fbpx
Dokumenty, wydruki, komputer na stole. Grafika do artykułu na blogu adwokat kobiet. tekst na grafice DOWODY CO może być dowodem w sądzie?
alimenty,  kontrola ZUS,  proces sądowy,  rozwód

Co może być dowodem w sądzie?

Co może być dowodem w sądzie? Ja nie mam żadnych materiałów – martwiła się Pani Ewa. Pani Ewa to jedna z moich klientek. Jaki miała cel? Zwiększenie wymiaru alimentów płaconych przez byłego męża na rzecz dzieci. Jak się okazało, Pani Ewa dowody miała – i to całkiem sporo. Chociaż przed naszą rozmową nie zdawała sobie z tego sprawy. Jesteś w podobnej sytuacji? Starasz się o wyższe alimenty? A może o rozwód z orzekaniem o winie? Jeśli tak, to koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, co może być dowodem w sprawie.

Zapisz się na bezpłatny kurs email – 5 lekcji przed rozwodem.

Co może być dowodem w sądzie?

Razem z Panią Ewą zaczęłyśmy zastanawiać się, co mogłoby stanowić dowód w sprawie. Szukałyśmy WSZYSTKIEGO, co mogło być przydatne w sądzie. Oczywiście każda sprawa jest inna i wymaga innych dowodów. Niezależnie jednak od przedmiotu postępowania – katalog dowodów jest w zasadzie nieograniczony. Dowodem w sądzie mogą być m.in. :


Dokumenty i zdjęcia jako dowód w sądzie

Czy zdjęcia mogą być dowodem w sądzie? A dokumenty? To najważniejsze dowody w każdym postępowaniu! Dokumenty ciężko podważyć i trudno im zaprzeczyć.

Dokumentami często występującymi w postępowaniach sądowych są:

  • dokumenty urzędowe (odpisy z aktów stanu cywilnego, wypisy z różnego rodzaju rejestrów, zaświadczenia),
  • umowy/porozumienia,
  • rachunki/faktury (najlepiej imienne),
  • dokumentacja medyczna, w tym zaświadczenia lekarskie.

Co może być dowodem w sądzie? Każdy dokument, o ile nie został sfałszowany. Część dokumentów, które pomogą udowodnić Twoją rację przed sądem będzie już gdzieś istniała (np. faktury, umowy), inne powstaną na potrzeby danego postępowania (np. oświadczenie).

Jeśli korzystasz z usług profesjonalnego pełnomocnika, to koniecznie dostarcz mu wszystkie dokumenty w oryginałach – do wglądu. Dzięki temu pełnomocnik będzie mógł potwierdzić autentyczność dokumentu i oryginał będzie można zostawić w domu.

A co jeśli dokumentu nie mamy, ale wiemy, że istnieje – tylko np. jest w posiadaniu innej osoby/naszego przeciwnika procesowego? W takiej sytuacji możemy poprosić sąd, aby zobowiązał osobę dysponującą dokumentem do jego złożenia w sądzie. To szczególnie ważne w postępowaniach przeciwko pracodawcom – zwykle całość dokumentacji jest w kadrach.

Sprawdź też: Alimenty – najczęstsze błędy i kalkulator


Dowód z zeznań świadków w sądzie

Świadków powołujemy w postępowaniu cywilnym co do zasady po to, żeby uzupełnić wiedzę sądu o kwestiach, które nie wynikają z dokumentów i innych “twardych” dowodów. Świadkowie są ważnym elementem postępowania dowodowego, ale warto dokładnie przemyśleć, czy i kogo na świadka wskażemy. Pamiętaj, że każdych 2-3 świadków wymaga kolejnego terminu rozprawy. Jeśli powołamy zbyt wielu świadków, postępowanie będzie się toczyć latami.

Dobry świadek to taki, który ma bezpośrednią wiedzę o zdarzeniach – sam widział, słyszał, był na miejscu. Świadek, który wszystko w sprawie wie od Ciebie będzie raczej mało pomocny. W sprawach rodzinnych bardzo często świadkami jest najbliższa rodzina stron – to nic nadzwyczajnego. Pokrewieństwo nie wyklucza możliwości przesłuchania w charakterze świadka, choć sąd z pewnością przy ocenie takich zeznań weźmie na ten fakt poprawkę.

Dobry świadek to taki, który ma bezpośrednią wiedzę o zdarzeniach – sam widział, słyszał, był na miejscu. Świadek, który wszystko w sprawie wie od Ciebie będzie raczej mało pomocny. W sprawach rodzinnych bardzo często świadkami jest najbliższa rodzina stron – to nic nadzwyczajnego. Pokrewieństwo nie wyklucza możliwości przesłuchania w charakterze świadka, choć sąd z pewnością przy ocenie takich zeznań weźmie na ten fakt poprawkę.

