fbpx
Tekst: Adwokat Kobiet. Podwyżka w ciąży. Podwyżka w ciąży a ZUS. Podwyżka przed macierzyńskim. Na zdjęciu na grafice kobieta w ciąży.
kontrola ZUS,  prawa w ciąży,  urlop macierzyński,  zasiłek chorobowy

Podwyżka w ciąży 2022

Temat na dziś, to podwyżka w czasie ciąży. Czy warto walczyć o podwyżkę przed zasiłkiem macierzyńskim? Podwyżka w ciąży a kontrola z ZUS? Czy zmiana pracy w trakcie ciąży jest opłacalna? Jaki wpływ ma wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę na wysokość zasiłku macierzyńskiego? Zapraszam do lektury i obejrzenia najnowszego video.


Podwyżka w ciąży, a zasiłek macierzyński

Zastanawiacie się czy warto ubiegać się o podwyżkę w trakcie ciąży i jak może ona wpłynąć na wysokość zasiłku macierzyńskiego? W uproszczeniu można przyjąć, że zasiłek macierzyński stanowi średnią Twoich zarobków z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających moment, w którym zaczęłaś pobierać zasiłek macierzyński. Ale dziś nie o tym, o tym jak oblicza się zasiłek macierzyński pisałam wcześniej. Czy podwyżka przed macierzyńskim będzie mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie?

Często  pytacie mnie, czy podwyżka w pracy w trakcie ciąży wpłynie na wysokość zasiłku macierzyńskiego. W przypadku, gdy otrzymałaś podwyżkę na przykład 2 miesiące przed porodem to niestety raczej nie wpłynie ona znacząco na wysokość Twojego zasiłku. Pomyśl sama – średnia! Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy zmieniasz swój wymiar pracy przykładowo z pracy na pół etatu przejdziesz na pracę na cały etat. Wówczas zasiłek macierzyński zostanie wyliczony na podstawie Twoich średnich zarobków z ostatnich miesięcy z nowym wymiarem czasu pracy.

Podwyżka na zwolnieniu lekarskim w ciąży

Jak ma się podwyżka do L4 w ciąży? Co, jeśli Twoja pensja się zwiększy, gdy jesteś w ciąży na zwolnieniu lekarskim? Wyobraź sobie sytuację, że dogadałaś się z szefem w sprawie podwyżki, jednak Wasze ustalenia wejdą w życie dopiero, gdy będziesz już na L4. Czy podwyżka na zwolnieniu lekarskim będzie mieć wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego? Odpowiedź brzmi: nie, nie będzie, jeśli nie wrócisz już do pracy. Jeśli w trakcie zwolnienia lekarskiego dostaniesz podwyżkę, to ona nie będzie miała absolutnie żadnego wpływu na Twój zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński i zasiłek chorobowy są obliczane na tej samej podstawie. Jeśli idziesz na L4, a zaraz potem, bez żadnej przerwy, na macierzyński, to Twoja podstawa do wypłaty zasiłku będzie obliczana na moment, gdy poszłaś na zwolnienie. Ile musi trwać taka przerwa, żeby wysokość zasiłku się zaktualizowała? Od stycznia 2022 – minimum 1 miesiąc kalendarzowy.

Podwyżka w ciąży a kontrola ZUS

Podwyżka w ciąży a ZUS – czy podniesienie pensji w czasie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo kontroli? Znacząca podwyżka przed zasiłkiem macierzyńskim może wzbudzić podejrzenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Być może jest inny sposób, w który pracodawca mógłby docenić dotychczasową pracę? Warto porozmawiać z pracodawcą i poprosić go o znalezienie optymalnego rozwiązania sytuacji. Nie jest to oczywiście regułą, że podwyżka jest równoznaczna z wszczęciem kontroli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chcę jednak wzbudzić ostrożność w tej kwestii, ponieważ wszczęcie takiej kontroli może skutkować wstrzymaniem wypłaty zasiłku macierzyńskiego.


Zachęcam Cię do obejrzenia odcinka z serii nagrań „O prawie przy kawie„. W tym odcinku podpowiem Ci również co nieco, w przypadku ciąży rok po roku. Czy Twoja podstawa do wyliczenia zasiłku będzie naliczała się na nowo? A co w przypadku, gdy przed pobieraniem zasiłku macierzyńskiego byłaś na zasiłku chorobowym?

Będzie mi niezmiernie miło, gdy przyłączysz się do mnie i zrobisz krok ku świadomości prawnej, by umiejętnie wykorzystywać przysługujące Ci możliwości.

UWAGA: w poniższym video podaję, że przerwa do przeliczenia podstawy na nowo musi wynieść co najmniej 3 miesiące. Ta informacja jest nieaktualna – obecnie wystarczy 1 miesiąc kalendarzowy.


Potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej? Masz problem z ZUS lub pracodawcą? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Oferuję też porady prawne online. Dowiedz się więcej i zapisz się wygodnie przez kalendarz online.

Polecam Ci też pobranie ebooka dla mam planujących powrót do pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 1 stycznia 2022 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.

5 komentarzy

  • Weronika

    To jest takie niesprawiedliwe. Chciałam ubiegać się o dość znaczną podwyzkę, ponieważ ostatnio bardzo ciężko pracowałam i rzeczywiście mi się należy. Myślę że mój pracodawca się ze mną zgodzi, jednak równocześnie dowiedziałam się że jestem w ciązy. Czy osoba w ciąży nie ma prawa zasłużyć na podwyżkę bo od razu ZUS zabierze zasiłek? Czy rozwiązaniem jest tylko wypłata na czarno bo nie widzę innego rozwiązania.

  • Kamila

    Dzień dobry,
    Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z tytułu ciąży. I nie zapowiada się że wrócę do pracy. Natomiast pracodawca w obecnym miesiącu będzie przyznawał podwyżki za rok 2019. Moje pytanie brzmi czy mogę podpisać aneks do umowy czy jakikolwiek inny dokument dla pracodawcy przebywając na zwolnieniu lekarskim? Obawiam się, że bedą grozić mi jakieś konsekwencje prawne lub utrata L4. Będę wdzięczna za odpowiedźK

  • Kamila

    Witam. A jak to się ma w przypadku zmiany umowy ? Obecnie pracuje w tej firmie od roku na umowę zlecenie . Gdyby udało mk się wynegocjować zmianę umowy na umowę o pracę który okres byłby brany pod uwagę do wyliczenia świadczenia ?

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!