fbpx
Czy można dorabiać na macierzyńskim
Mam umowę o pracę,  Mam umowę zlecenie,  przedsiębiorcy,  Sprawy dotyczące dziecka,  urlop macierzyński

Czy można dorabiać na macierzyńskim?

O pracę na urlopie macierzyńskim wciąż powtarzają się pytania. Czy można dorabiać na macierzyńskim? Czy będę miała za co żyć, nie zabiorą mi zasiłku? Dziś małe podsumowanie tego co wolno na „urlopie” macierzyńskim i jak nie stracić w związku z tym zasiłku.


Czy można dorabiać na macierzyńskim?

Z urlopem macierzyńskim to jest trochę tak, że każdy niby coś tam słyszał, coś tam wie, ale krąży wiele nieprawdziwych historii. Czasami można się pogubić w tym, co wolno, a czego nie wolno. Wyjaśnijmy więc raz na zawsze – podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można dorabiać!

Urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym – stąd szczególna regulacja w tym zakresie mówi o tym, czy i kiedy można z tego urlopu zrezygnować, aby wrócić do swojej starej pracy. Wiąże się to ze zmianami w zakresie zasiłku macierzyńskiego, który zostanie odpowiednio zmniejszony.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podczas macierzyńskiego dorabiać: czy to jako zleceniobiorca czy pracownik (byle nie na swojej starej pozycji). Można do woli zawierać umowy cywilnoprawne i nie będzie to miało żadnego wpływu na wysokość uzyskiwanego zasiłku macierzyńskiego. Warunek jest taki, że faktycznie dorabiamy, a nie zawieramy tylko pozorną umowę zlecenia, w istocie wracając do swojej starej pracy. Taka sytuacja może zainteresować ZUS, który jest władny tę umowę tego typu skontrolować i w razie potrzeby zakwestionować.

Czy można prowadzić działalność na macierzyńskim?

Podobnie rzecz ma się z przedsiębiorczyniami. Jeśli tylko chcesz masz prawo prowadzić (a nawet założyć!) własną firmę w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Nie ma przy tym znaczenia czy zasiłek masz z tytułu prowadzonego biznesu czy z innej podstawy. Jeśli tylko dobrze to ułożyłaś pod względem praktycznym – nikomu nic do tego.

Pamiętaj, że to nie znaczy, że wolno Ci pracować podczas urlopu wychowawczego oraz podczas zwolnienia lekarskiego. Te okresy obejmują odrębne regulacje!


Jeśli wolisz słuchać niż czytać – polecam Ci poniższy odcinek nagrań na żywo  z serii “O prawie przy kawie”. Spotkania odbywają się regularnie w środy na moim fanpage na Facebooku. Jeśli nie możesz być na żywo, to powtórkę możesz zawsze obejrzeć na moim kanale na youtubie.



PS. Jeśli jesteś w ciąży to koniecznie sprawdź ofertę mojego kopleksowego kursu dla kobiet spodziewających się dziecka #prawnawyprawka.

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!