zwolnienie lekarskie w ciąży
prawa w ciąży,  ubezpieczenie zdrowotne,  umowa o pracę,  umowa zlecenie,  zasiłek chorobowy

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Zwolnienie lekarskie w ciąży to trudny temat. Mówi się, że ciąża to nie choroba…. Ten kto to wymyślił albo jest mężczyzną albo nigdy/dawno nie był w ciąży 😉 Pierwszy trymestr to nieustanna huśtawka tragicznego samopoczucia i osłabienia. Drugi to krótki oddech na przyszykowanie się do nadejścia nowego człowieka i seria badań oraz wizyt lekarskich. Trzeci zaś to już zadanie dla wytrwałych –  to nawet ciężko opisać (i nie jest to przypadkowy dobór słów 🙂

Oczywiście – samo bycie w ciąży nie uprawnia do zwolnienia. Jeśli mama dobrze się czuje to może pracować do samego końca i pracodawca nie ma żadnego prawa oczekiwać, że pozbędzie się pracownicy wysyłając ją na zwolnienie. Bardzo często kobiety zgłaszają mi, że po poinformowaniu pracodawcy o ciąży, jest im komunikowane tego typu oczekiwanie. Istnieje szereg praw przysługujących kobietom w ciąży – część z nich niewygodna dla pracodawcy. Ale nie oznacza to, że pracodawca ma prawo oczekiwać od kobiety przejścia na zwolnienie – pamiętajcie o tym.

Pisałam Wam już o zasadach korzystania ze zwolnień lekarskich w związku z końcem umowy, a także o zasadach wystawiania zwolnień wstecz i w przód. Dzisiejszy wpis mam nadzieję  kompleksowo rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące możliwości korzystania przez kobiety w ciąży ze zwolnień lekarskich.


Kiedy można iść na zwolnienie lekarskie w ciąży?

Jeśli mama się źle czuje, jej ciąża jest zagrożona lub istnieją inne wskazania medyczne – kobieta w ciąży ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego tak samo jak każdy inny pracownik. Podstawowe zasady udzielania zwolnienia w ciąży i poza nią są takie same – zwolnienie lekarskie to nic innego jak zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

Zwolnienie lekarskie w ciąży może wystawić zarówno lekarz rodzinny, ginekolog, jak i lekarz każdej innej specjalizacji.

Należy jak najszybciej poinformować pracodawcę o swojej chorobie oraz przewidywanym czasie jej trwania (maksymalnie do drugiego dnia nieobecności) – wystarczy telefon do przełożonego lub e-mail. Na dostarczenie zwolnienia mamy 7 dni od momentu wystawienia zwolnienia przez lekarza. Wlicza się w to również niedziele i święta. Nie trzeba robić tego osobiście – zwolnienie może dostarczyć do kadr mąż, koleżanka lub jakakolwiek inna osoba. Ale uwaga: jeśli się spóźnisz, zasiłek chorobowy może być zmniejszony o 25%!


Czy trzeba powiadomić szefa, że idę na zwolnienie lekarskie w ciąży?

Nie ma obowiązku informować szefa o planowanym momencie przejścia na zwolnienie, nawet jeśli kobieta zna już ten termin, bo np. ustaliła go na wizycie u lekarza prowadzącego – od kolejnej wizyty. NIE NIE NIE. Nie ma także obowiązku informowania, że przechodzimy na zwolnienie już do końca ciąży – jeśli zwolnienie wystawiono na np. 3 tygodnie to pracodawca tyle ma się dowiedzieć.

Może czasem warto powiedzieć przełożonemu o swoich planach – bo jednak to wymaga zorganizowania pracy w zastępstwie itd., ale generalnie nie ma takiego obowiązku i pracodawca nie może tego wymagać.


Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciąży?

Został jednocześnie wskazany przedział czasu ograniczający okres wypłacania zasiłku, a jest on:

 • nie dłuższy niż 182 dni,
 • nie dłuższy niż 270 dni, w przypadku niezdolność do pracy występującej w trakcie ciąży lub spowodowanej gruźlicą.

Oznacza to, że nawet jeśli zachorujesz już w pierwszym miesiącu ciąży, ale masz prawo do pobierania zasiłku chorobowego to będzie on wypłacany przez cały okres ciąży. Wszelkie sugestie lekarzy, że jest inaczej można potraktować jako braki w wiedzy 🙂


Kod na zwolnieniu

Na zwolnieniach lekarskich, także na zwolnieniu lekarskim w ciąży, umieszcza się szereg danych pacjenta oraz NIP pracodawcy. Dodatkowo w niektórych wypadkach wpisuje się specjalne oznaczenia, które mogą mieć wpływ np. na wysokość zasiłku. Tak też jest w przypadku ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży na druku może znaleźć się adnotacja z kodem “B”.

 • kod A – oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
 • kod B – oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży,
 • kod C – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu,
 • kod D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą,
 • kod E – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną o długim okresie wylęgania.

Wpisanie kodu B będzie miało znaczenie dla ustalenia wysokości zasiłku chorobowego. Na pisemny wniosek ubezpieczonego na zaświadczeniu lekarskim nie umieszcza się kodu “B” oraz “E”.  Jeśli więc nie chcesz, aby Twój pracodawca dowiedział się ze zwolnienia, że jesteś w ciąży to poproś lekarza o nie umieszczanie w druku literki B. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku zasiłek chorobowy zostanie wypłacony jak dla każdego innego pracownika (patrz kolejny punktu), a nie na preferencyjnych zasadach dla zwolnienia lekarskiego w ciąży.


Zwolnienie chodzące/ zwolnienie leżące

Na zwolnieniu często pojawia się także dodatkowa adnotacja (w polu 12 druku zwolnienia) – cyfra oznaczająca:

1- “chory powinien leżeć
2- “chory może chodzić
 
To z kolei ma znaczenie dla oceny czy chory korzysta ze zwolnienia zgodnie z jego przeznaczeniem – co będzie miało znaczenie przy kontroli wykorzystania zwolnienia. O kontroli zwolnienia lekarskiego w ciąży przeczytacie tutaj: Kontrola zwolnienia lekarskiego.

Zasiłek chorobowy

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi co do zasady przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Czyli mówiąc po polsku – średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy.  Jeżeli jednak nie przepracowałaś 12 miesięcy to bierze się pod uwagę średnią za wszystkie pełne przepracowane miesiące. Jeśli nie przepracowałaś ani jednego miesiąca – to kwota wskazana na umowie jako wynagrodzenie miesięczne. (Więcej o zasadach obliczania “podstawy wymiaru zasiłku” znajdziecie w poście dotyczącym zasiłku macierzyńskiego)
 
UWAGA: bierze się pod uwagę tylko wynagrodzenie za okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy!
 
W przypadku niezdolności do pracy zasiłek chorobowy wyniesie 80% podstawy wymiaru składek. Natomiast w okresie ciąży – 100%. 
 
Zasiłek przysługuje po tak zwanym okresie wyczekiwania, tj. co do zasady:
 • w przypadku umowy o pracę – po 30 dniach,
 • w przypadku umowy zlecenia i własnej działalności – po 90 dniach podlegania ubezpieczeniu.
Liczą się do tych okresów także poprzednie okresy zatrudnienia. Dla przykładu: pracuję w firmie X na umowę pracę do 30.04. Od 1 maja zaczynam nową pracę. Po tygodniu zachorowuję – przysługuje mi zasiłek chorobowy.

Kto płaci za zwolnienie lekarskie w ciąży?

Przez pierwsze 33 dni choroby za zwolnienie lekarskie płaci pracodawca – ze swoich środków. Nazywa się to “wynagrodzeniem chorobowym”. Dopiero od 34. dnia wypłacany jest zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjątek stanowią pracownicy, którzy ukończyli 50 lat: w ich przypadku pracodawca płaci tylko za 14 dni choroby.

Ale uwaga tu chodzi o pierwsze 33 dni w roku! Oznacza to, że jeśli byłaś chora przez np. 15 dni w styczniu i 18 dni w lutym, a od czerwca poszłaś na kolejne zwolnienie to za to trzecie zwolnienie zapłaci już ZUS od 1 dnia.


Warto także wiedzieć, że w przypadku tzw. dużych płatników (czyli podmioty, które zatrudniają co najmniej 20 osób) fizycznej wypłaty zasiłku chorobowego dokonuje pracodawca przez cały okres trwania niezdolności do pracy. Wypłaty zasiłków są jednak dokonywane ze środków ZUS, więc pracodawca nic na tym nie traci – to tylko kwestia fizycznego wypłacania środków, a nie ponoszenia kosztu zwolnień. W takim wypadku zasiłek powinien być wypłacony razem z wynagrodzeniami dla reszty pracowników.


Nie bójcie się korzystać z przysługujących uprawnień! Czy spotkały Was jakieś problemy ze zwolnieniami w trakcie ciąży? Co okazało się problematyczne?

 

 


108 komentarzy

 • Kinga

  Witam zwolnienie i zaswuadczenie dostarczyłam pracodawcy 29.06 otrzymałam 700 zł.pensji za lipiec a dokładnie za 11 dni dzisiaj mamy 27.08 a ja nadal nieotrzymałam żadnych pieniedzy z zusu jestem w 15 tygodniu ciaży i nadal niewiem czy otrzymam jakie kolwiek pieniaszki

 • Sabina

  Dzień dobry, jestem w 7miesiacu ciąży. Od końca maja przebywam na zwolnieniu lekarskim, z dn14.03 czyli początkiem Covid, pracodawca poinformował mnie, że zamyka lokal gastronomiczny, do odwołania. Firma, świadczącą również inne usługi cateringowo-produkcyjne nadal działała. Ponad 2mies później pracodawca informuje mnie telefonicznie, że w innym lokalu, będącym jego własnością, potrzebuje pracownika- niedługo tym fakcie z druku l4 dowiaduje się o mojej ciąży. Czy z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony przysługuje mi postojowe( i w jakim wymiarze 100,80,50%)za okres od14.03 do rozpoczęcia zwolnienia z tytułu ciąży? I czy pracodawca bez mojej wiedzy(nie podpisywalam żadnych dokumentów, wniosków urlopowych)mógł mnie wysłać na bezpłatny urlop na ten okres?Jeżeli przysługują mi świadczenia za ten okres-gdzie mogę to sprawdzić i gdzie się ich domagać? Proszę o pomoc, pozdrawiam serdecznie

 • Patrycja

  Dzień dobry, mam takie pytanie. Pracuję od połowy lutego w jednej firmie. Do czerwca kwota na umowie to 2600, od lipca 4000. Obecnie jestem w 11 tygodniu ciąży. Ile czasu najbezpieczniej przepracować na nowej umowie, aby nie było problemów z ZUSem?

 • Nesta

  Witam mam pytanie bo jestem w ciąży w 4 miesiącu , dostałam L4 od ginekologa na miesiąc . Jak to wygląda prawnie czy lekarz może mi wypisać zwolnienie z góry do porodu czy musi wypisywać po 30 dni ? Jak będzie liczone wynagrodzenie za 30 dni jako 100% czy jako 80%

  • Anna R

   Witam. Jestem zatrudniona jako opiekunka w szpitalu, na umowie mam 2800 zł brutto, ale dostaje dużo więcej fizycznie w wypłacie ponieważ pracuje nocki i nadgodziny, niedzielę, święta. Czy do zasiłku w ciąży zalicza się ta średnia z wypłat, które wpływały na konto czy z tego jaką kwota była na umowie? Pozdrawiam

  • Aga

   Dzień dobry, mój lekarz wystawił L4 , jednak bez kodu B, zwolnienie już poprawił ( naniósł kod) ZUS na chwilę obecną weryfikuje te zwolnienie,jak długo może to potrwać?

 • Kasia

  Witam, obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim 80% z tytułu choroby kręgosłupa ok 80 dni, w między czasie zaszłam w ciążę i mam pytanie – czy muszę mieć przerwę między zwolnieniami by zachować prawo do 270 dni zwolnienia z uwagi na chorobę w ciąży, ew. na jaki czas muszę wrócić do pracy?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂

  • Maria

   Witam, mieszkam za granicą (UE), pracuje dla polskiej firmy i chciałabym skorzystać ze zwolnienia w trakcie ciąży że względu na duży stres związany z pracą.
   Co powinno znaleźć się na L4 od zagranicznego lekarza i czy jest możliwy przyjazd do Polski na tydzień (chrzest) podczas jego trwania bez informowania pracodawcy?

 • Asia

  Witam. Jestem w 25 tygodniu ciąży jestem na zwolnieniu. Zakład pracy liczy więcej niż 20 osób. Za maj dostałam wynagrodzenie normalnie od pracodawcy a już za czerwiec nie, ponieważ powiedział ze nie ma pieniędzy :/ PIP nałożył na niego karę i nakaz zapłaty ale i to nic nie dało, boje się ze zostanę bez pieniędzy nawet jak pójdę do sądu bo jak ściągną z niego pieniędze jeżeli ich nie ma. Napisałam pismo do ZUS żeby przejęli płacenie mi mojego wynagrodzenia, ale Pani w ZUS powiedziała, ze czasem przejmują płacenie a czasem nie. Proszę o pomoc

 • Nikelodion

  Mam taki problem, że w I t ciąży występowały bóle podbrzusza i dostałam od ginekologa L4 “leżące”. Pod koniec I t ustąpiły i nie wystąpiły już od 4 tygodni, chciałam zatem dostać L4 “chodzące” bo choć szybko się męczę i do pracy się nie nadaje (wychowawca w przedszkolu) to chciałabym móc pójść na spacer czy czasem pojechać posiedzieć nad jeziorem. Mój ginekolog stwierdził, że nie może mi dać “chodzącego” zwolnienia, bo nie ma podstaw do takiego. Nie chciałam się kłócić, ale męczy mnie ta kwestia. Dodam, że lekarz twierdził także, że wszystko jest w porządku, wyniki w normie itd.

 • Ola

  Witam i proszę o informację. Czy lekarz może cofnąć się więcej niż 3 dni, jeżeli zapomniał wysłać zwolnienia elektronicznego? Jestem w 9 m-cu ciąży. Lekarz na ostatniej wizycie nie wysłał zwolnienia (dowiedziałam się przez przypadek z kadr, że nie mam zwolnienia od 2 tyg). Czy technicznie można to zrobić?

  • Ewelina Będkowska

   Miałam taką sytuację, po ponad tygodniu kierownik zauważył że nie mam L4 za zeszły tydzień chociaż lekarz mi wtedy je wystawił. Poszłam ponownie do tego samego lekarza i wysłał je jeszcze raz z adnotacją że cofnięcie zostało uzasadnienione i wszystko było w porządku. 🙂

 • Urszula

  Dzień dobry, do 15 marca 2019 przebywałam na urlopie rodzicielskim. Następnie wróciłam do pracy i byłam na urlopie wypoczynkowym do 28 maja. Obecnie jestem w ciąży i planuje iść na L4 od sierpnia. Mam pytanie jak będzie naliczane chorobowe z 3 miesięcy czy z 12?

   • Karolina

    Witam, czy ciąża (niezagrozona) może być podstawa uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego ? Przed ciaza przebywałam na zwolnieniu psychiatrycznym, od lipca zwolnienia wystawia ginekolog. Okres 270 dni mija 2 miesiące przed porodem.

  • Urszula

   Jestem od 4 sierpnia na L4. Mój zakład pracy do mojego chorobowego włączył mi pół marca( do 13 marca byłam na rodzicielskim), następnie po całym miesiacu za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec. Czy jest taka możliwość aby liczyć pół miesiąca? Przez ten jeden miesiąc moja średnia z wypłaty zostałazmiejszona o 500zl A co za tym idzie moje macierzyńskie też będzie niższe. Czy jest to możliwe aby liczyć pół miesiąca?

 • Anna

  Witam. jestem w ciazy na L4 wychodzącym z kategoria B zaznaczona na L4.Mam pytanie:

  1 czy mogę wyjechać na weekend np do rodziny albo nad jezioro.

  2 czy mogę isc do restauracji jak bd miała zachcianke na coś

  3 czy mogę odwiedzić mamę mieszkamy w tym samym mieście

  Przepraszam za ponowne pytanie ale zauważyłam ze nie dopisałam pewnej rzeczy bardzo ważnej

 • Aleksandra

  Pani Aleksandro
  jeśli od początku lutego do końca kwietnia przebywałam na L4 z powodu choroby (3 miesiące L4 tak zwanego 80%) a w najbliższym czasie planuję zajście w ciąże i zapewne będzie się to wiązało z przejściem na L4 w trakcie jej trwania; to czy okres tego długiego L4 będzie miał wpływ na obniżenie mojej średniej otrzymywanej w trakcie L4 a następnie urlopu macierzyńskiego? Czy do obliczenia zasiłku brana jest pod uwagę średnia z ostatnich pełnych przepracowanych 12 miesięcy?

 • Marta

  Dzień dobry, po okazaniu zwolnienia lekarskiego ciążowego, w zakładzie pracy została obliczone moje wynagrodzenie na ten okres. Okazało się że pani z kadr do podstawy wysokości wynagrodzenia wzięła kwotę z mojej pierwszej umowy na okres próbny, który trwał od 09.2017 do 11.2017 r. W międzyczasie dostałam 2 podwyżki w związku z czym wysokość mojego wynagrodzenia znacznie się zwiększyła. Pani z kadr tłumaczyła mi że musiała tę kwotę wziąć do wyliczania wynagrodzenia ponieważ jedynie w tym okresie miałam ciągłość pracy bez zwolnień lekarskich 3 miesiące. Proszę o pomoc, czy istnieją jakieś przepisy, które umożliwiają cofnięcie się do podstawowej pensji sprzed ponad roku? Obecnie zostałam pozbawiona środków do życia a przecież wiadomo że przed przyjściem na świat dziecka jest bardzo dużo wydatków. Pozdrawiam Marta

  • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

   Pani Marto, zwolnienia lekarskie przerywaja okres ubezpieczenia. Jesli nie byla Pani ubezpieczona przez 3 miesiące ciagiem ti faktycznie ksoegowa moze miec racje. Zeby miec pewnosc musiałabym zajrzec w dokumenty- w razie czego zapraszam na konsultacje.

   • Żaneta

    Witam,
    Mam problem…
    Przed zajściem w ciążę byłam na zwolnieniu lekarskim po operacji w między czasie zaszłam w ciążę. Zwolnienie nieprzerwanie od 270 dni. Niestety przegapiłam ten moment, a do porodu zostało mi 3 tygodnie czy mogę to jakoś wyprostować, aby mieć środki do życia.
    Niestety dopiero po otrzymanym liście dowiedziałam się, że mam prawo do świadczenia rehabilitacyjnego o co wcześniej nie wnioskowania.
    Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

 • Olga

  Pani Aleksandro,
  Czy na zwolnieniu lekarskim w trakcie ciąży (oznaczonym “chory może chodzić”) mogę pozwolić sobie na wizytę w urzędzie miejskim, skarbowym czy też innej instytucji publicznej albo podpisać umowę np. z dostawcą prądu, bankiem itd.? Czy tego typu “aktywność” może zostać potraktowana przez ZUS jako powód do cofnięcia zasiłku?

   • Klaudia

    Witam. Chciałabym się do informować jakie rozwiązanie jest dla mnie korzystniejsze. Jestem w 7 msc ciąży. Od lutego jestem na zwolnieniu lekarskim. Umowę na pół etatu mam od listopada 2018. 3 msc przepracowalam. Umowa kończy mi się 31.12.2019. Termin porodu mam na sierpień. I chodzi mi o to czy Zasiłek macierzyński będzie mi przysługiwał tylko do grudnia? I w jakiej kwocie? Czy jeśli skończy mi się umowa będę mogła dalej brać Macierzyńskie? Czy korzystniej jest mi rozwiązać umowę z pracodawcą i starać się o kosianikowe? I na jakich zasadach

  • Justyna

   Witam, mam pytanie jestem na zwolnieniu lekarskim od tygodnia z powodu ciaży. Dostałam wiadomość z kadr, że muszę dostarczyć zaświadczenie lekarskie bo inaczej nie będę miała wypłaconego 100% wynagrodzenia. Czy takie zaświadczenie jest obowiązkowe? Dodam, że umowę o praca mam do 11.11.19 a termin porodu 16.11.19. Pozdrawiam

  • E.

   Dzień dobry, pracuję na umowę o pracę u obecnego pracodawcy od marca br do czerwca 2020. Moje wynagrodzenie na umowie to 2250 brutto, ale drugie tyle dostaje w postaci premii uznaniowej ( wszystko jest ozusowane) Jakbym zaszla w ciaze i poszlabym gdzieś w połowie ciazy na zwolnienie lekarskie, to wysokość zasiłku chorobowego liczona by była tylko od kwoty 2250 zl brutto czy od całości? Czy mogą istnieć jakieś wewnatrz zakladowe ustalenia, by l4 liczyli tylko od podstawy? Zakład zatrudnia ponad 20 pracowników. Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

 • Paulina

  Witam.Mam pytanie czy będąc na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży może mi zostać wypłacona premia uznaniowa? I czy musi być ona pomniejszona o ilość dni jakie przebywam na zwolnieniu? Pozdrawiam Paulina