Sprawdź też: Jak przygotować się do rozprawy sądowej


Opinia biegłych w sprawie sądowej

W niektórych sprawach konieczne będzie skorzystanie z wiedzy specjalistycznej. Dotyczy to spraw, które obejmują np. skomplikowane wyliczenia, wycenę jakieś składnika majątku, ale także praktycznie wszystkich spraw, które dotyczą dzieci.

Tam, gdzie liczy się dobro dziecka, sąd zleca opinię Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. Najczęściej w jego skład wchodzą psycholodzy, czasami inni pokrewni specjaliści. W takich sprawach niestety często opinia biegłego jest dowodem “przesądzającym” – warto zatem kwestionować jej ustalenia, jeśli są w naszym odczuciu błędne. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, co jeszcze może być dowodem w sądzie i może pomóc Ci podważyć opinię biegłych.


Nagranie jako dowód w sądzie

Czy nagrania mogą być dowodem w sądzie? Tu może być problem. Osoby nagrywające często nie zdają sobie sprawy z tego, że to nie do końca legalny proceder.

Nagrania z monitoringu jako dowód w sprawie – bez problemu załączysz jako dowód w sprawie nagrania np. z monitoringu sklepowego.

Nagrania Twoich rozmów – możesz także załączyć nagranie rozmowy, w której sam uczestniczyłeś (choć narażasz się na ewentualne roszczenie z tytułu naruszenia dóbr osobistych pozostałych uczestników rozmowy. Warto przemyśleć, na ile realne jest to zagrożenie i czy warto ryzykować!).

UWAGA! Nagrywanie rozmów, w których się nie uczestniczyło (czyli po prostu podsłuchów) jest przestępstwem – z takimi dowodami trzeba się obchodzić szczególnie ostrożnie. Choć mogą pozwolić wygrać sprawę cywilną, narażają osobę podsłuchującą na odpowiedzialność karną.


List, email, SMS – czy korespondencja może być dowodem w sądzie

Korespondencja to bardzo dobry i często wykorzystywany dowód. Możesz załączyć tradycyjną korespondencję pisemną, wydruki email, a nawet korespondencję z komunikatorów internetowych czy SMS – choć w przypadku tych ostatnich warto przejść się do notariusza. SMSy trudno bowiem załączyć do pisma – nie da się ich łatwo wydrukować. Z pomocą przychodzi sporządzenie “odpisu” z SMSa przez notariusza. Podobnie jak z nagraniami – należy jednak ostrożnie podchodzić do korespondencji, której nie jesteśmy stroną. Naruszenie tajemnicy korespondencji jest przestępstwem.


Dowody w sprawie – wizja lokalna, oględziny, wywiad kuratora

W niektórych sprawa konieczne może się okazać bezpośrednie zbadanie przez sąd właściwości osób, miejsca lub rzeczy. Często instytucja ta wykorzystywana jest np.:

Przy podziale nieruchomości – sąd określa, czy takie oględziny mają być dokonane z udziałem biegłego oraz ewentualnie połączone z przeprowadzeniem innych dowodów.

W sprawach dotyczących dzieci – np. gdzie ma się rozstrzygnąć kwestia ich miejsca zamieszkania. Sąd wykorzysta wywiad kuratora sądowego, który obejrzy warunki, w jakich miałoby mieszkać dziecko i z tej czynności sporządzi “raport” (czyli czasami jest jak na filmach!).


Czy można wnioskować o dowody z innej sprawy?

Zdarza się, że istotne dokumenty znajdują się w aktach innej sprawy – np. karnej, administracyjnej albo innej sprawie cywilnej. Jeśli nie możemy ich stamtąd sami pozyskać np. w odpisie, to możemy poprosić o to sąd.

Sprawdź też: Alimenty a kontakty z dzieckiem


Mimo, że niemal każdy materiał może być dowodem w sprawie, nie oznacza to, że będzie wystarczający do rozstrzygnięcia lub uznania stanowiska strony. Ważna jest także ich moc dowodowa.

Chcesz złożyć pozew o rozwód lub zostałaś pozwana albo potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Polecam Ci też zapis na bezpłatny kurs email – 5 lekcji przed rozwodem.

PS. Interesuje Cię szybki rozwód bez orzekania o winie? Sprawdź moje wzory pism procesowych – gotowce, dzięki którym rozwiedziesz się szybko i bez bólu głowy. Nie szukaj już rozwiązań w internecie. Moje wzory pozwu i porozumienia rodzicielskiego zapewnią Ci rozwód z dziećmi – bez niepotrzebnego stresu.

2 komentarze

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!