Czy opłaca się iść do sądu pracy? • Adwokat Kobiet
Czy opłaca się iść do sądu pracy?
prawa w ciąży,  proces sądowy,  rozwiązanie umowy o pracę,  umowa o pracę

Czy opłaca się iść do sądu pracy?

Jakie prawa przysługują mi po powrocie do pracy i jakie konsekwencje ponosi pracodawca w przypadku ich naruszenia? Czy pracodawca może mnie zwolnić po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy też może zmienić zakres moich dotychczasowych obowiązków? Czy opłaca się iść do sądu pracy? Na te i inne pytania odpowiadam w dzisiejszym wpisie.


Naruszenie prawa przez pracodawcę

Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której pracodawcy naruszają prawa przysługujące pracownikom. Kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim często mają wiele obaw. Pytacie o to czy wasze stanowisko pracy nie uległo zmianie bądź likwidacji albo czy pracodawca nie znalazł na to miejsce kolejnej osoby. Obawy wynikają również z nagminnie powtarzającej się kwestii zwolnień z chwilą powrotu z urlopu macierzyńskiego. Niestety musisz wiedzieć, że nawet czynności pracodawcy dokonane z naruszeniem prawa pracy będą prawnie skuteczne. Twoją podstawową ochroną jest prawo do odwołania się do sądu pracy.


Czy opłaca się iść do sądu pracy?

Zachęcam Cię do obejrzenia odcinka z serii nagrań “O prawie przy kawie”. W tym odcinku zaproponuję Ci jak powinnaś postąpić w sytuacji, gdy pracodawca dopuszcza się naruszenia Twoich praw. Omawiam różne opcje na przykładzie najczęstszych naruszeń występujących przy okazji powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. W każdą środę na moim fanpage na Facebook na żywo opowiadam Wam o prawach kobiet. Jeżeli nie możesz być ze mną na żywo zawsze możesz obejrzeć powtórkę na moim kanale na youtubie.


Duży zakład produkcyjny, supermarket czy instytucja publiczna jako pracodawca z pewnością dołoży wszelkich starań, aby w świetle prawa wszystko było w porządku. U małego pracodawcy bywa z tym gorzej, ale umówmy się – naruszenia prawa zdarzają się wszędzie. Jeśli uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone – zastanów się na odwołaniem. Na szczęście – gdy dochodzi do najpoważniejszego naruszenia prawa, czyli rozwiązania umowy o pracę w warunkach dyskryminacji lub z naruszeniem przepisów ochronnych niewiele pozostaje do stracenia.

Oczywiście nie można zagwarantować, że każda sprawa, która zostanie skierowana na drogę sądową zakończy się sukcesem. Dlatego zawsze zachęcam Was do polubownego rozwiązania sprawy. Asertywny i świadomy dialog jest kluczem do sukcesu.


PS. Jeśli jesteś w ciąży to koniecznie sprawdź ofertę mojego kompleksowego kursu dla kobiet spodziewających się dziecka #prawnawyprawka.

  • Prawa na porodówce
    49,00  z VAT
  • prawnawyprawka-kurs
    179,00  z VAT

Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!