Alimenty 2020 - jaka kwota na dziecko? 5 częstych błędów•Adwokat Kobiet
słoik z pieniędzmi. grafika do artykułu na temat alimentów napisany przez adwokat kobiet. tekst na grafice: Alimenty 2020 - jaka kwota na dziecko?. 5 najczęstszych błędów przy obliczeniach
alimenty,  prawo dla rodziców,  proces sądowy

Alimenty 2020 – jaka kwota na dziecko? 5 najczęstszych błędów

Alimenty 2020 – jaka kwota na dziecko? Jakie kategorie wydatków trzeba uwzględnić w zestawieniu, jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko? Co się zmieniło w 2020 r.? Jakie błędy najczęściej popełniamy obliczając wysokość alimentów?

Alimenty 2020 – jaka kwota na dziecko?

Jaka kwota alimentów na dziecko jest odpowiednia? Czy 500 zł to odpowiednia wysokość? A może 1000? 2000 zł? Nie umiem Ci odpowiedzieć jaka wysokość alimentów będzie adekwatna w Twoim wypadku. Może w ogóle nie są one zasadne – w końcu zdarza się, że sąd nie zasądza alimentów. Dzisiaj jednak chciałam Ci pokazać, że te kwoty nie biorą się z sufitu. One wynikają (a przynajmniej powinny wynikać) z wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka.

Sprawdź też: Alimenty – co wliczyć?


5 najczęstszych błędów przy obliczeniach alimentów na dziecko

Zbyt ogólne kategorie wydatków

Żywność, chemia domowa, kosmetyki, leki – 700 zł. Tak opisana kategoria wydatków nie daje nam informacji o tym, na co de facto te 700 zł jest przeznaczane. Czy dziecko jest chore, wymaga leczenia? Czy wymaga specjalistycznej diety lub ma problemy skórne? Jeśli tak opiszesz wydatki, bądź pewna, że druga strona je zakwestionuje. I będzie miała ułatwione zadanie.

Drugie słowo wytrych pojawiające się w zestawieniach: rozrywka. Masz na myśli wyjścia do kina czy zabawki? A może Netflixa? Dopóki nie nazwiesz rzeczy po imieniu, sąd nie jest w stanie zweryfikować czy przestawiona przez Ciebie na ten cel wysokość wydatku jest uzasadniona.


Zbyt szczegółowe kategorie wydatków

Oh, to mój zdecydowanie ulubiony błąd. Pojawia się zwykle wtedy, gdy pisząca pozew osoba korzysta z kalkulatorów dostępnych w internecie. W rezultacie otrzymujemy coś w rodzaju rozbudowanego menu i listy zakupów ze sklepu odzieżowego – z wyliczeniem ile kajzerek, parówek i par skarpetek potrzebuje miesięcznie dziecko. Nie o to chodzi w obliczeniach alimentów! Wystarczy opisać kategorie wydatków np. odzież, żywność. Tego typu szczegóły nie są potrzebne, a zestawienie zrobione w ten sposób jest mało wiarygodne.


Brak wydatków cyklicznych

Są takie wydatki, które ponosimy co miesiąc – ich wypisanie idzie nam łatwiej: prąd, czynsz, telefon, jedzenie. Ale co z tymi, które ponosimy raz na jakiś czas? Wyjazd na zieloną szkołę. Dentysta. Zakup biurka. Pamiętaj o nich, gdy będziesz obliczała wysokość dochodzonego roszczenia. Oczywiście – podzielone przez odpowiednią liczbę miesięcy, tak aby “dołożyć” cegiełkę do miesięcznej raty alimentów.


Wydatki zbytkowe

Alimenty przysługują na wydatki uzasadnione. Rzadko co prawda, ale jednak zdarza się, że sądy nie uwzględniają wydatku – pomimo jego ponoszenia – jako uzasadnionego. Tak może być np. w przypadku zakupu zbyt dużej ilości ubrań dla stale rosnącego dziecka, a nawet w przypadku wynajmowania mieszkania większego niżby wynikało ze stanu osobowego rodziny.


Wydatki postulowane zamiast ponoszonych

Pamiętaj, że wydatki, które prezentujesz sądowi do rozliczenia sądowi mają być przez Ciebie faktycznie ponoszone. Nie wpisuj więc do rozliczenia zajęć z flamenco, na które zapiszesz dziecko jak już dostaniesz alimenty. To nie działa w ten sposób.

Na ponoszone wydatki powinnaś zaprezentować dowody ich ponoszenia. Trudno o taki dowód, w przypadku wydatków, których de facto nie ponosisz.

Sprawdź też: Co może być dowodem w sądzie?


Alimenty – jak obliczyć?

PS. Jak obliczyć alimenty? Teraz możesz też pobrać całkowicie za darmo mój kalkulator alimentów. Narzędzie, które stworzyłam dla moich klientek, aby ustrzec ich przed błędami w obliczeniach wydatków na dzieci.

Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty (podwyższenie alimentów) lub zostałaś pozwana to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

5 komentarzy

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: