fbpx
Grafika do artykułu na blogu adwokat Adwokat Kobiet Aleksandry Wejdelek-Bziuk o tytule: Zabezpieczenie alimentów - jak napisać? tekst na grafice: Zabezpieczenie alimentów jak i kiedy wnieść? Jak długo się czeka? Zabezpieczenie alimentów a alimenty – różnice?
alimenty,  rozwód,  Sprawy dotyczące dziecka

Zabezpieczenie alimentów – jak napisać? 5 wskazówek dla mam

Zabezpieczenie alimentów – jak napisać?

Zabezpieczenie alimentów – jak napisać taki wniosek? A może pozew? Wszystko co musisz wiedzieć o zabezpieczeniu alimentów znajdziesz w tym artykule. Zapraszam Cię do lektury, a jeśli na koniec będziesz miała jeszcze jakieś pytania: nie wahaj się skorzystać z oferty konsultacji lub dołączyć do mojej grupy wsparcia dla kobiet na Facebooku. To co gotowa?

[zastrzeżenie: poniższy tekst jest jedynie ogólną informacją i moją prywatną opinią o stanie prawnym. Nie zastąpi indywidualnej porady prawnej. Z całą stanowczością potępiam działania mające charakter przemocy czy innych niedozwolonych metod w celu uzyskania korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Poniższy tekst odnosi się do standardowej sytuacji, w której żadna ze stron nie działa z zamiarem obejścia prawa.].

Co to jest zabezpieczenie alimentów?

Zabezpieczenie alimentów to tymczasowe rozstrzygnięcie sądu na czas trwania postępowania. Sąd udziela go na wniosek zainteresowanej osoby w formie postanowienia. O zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego można starać się w każdym postępowaniu, w którym dochodzi się alimentów. Zatem zarówno w sprawie o alimenty jak i w sprawach o podwyższenie alimentów czy w sprawie o rozwód. Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest zwolniony od kosztów.


Wniosek o zabezpieczenie alimentów – kiedy wnosić?

Kiedy zatem wnosić o zabezpieczenie alimentów? Wtedy, gdy wiesz, że postępowanie będzie się przedłużać. Jeśli zakładasz, że osoba którą pozywasz o alimenty (ojciec dziecka najczęściej) będzie się w postępowaniu aktywnie bronić lub je przedłużać. Także wtedy, gdy nie mamy dostatecznej wiedzy o sytuacji majątkowej przeciwnika i konieczne będzie pozyskanie w postępowaniu dokumentów np. z urzędu skarbowego.

Teoretycznie można wnieść o jego wydanie jeszcze przed wszczęciem głównego postępowania w sprawie. W praktyce się tego raczej nie robi. W zasadniczej mierze wniosek o zabezpieczenie alimentów jest jednym z wniosków zamieszczonych w pozwie, w którym żądamy zasądzenia alimentów lub jednym w kolejnych pism w sprawie.

Ja zwykle wnoszę o zabezpieczenie alimentów już w pozwie. Nawet jeśli wniosek nie zostanie uwzględniony w pełni to dostarczy nam cennej wiedzy o tym, co sąd myśli o naszej sprawie. A w szczególności – co uważa za udowodnione, a które z istotnych dla sprawy kwestii wymaga jeszcze uzupełnienia. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia jest rozpoznawany przez sąd (tego samego sędziego), który rozpoznaje sprawę główną.

Sprawdź też: Alimenty 2021 – jaka kwota na dziecko? 5 najczęstszych błędów


Alimenty a zabezpieczenie alimentów – różnica

No dobra, ale to w zasadzie jaka jest różnica między alimentami a zabezpieczeniem alimentów? Domyślam się, że możesz czuć się skołowana, bo zawiłości procedury sądowej są trudne nawet dla prawników. Zasadnicza różnica to okres obowiązywania danego orzeczenia. Orzeczenie o alimentach jest ustaleniem przede wszystkim na przyszłość i obowiązuje od daty uprawomocnienia się. W przypadku wyroku w sprawie o rozwód zabezpieczenie jest szczególnie ważne – wyrok rozwodowy nie działa wstecz od dnia wniesienia pozwu. W sprawach o alimenty wyrok najczęściej obejmuje okres od dnia wniesienia pozwu.

Zabezpieczenie alimentów wykonalność

Natomiast postanowienie o zabezpieczeniu jest wykonalne od dnia wydania (najczęściej) do dnia uprawomocnienia się wyroku, a potem upada i zostaje zastąpione przez wyrok. Sąd wydaje w tym przedmiocie postanowienie. Postanowienie to ma jedną cudowną właściwość z punktu widzenia osoby dochodzącej alimentów – jest natychmiast wykonalne. Co to oznacza?

Wykonalność to inaczej skuteczność. Postanowienie o alimentach uprawnia od domagania się zapłaty wskazanej w nim kwocie alimentów zgodnie z jego treścią lub jeśli z treści nic innego nie wynika – od dnia jego wydania. Jeśli postanowienie jest zaopatrzone w tzw. klauzulę wykonalności można je nawet skierować do komornika celem egzekucji. Sąd powinien nadać klauzulę wykonalności sam z siebie, ale w praktyce często o tym zapomina. W takiej sytuacji wnieś o doręczenie Ci odpowiedniego odpisu postanowienia z klauzulą wykonalności. Możesz w tym celu skorzystać na przykład z mojego wzoru, który znajdziesz w sklepie >> TUTAJ <<. Ten wniosek jest zwolniony od kosztów.

Sprawdź też: Jak zmusić ojca do płacenia alimentów – 3 strategie.


Zabezpieczenie alimentacyjne – jak długo się czeka?

Teoretycznie wnioski o zabezpieczenie powinny być rozpoznawane niezwłocznie – nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia wpływu wniosku. W praktyce… chcę wierzyć, że są w Polsce sądy, które rozpoznają wnioski w tym terminie. W realiach wielkomiejskich, szczególnie w przypadków rozwodów wnioski trwa to znacznie dłużej. Jeśli jednak po miesiącu od złożenia wniosku nadal nie ma wieści z sądu – trzeba się skontaktować z sądem i sprawdzić w czym problem. Jeśli wszystko jest w porządku – można na przykład złożyć wniosek o przyśpieszenie rozpoznania sprawy.

Czy można uzyskać alimenty z datą wsteczną?

Wiem, że w Internecie pełno jest artykułów o tym, że alimentów można dochodzić wstecz. Szkopuł w tym, że nie w tym samym postępowaniu oraz – że zupełnie inne rzeczy trzeba w takim postępowaniu udowodnić. Ja radzę moim klientkom, aby skupiły się na uzyskaniu alimentów na przyszłość i nie zwlekały ze złożeniem pozwu z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia ani jednego dnia dłużej niż jest to konieczne. Pozew o roszczenia regresowe z tytułu utrzymania dziecka zostawiły zaś sobie na później – kiedy bieżące alimenty będą już zasądzone i opłacone.

Sprawdź też: Jak zmusić ojca do płacenia alimentów? 3 pomysły na działanie.


Zabezpieczenie alimentów – wzór

Wniosek o zabezpieczenie – będący częścią nagłówka (czyli petitum) pisma może brzmieć na przykład tak:

Wnoszę o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego na czas trwania postępowania poprzez zobowiązanie Pozwanego do świadczenia na rzecz małoletniego alimentów w kwocie 1.000,00 złotych miesięcznie płatnych na rachunek bankowy matki do dnia 10-go każdego miesiąca.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów – wzór

Pamiętaj jednak, że wniosek wymaga uzasadnienia. Najlepiej w części pisma wydzielić osobną część, gdzie uzasadnimy swoje żądanie zabezpieczenia alimentów. Przede wszystkim ta część powinna zawierać uprawdopodobnienie kosztów utrzymania dzieci, podziału opieki nad nimi oraz możliwości zarobkowe każdego z rodziców.

Sprawdź też: Alimenty a kontakty z dzieckiem – 3 największe mity

Gotowe wzory pism stworzone z myślą, o tych z Was, które chcą samodzielnie, ale profesjonalnie prowadzić własną sprawę o alimenty. Wzór pozwu o alimenty i wzór pozwu o podwyższenie zawiera także wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne! Wzory przygotowane osobiście przeze mnie z uwzględnieniem wieloletniej praktyki w sprawach rodzinnych, na co dzień stosowane w mojej kancelarii.


Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty (podwyższenie alimentów) lub zostałaś pozwana to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.

Zastanawiasz się, jak obliczyć alimenty? Teraz możesz pobrać całkowicie za darmo mój kalkulator alimentów. Narzędzie, które stworzyłam dla moich klientek, aby ustrzec ich przed błędami w obliczeniach wydatków na dzieci.

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!