Czy muszę powiedzieć, że jestem w ciąży? • Adwokat Kobiet
kontrola ZUS,  prawa w ciąży,  proces sądowy,  rozwiązanie umowy o pracę

Czy muszę powiedzieć, że jestem w ciąży?

Pani Aleksandro, trafiłam na Pani bloga i mam pytanie odnośnie podjęcia pracy w ciąży. Czy mogłabym liczyć na Pani pomoc? Czy mogę nie powiadamiać pracodawcy o tym fakcie przed podpisaniem umowy? Nawet jeśli podejmując pracę, będę w 14 tygodniu?

Pozdrawiam serdecznie

Takie pytanie zadała mi ostatnio jedna z moich stałych czytelniczek. Postanowiłam temat rozwinąć – zauważyłam że macie na tym tle dużo wątpliwości. Jest to jedno z tych pytań, na które musi sobie odpowiedzieć każda mama – czy i kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?

 

Czy muszę powiadomić pracodawcę o tym, że jestem w ciąży?

NIE. Nie ma takiego obowiązku. To jest bardzo indywidualna sprawa – mam pełne zrozumienie dla kobiet, które utrzymują informację o ciąży w tajemnicy tak długo, jak to możliwe. Wiem, że w niektórych zakładach pracy kobiety ciężarne są narażone na różnego rodzaju nieprzyjemności, z których najczęstszą jest zmuszanie do przejścia na zwolnienie lekarskie. Powtórzę raz jeszcze – zupełnie bezprawnie.

Przypomnę więc, że nawet będąc na zwolnieniu lekarskim możemy poprosić o nie zaznaczanie tego faktu na druku zwolnienia (Zwolnienie lekarskie w ciąży).


Nowa praca w ciąży

Nie ma żadnego zakazu zatrudniania kobiet w ciąży! Niezależnie od tego czy pracodawca o ciąży został poinformowany przed podpisaniem umowy o pracę czy też nie – kobieta spodziewająca się dziecka ma pełne prawo zawrzeć umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną. Zakładając, że umowę tę zawieramy po to, aby faktycznie pracę wykonywać to nie powinno być z tego tytułu żadnych nieprzyjemności.

/o kwestionowaniu umów o pracę przez ZUS – Czy można zatrudnić kobietę w ciąży?/


Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.

Myślę, że przed poinformowaniem pracodawcy o ciąży warto najpierw sprawdzić jak się ma nasza sytuacja prawna – w szczególności czy przysługuje nam prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego, a potem zasiłku macierzyńskiego. W sytuacji, gdy kobieta jest zatrudniona na umowę terminową proponuję dwa razy upewnić się, co nastąpi po upływie czasu, na jaki została zawarta (Moja umowa kończy się przed porodem – co dalej?).

Oczywiście postawmy sprawę uczciwie – pracodawca, który nie wie o ciąży nie będzie przestrzegał reguł dotyczących ochrony kobiet w ciąży (a zatem np. zakazów wykonywania niektórych prac albo obowiązku zwolnienia na czas badań). Może też dojść do rozwiązania z taką kobietą umowy o pracę, pomimo że jej stosunek pracy był chroniony. Pamiętajmy, że co do zasady kobiety w ciąży nie można zwolnić!


Jeśli więc nie mamy powodów, aby ukrywać ciąże nadmiernie długo, a atmosfera w pracy jest poprawna – może warto dać pracodawcy znać z wyprzedzeniem. W końcu po urlopie macierzyńskim możemy chcieć wrócić do swojej pracy – dla ułatwienia sobie tego powrotu warto zachować z pracodawcą dobre relacje. Z pewnością pracodawca doceni, że umożliwiło mu się płynne przekazanie obowiązków oraz zorganizowanie pracy na czas Twojej nieobecności. Jeśli tylko ktokolwiek nas słucha – warto rozmawiać!


Najważniejsze jednak jest zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka. Odpowiedzialność za małego człowieka najczęściej sprawi, że lojalność wobec pracodawcy będzie na drugim planie. Dla każdego rodzica to oczywiste. Apeluję, aby pracodawcy wykazywali na tym tle trochę więcej zrozumienia, choć daleka jestem od pochwały instrumentalnego wykorzystywania przywilejów rodzicielskich. Szanujmy się nawzajem!

🙂

4 komentarze

  • Zaciekawiona

    Witam. Mam umowę do końca października jest prawdopodobienstwo że pracodawca przedłuży umowę czy musze informować przed przedłużeniem o fakcie że jestem w ciąży.

  • Ilona

    Pracuje w laboratorium chemicznym. Czekam na usg potwierdzające ciążę. Boje się powiedzieć za wcześnie, ale jednocześnie martwię się czy nie zaszkodzę praca z odczynnikami chemicznymi, co więcej czasem muszę pobrać próbki z np worków Ok 25 kg. Nie wiem kiedy powiedzieć przełożonym. Nie chce tez zostawiać firmy z dnia na dzień, ale boje się, że mogę zaszkodzić dziecku

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: