fbpx
Grafika z tekstem: Adwokat Kobiet. Czy alimenty są obowiązkowe? Rozwód bez alimentów? Alimenty czy zawsze trzeba płacić? Ba zdjęciu wieszak z ubraniami.i
alimenty,  proces sądowy,  rozwód

Czy alimenty są obowiązkowe?

Czy alimenty są obowiązkowe? Takie pytanie zadała mi ostatnio jedna klientka, którą przygotowuję do sprawy rozwodowej. To pytanie w sumie może dotyczyć dwóch różnych problemów, ale dziś odpowiem o na to, które miała na myśli Pani Joanna. A mianowicie, czy w przypadku porozumienia między stronami w sprawie rozwodowej sąd musi i tak orzec o kwestii alimentów? Czy nawet jeśli strony zawierają porozumienie wychowawcze to alimenty są obowiązkowe?


Czy alimenty są obowiązkowe?

Alimenty – czy zawsze trzeba je płacić? Czy alimenty są obowiązkowe? I tak i nie. Warto bowiem pamiętać, że nasz system prawny nie zna w chwili obecnej innego sposobu “rozliczeń” między rodzicami jak właśnie alimenty. W aktualnym stanie prawnym sąd w wyroku rozwodowym jest zobowiązanym do rozstrzygnięcia o obowiązku alimentacyjnym wobec małoletnich dzieci. Oznacza to, że w jednym z punktów wyroku rozwodowego powinno znaleźć się zdanie o tym czy i który z rodziców ma obowiązek płacenia alimentów. O czym jeszcze orzeka obligatoryjnie sąd w wyroku rozwodowym pisałam w artykule „Co zawiera wyrok rozwodowy”, który znajdziesz >> tutaj <<.


Alimenty przy władzy naprzemiennej

W praktyce nie rodzi to wszystko większych komplikacji tak długo, jak mamy do czynienia z tradycyjną sytuacją porozwodową. Mam na myśli taką, w której jedno z rodziców sprawuje bieżącą opiekę nad dzieckiem, a drugie jest tak zwanym rodzicem “dochodzącym”. Jednak obecnie coraz częściej spotykam się z sytuacją, w której sprawa rozwodowa kończy się przyznaniem rodzicom opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Opieka naprzemienna polega przecież w uproszczeniu na tym, że rodzice sprawują opiekę nad dzieckiem na zmianę w mniej więcej równych odstępach czasu.

Rozwód bez alimentów?

Czy wtedy alimenty są obowiązkowe? Czy możliwy jest rozwód bez alimentów? W tej sytuacji orzeczenie alimentów wydaje się niezasadne – przecież jeśli rodzice sprawują opiekę po połowie, to żadne z nich nie chce płacić alimentów! Co prawda jestem sobie w stanie wyobrazić opiekę naprzemienną, w której alimenty powinny być zasądzone. Na przykład w sytuacji, gdy jeden rodzic ponosi wyłącznie koszty edukacji albo leczenia). Jednak w przeważającej większości rodzice – jeśli już się dogadują w zakresie opieki nad dzieckiem to nie chcą mieć zasądzonych alimentów.


Czy alimenty zasądzane są zawsze?

Alimenty – czy zawsze sądy je zasądzają? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stron sądy orzekają o alimentach przy rozwodzie czasami w sposób bardzo efemeryczny. Można się spotkać ze sformułowaniami takimi jak:

  • “Obowiązkiem alimentacyjnym obciąża obojga rodziców”
  • “Do utrzymania dziecka zobowiązani są oboje rodzice”
  • “Obowiązkiem utrzymania dziecka obciąża tego z rodziców, u którego dziecko aktualnie przebywa”.

Tak, że niby orzeka – ale nie orzeka. Niestety polskie prawo nie przystaje do realiów w tej konkretnej tematyce. Albo może, także w tej?


Zastanawiasz się, jak obliczyć alimenty? Teraz możesz pobrać całkowicie za darmo mój kalkulator alimentów. Narzędzie, które stworzyłam dla moich klientek, aby ustrzec ich przed błędami w obliczeniach wydatków na dzieci.

Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty (podwyższenie alimentów) lub zostałaś pozwana to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!