fbpx
karmienie piersią,  Mam umowę o pracę,  prawa w ciąży,  Sprawy dotyczące dziecka,  zasiłek chorobowy

Prace zakazane w ciąży i w czasie karmienia piersią

Ja wiem, że my kobiety pracujące żadnej pracy się nie boimy. Wiele z nas pracuje fizycznie i to nie raz bardzo ciężko. Krótki alert: w tym okresie wskazane jest przyjrzenie się świadczonej przez nas pracy pod kątem bezpieczeństwa dla rozwijajacego się dziecka. Te z nas, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę – w okresie ciąży i karmienia piersią – podlegają szczególnej regulacji prawnej.
Jak wiecie z poprzednich wpisów, kobieta nie ma obowiązku informowania pracodawcy o ciąży (więcej tutaj).  Dzisiejszy wpis może jednak nieco zmienić Wasze nastawienie do tego tematu – bez poinformowania o ciąży nie będziecie bowiem mogły zawalczyć o opisaną ochronę.

Jakie prace są zakazane w ciąży?

Ustawodawca postanowił, że kobiety w ciąży nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Wykaz obejmuje m.in. prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów, prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym, w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu oraz prace grożące ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi.
Szczegółowa lista prac zakazanych znajduje się w rozporządzeniu dostępnym tutaj.

Praca przy komputerze

Jeśli łącznie pracujesz więcej niż 8 godzin na dobę przy obsłudze monitora (komputera, kasy z ekranem, wyświetlaczy lcd itp.) to jest to praca w warunkach szkodliwych! Taka praca jest zakazana dla kobiet w ciąży.

W każdym razie po każdych 50 minutach pracy przy komputerze przysługuje Ci co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży przy pracy wymienionej w powyższym wykazie jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy wzglednie zorganizować jej pracę tak, aby była zgodna z przepisami. Oznacza to, że to na pracodawcy ciąży obowiązek takiego zorganizowania pracy w zakładzie, aby kobieta mogła wykonywać tylko bezpieczne dla niej obowiązki.
Jeżeli jest to niemożliwe (np. wszystkie stanowiska w zakładzie są związane z narażeniem na czynnik niebezpieczny) to pracodawca powinien zwolnić kobietę na czas ciąży (lub do czasu zorganizowania dla niej innej pracy) z obowiązku świadczenia pracy.

I teraz uwaga:
W razie gdyby zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy miało spowodować obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy. W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownica zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. 
A zatem całkowicie nieprawidłowa jest praktyca pracodawców, którzy oczekują od kobiet zatrudnionych przy pracach wskazanych w wykazie, żeby przechodziły na zwolnienie lekarskie. Pisałam z resztą o tym, w jednym z wcześniejszych wpisów (tutaj). Z punktu widzenia pracownicy to z resztą nie jest takie całkowicie obojętne – szczególnie jeśli wynagrodzenie obejmuje także elementy takie jak premie czy dodatki, korzystanie ze zwolnienia lekarskiego w takiej sytuacji może okazać się niekorzystne dla przyszłej mamy.

Przypomnieć przy okazji muszę, że kobiet w ciąże nie można także zatrudniać w nadgodzinach ani w porze nocnej.
Pozdrowienia dla wszystkich brzuchatek,
adw. Aleksandra Wejdelek-Bziuk

5 komentarzy

  • Ginekolog

    Mam pytanie z ‚drugiej strony’. Pacjentka ciężarna zgłasza się do lekarza z prośbą o zwolnienie. Ciąża w zasadzie przebiega prawidłowo, ale pacjentka pracuje w szkodliwych warunkach. Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie i jaki wpisać kod ICD.
    Ginekolog.

    • Drugi ginekolog

      Pani Doktor, Panie Doktorze,

      Przepisy ZUSu wyraznie mowia, ze zaświadczenie ZUS ZLA wystawiamy po bezpośrednim zbadaniu Pacjenta i wtedy z
      Stwierdzamy czy są wskazania do zwolnienia. Wystawienie ZLA na prośbę Pacjentki albo co gorsza – na „polecenie” pracodawcy – jest poświadczaniem nieprawdy, jezeli Pan /Pani takich wskazan nie znajdzie.

      • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

        Z tym poswiadczaniem nieprawdy to zabrzmialo bardzo groznie 🙂 ale fakt faktem, że ZUA powinno być wystawiane wylacznie z przyczyn medycznych. Jednak to do lekarza nalezy ocena czy takie przyczyny zachodza w konkretnym wypadku.

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!