 • Monika Grzelak

  Witam Panią serdecznie. Jestem w ciazy, dopiero jakiś 5 tydzień, ginekologa mam na 8.05 A dziś bardzo fatalnie się czuła i poszłam do lekarza rodzinnego, dostałam zwolnienie do 7.05 lecz nie z kodem ciazy, gdyż nie miał On żadnej podkładki w razie jakiejś kontroli że rzeczywiście jestem w ciazy. Czy jak pójdę do pani ginekolog to mogę dostać dalsze zwolnienie już z kodem ciążowy, bym miała płatne 100% ? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 • Anna

  Cieszę się, że trafiłam na Pani bloga 😊
  Mam problem, a mianowicie w poprzednich dwóch ciążach księgowa zmniejszyła mi co miesięczna ‘wyplate’ będąc na l4 w ciąży. Zostały mi zabrane wszystkie dodatki, oraz przez jeden miesiąc zabrana cała pensja, bo jak stwierdziła – musi zrobić odliczenia Jestem nauczycielem, wypłata była zawsze z góry 1. Natomiast na l4 zostala przeniesiona na koniec miesiąca. Wyszło na to, że mój zasiłek chorobowy był dużo mniejszy niż pracowałam. Wydaje mi się, że tak nie powinno być. Powinnam walczyć o swoje? Staramy się o 3 dziecko i nie chciałabym przechodzić tego ponownie.

 • Katarzyna

  Pani Aleksandro, mam pytanie, jestem współwłaścicielem firmy (udziałowcem i vice-prezesem) i jednocześnie jestem w niej zatrudniona na umowie o pracę na stanowisku menadżera. Obecnie jestem w 28 tc. Moja praca związana z jest z prowadzeniem szkoleń, negocjacji biznesowych oraz prowadzeniem projektów i kontaktach z klientem. Fizycznie jest mi już ciężko pracować – zwłaszcza biorąc pod uwagę nienormowany czas pracy. Chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie, mój lekarz prowadzący również to proponował m.in ze względu na to, że stres, praca siedząca i duża odpowiedzialność przekłada się na występowanie częstych i przedwczesnych skurczy oraz plamienie. Boję się jednak, że ZUS może podważyć zasadność zwolnienia, że względu na to, że jako właściciel firmy teoretycznie mogę przeorganizować sobie czas pracy, korzystać z dłuższych przerw itd – chodź stoi to z kolei w sprzeczności z godzinami funkcjonowania naszego biura godzinami pracy klientów itd. Pytanie, jakie jest Pani doświadczenie w tym zakresie i czy jest jakiś “katalog” ciążowych przypadłości, na które można otrzymać zwolnienie prowadząc firmę a które byłyby trudne do podważenia (w przypadku poniesienia argumentu, że istnieje możliwość zmiana obowiązków / przesunięcie na inne stanowisko)?

  • Paulina

   Dzień dobry.Czy do zasiłku chorobowego w ciąży liczy się średnia z wpływów na konto?Czy obowiązuje zasada obliczania średnia kwota -13.71 %/30*ilość dni na zwolnieniu?A jeśli tak to czy do wyliczeń bierzemy to co na umowie czy wpływy na konto?Średnia z wpływów wyniosła 3400 a dostałam 2400 na konto.Czy liczą się tylko całe przepracowane miesiące?Umowa z premią uznaniowa na umowie 2 miesiace 3000+do 70 %premii i 3miesiace 3200+70%premii.Pozdrawiam.

 • Kamila

  Witam,
  Jestem w 24 tygodniu ciąży i dopiero ,a zarazem aż drugi raz na zwolnieniu lekarskim tygodniowym w ostatnich 3 tygodniach z powodu przeziębienia. Chciałabym juz przejść na zwolnienie do końca ciąży, nie narażając się na ponowne choroby. Moja pani ginekolog jeszcze dwa miesiące temu sama proponowała mi zwolnienie,ale odkąd weszły e-zwolnienia, twierdzi,że jej kilku pacjentkom podważono i dopiero od 28 tygodnia nie ” czepiają” się z Zusu. Czy byłaby Pani tak uprzejma wyjaśnić czy to prawda z Zusem? Badz wskazać inne przyczyny podważania zwolnien kobietom w ciąży? Pozdrawiam serdecznie Kamila

 • Monika

  Witam. Jestem w ciąży, na zwolnieniu jestem od 20 listopada, a mamy już luty. Nie dostałam jeszcze żadnych pieniedzy z Zus-u. Kiedy Zus wypłaca pieniądze?? I czemu tyle mineło, a Ja jeszcze nic nie dostałam. Oszczędności się kończą.. Pomocy

  • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

   Pano Moniko chyba najlatwiej dowiedziec sie w ZUSie albo na swoim koncomie e PUE. Warto pamiętać, ze ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie zasilku od momentu otrzymania wszystkich dokumentow. Dopiero potem kwalifikują zasilek do wyplaty.

 • Ulka

  Witam, obecnie jestem na macierzyńskim, ale chciałabym mieć drugie dziecko tylko nie wiem jak bedzie naliczane chorobowe i macierzyńskie a drugie dziecko jeśli bym nie wróciła do pracy tylko zaraz po macierzyńskim dała zwolnienie lekarskie ciążowe. W trakcie tego macierzyńskiego miałam podwyżkę pensji i czy ona by mi przysługiwała przy chorobowym i macierzyńskim? Czy muszę wrócić na 3 miesiące do pracy żeby był nowy przelicznik?

 • Majaa

  Witam jestem na L4 z.powodu ciazy moje wynagrodzenie do tej pory było takie samo jak brałam jak chodziłam do pracy. Natomiast w tym miesiącu jest 200 zł mniejsze dzwoniąc do Pani którą się zajmuje finansami w firmie z pytaniem jak jest wyliczanie moje zwolnienie dostałam odpowiedź że wynagrodzenie jest liczone z normy godzinowej. Czy to jest zgodne z prawem bo myślałam że liczona średnia z ostatnich 12 miesięcy.

   • diun

    Witam. Czy zasiłek chorobowy jest liczony z 3 miesięcy przed złożeniem l4 B?
    Chodzi o to czy będąc na macierzyńskim płatnym 80% będę chciała po jego zakończeniu zajść w kolejną ciążę nie wracając już do pracy to czy moje wynagrodzenie będzie liczone z tych 3 miesięcy z okresu macierzyńskiego (80% wynagrodzenia) czy będzie brany pod uwagę okres z przed pierwszej ciazy (płatny 100%)

 • Daria

  Witam. Bardzo proszę o odpowiedź. Nie jestem w stanie nigdzie znaleźć konkretnej informacji. Przebywam na zwolnieniu “ciążowym”. Średnia moich dochodów na rękę z ostatnich 12msc to 1812 zł. Ale od tej kwoty mam potrącany jeszcze podatek 18%. W efekcie zasiłku otrzymuje ledwo 1500zł. Czy tak powinno być ? Czy ten podatek jest potrącany słusznie? Płatnikiem jest zakład pracy, państwowa placówka. Pozdrawiam

 • Natalia xx

  Moja wypłata to podstawa + premia za obecność. Wynosi ona średnio około 2300zl, czy jeśli wyliczyć średnią z ostatnich 2 miesięcy mam wyliczać te premie obecnosciowa czy Sama podstawę?

 • Sylwia

  Witam, dostaje najniższa krajowa będąc na zwolnieniu lekarskim, pomimo tego że na umowie mam 2300netto. Dlaczego tak jest ? Byłam wyjaśnić w zusie powiedzieli mi że płacą mi ze średniej czerwiec 2016-czerwiec 2017 dlatego że byłam tydzień na zwolnieniu we wrześniu 2017 i tydzień w styczniu 2018 , a na zwolnienie ciążowe przeszlam w kwietniu 2018. Proszę o pomoc

  • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

   Pani Sylwio, niestety ma Pani pytanir nie da się odpowiedzieć bez analizy dokumentów. Zachęcam do kontaktu z kancelaria. Jak opisalam w tym wpisie oraz we wpisie dt zasilku macierzynskiego – wysokosc zasiłku chorobowego to nie jest =100% otrzymywanego wynagrodzenia.

 • Dotti. S

  Dzień dobry,
  jak wygląda wyliczenie zasiłku w sytuacji kiedy kilka lat pracowałam u pracodawcy A, następnie zakończyłam umowę, przez 29 dni byłam zatrudniona u pracodawcy B i przed upływem 30 dni znów zostałam zatrudniona u pracodawcy A. Czy wyliczenie będzie na podstawie wynagrodzenia od powrotu do tego pracodawcy, czy za 12 miesięcy?
  Pozdrawiam,
  Dorota