Podwyżka w ciąży • Podwyżka a zasiłek macierzyński • Adwokat Kobiet
Podwyżka w ciąży
kontrola ZUS,  prawa w ciąży,  urlop macierzyński,  zasiłek chorobowy

Podwyżka w ciąży

Czy warto walczyć o podwyżkę przed zasiłkiem macierzyńskim? Podwyżka w ciąży a kontrola z ZUS? Czy zmiana pracy w trakcie ciąży jest opłacalna? Jaki wpływ ma wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę na wysokość zasiłku macierzyńskiego? Zapraszam do lektury i obejrzenia najnowszego video.


Podwyżka w ciąży, a zasiłek macierzyński

Zastanawiacie się czy warto ubiegać się o podwyżkę w trakcie ciąży i jak może ona wpłynąć na wysokość zasiłku macierzyńskiego? W uproszczeniu można przyjąć, że zasiłek macierzyński stanowi średnią Twoich zarobków z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających moment, w którym zaczęłaś pobierać zasiłek macierzyński. Ale dziś nie o tym, o tym w jaki sposób oblicza się zasiłek macierzyński pisałam wcześniej.

W przypadku, gdy otrzymałaś podwyżkę na przykład 2 miesiące przed porodem to niestety raczej nie wpłynie ona znacząco na wysokość Twojego zasiłku. Pomyśl sama – średnia! Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy zmieniasz swój wymiar pracy przykładowo z pracy na pół etatu przejdziesz na pracę na cały etat. Wówczas zasiłek macierzyński zostanie wyliczony na podstawie Twoich średnich zarobków z ostatnich miesięcy z nowym wymiarem czasu pracy.


Podwyżka a kontrola ZUS

Znacząca podwyżka przed zasiłkiem macierzyńskim może wzbudzić podejrzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Być może jest inny sposób, w który pracodawca mógłby docenić dotychczasową pracę? Warto porozmawiać z pracodawcą i poprosić go o znalezienie optymalnego rozwiązania sytuacji. Nie jest to oczywiście regułą, że podwyżka jest równoznaczna z wszczęciem kontroli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chcę jednak wzbudzić ostrożność w tej kwestii, ponieważ wszczęcie takiej kontroli może skutkować wstrzymaniem wypłaty zasiłku macierzyńskiego.


Zachęcam Cię do obejrzenia odcinka z serii nagrań “O prawie przy kawie“. W tym odcinku podpowiem Ci również co nieco, w przypadku ciąży rok po roku. Czy Twoja podstawa do wyliczenia zasiłku będzie naliczała się na nowo? A co w przypadku, gdy przed pobieraniem zasiłku macierzyńskiego byłaś na zasiłku chorobowym?

Zapraszam Cię w każdą środę o godzinie 11:00 na mojego fanpage na Facebook, gdzie na żywo opowiadam o prawach kobiet. Jeżeli nie możesz być ze mną na żywo zawsze możesz obejrzeć powtórkę na moim kanale na youtubie. Będzie mi niezmiernie miło, gdy przyłączysz się do mnie i zrobisz krok ku świadomości prawnej, by umiejętnie wykorzystywać przysługujące Ci możliwości.


Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

PS. Jeśli jesteś w ciąży to koniecznie sprawdź ofertę mojego kompleksowego kursu dla kobiet spodziewających się dziecka #prawnawyprawka.

  • Prawa na porodówce
    49,00  z VAT
  • prawnawyprawka-kurs
    179,00  z VAT

2 komentarze

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: