w tym terminie. W realiach wielkomiejskich, szczególnie w przypadków rozwodów wnioski trwa to znacznie dłużej. Jeśli jednak po miesiącu od złożenia wniosku nadal nie ma wieści z sądu – trzeba się skontaktować z sądem i sprawdzić w czym problem. Jeśli wszystko jest w porządku – można na przykład złożyć wniosek o przyśpieszenie rozpoznania sprawy.

Czy można uzyskać alimenty z datą wsteczną?

Wiem, że w Internecie pełno jest artykułów o tym, że alimentów można dochodzić wstecz. Szkopuł w tym, że nie w tym samym postępowaniu oraz – że zupełnie inne rzeczy trzeba w takim postępowaniu udowodnić. Ja radzę moim klientkom, aby skupiły się na uzyskaniu alimentów na przyszłość i nie zwlekały ze złożeniem pozwu z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia ani jednego dnia dłużej niż jest to konieczne. Pozew o roszczenia regresowe z tytułu utrzymania dziecka zostawiły zaś sobie na później – kiedy bieżące alimenty będą już zasądzone i opłacone.

Sprawdź też: Jak zmusić ojca do płacenia alimentów? 3 pomysły na działanie.


Zabezpieczenie alimentów – wzór

Wniosek o zabezpieczenie – będący częścią nagłówka (czyli petitum) pisma może brzmieć na przykład tak:

Wnoszę o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego na czas trwania postępowania poprzez zobowiązanie Pozwanego do świadczenia na rzecz małoletniego alimentów w kwocie 1.000,00 złotych miesięcznie płatnych na rachunek bankowy matki do dnia 10-go każdego miesiąca.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów – wzór

Pamiętaj jednak, że wniosek wymaga uzasadnienia. Najlepiej w części pisma wydzielić osobną część, gdzie uzasadnimy swoje żądanie zabezpieczenia alimentów. Przede wszystkim ta część powinna zawierać uprawdopodobnienie kosztów utrzymania dzieci, podziału opieki nad nimi oraz możliwości zarobkowe każdego z rodziców.

Sprawdź też: Alimenty a kontakty z dzieckiem – 3 największe mity

Gotowe wzory pism stworzone z myślą, o tych z Was, które chcą samodzielnie, ale profesjonalnie prowadzić własną sprawę o alimenty. Wzór pozwu o alimenty i wzór pozwu o podwyższenie zawiera także wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne! Wzory przygotowane osobiście przeze mnie z uwzględnieniem wieloletniej praktyki w sprawach rodzinnych, na co dzień stosowane w mojej kancelarii.


Zastanawiasz się, jak obliczyć alimenty? Teraz możesz pobrać całkowicie za darmo mój kalkulator alimentów. Narzędzie, które stworzyłam dla moich klientek, aby ustrzec ich przed błędami w obliczeniach wydatków na dzieci.

Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty (podwyższenie alimentów) lub zostałaś pozwana to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!