fbpx
Tekst: Adwokat Kobiet. Z jakiego powodu można zwolnić pracownika? Zwolnienie z pracy powody - kiedy i za co można zwolnić pracownika? Na zdjęciu kobieta trzymająca kubek.
Mam umowę o pracę,  rozwiązanie umowy o pracę

Z jakiego powodu można zwolnić pracownika?

Kiedy i za co można zwolnić pracownika? Czy zawsze trzeba podać przyczynę zwolnienia pracownika? Czy utrata zaufania to wystarczająca przyczyna do zwolnienia z pracy? Z jakiego powodu można zwolnić pracownika, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem? Zapraszam do obejrzenia najnowszego video z serii nagrań „O prawie przy kawie„, w którym poruszam temat zwolnień z pracy zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy.


Z jakiego powodu można zwolnić pracownika – przyczyna zwolnienia z pracy

Za co można zwolnić pracownika? Żeby to zrobić, pracodawca musi mieć konkretną i prawdziwą przyczynę. Jakie mogą być powody zwolnienia z pracy? Prawo pracy wyróżnia indywidualne i grupowe zwolnienia pracowników. W dzisiejszym wpisie skoncentruję się na indywidualnych zwolnieniach z pracy. Budzą one wiele wątpliwości i najczęściej stanowią przyczynę sądowych sporów z pracodawcą. Przyczyna zwolnienia indywidualnego musi być prawdziwa i konkretna! Co to w praktyce oznacza – kiedy można zwolnić pracownika? Pracodawca w wypowiedzeniu musi wskazać rzeczywistą przyczynę zwolnienia. Czyli dlaczego tak naprawdę zwalnia Cię z pracy – popierając swoje argumenty konkretnymi przykładami. Pracownik musi dokładnie wiedzieć za co zostaje zwolniony z pracy.


Zwolnienie pracownika a sąd pracy

Jeżeli pracodawca nie wskazał w oświadczeniu przyczyny zwolnienia z pracy – istnieje spora szansa uznania takiego wypowiedzenia za niezgodne z prawem pracy. Powód zwolnienia z pracy jest bardzo ważny. W wielu przypadkach właśnie ten czynnik ma ogromny wpływ na sukces w sporze pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.

Wiemy jednak, że z różnych przyczyn pracodawcy nie wskazują prawdziwej przyczyny w wypowiedzeniu umowy o pracę. Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, pracodawca oznajmia Ci, że niestety nie ma tyle pracy, abyś mogła wrócić do pracy na dotychczasowe stanowisko. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna, ponieważ na Twoje stanowisko została zatrudniona inna osoba. Jeśli pracodawca posłuży się argumentem o redukcji zatrudnienia – to w takim wypadku wskaże przyczynę nie prawdziwą. Myślę, że w takim wypadku warto rozważyć, czy iść do sądu z pracodawcą.


Za co można zwolnić pracownika

Jak wygląda zwolnienie z pracy z perspektywy pracodawcy? Prawo pracy nie chroni wyłącznie praw pracowników. Pracodawca może zwolnić pracownika chociażby z przyczyn, za które winę ponosi wyłącznie pracownik. Czyli na przykład z powodu niskiej wydajności czy też niskiej frekwencji w pracy. Kiedy jeszcze można zwolnić pracownika?

Pracodawca ma prawo także zwolnić pracowników z przyczyn leżących po jego stronie – jak choćby redukcja zatrudnienia, reorganizacja czy likwidacja stanowiska. Należy pamiętać, aby wszystkie te przyczyny prawdziwe i konkretnie oraz jasno wskazać w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę. No, a w przypadku tzw. dużych pracodawców pamiętać m.in. o wypłacie odprawy.


Zapraszam Cię w każdą środę o godzinie 11:00 na mojego fanpage na Facebook, gdzie na żywo opowiadam o prawach kobiet. Jeżeli nie możesz być ze mną na żywo zawsze możesz obejrzeć powtórkę na moim kanale na youtubie. Będzie mi niezmiernie miło, gdy przyłączysz się do mnie i zrobisz krok ku świadomości prawnej, by umiejętnie wykorzystywać przysługujące Ci możliwości. Obejrzyj ostatni odcinek poświęcony zwolnieniom z pracy, aby dowiedzieć się więcej na temat poruszony w tym artykule.


PS. Jeśli kończy Ci się niedługo macierzyński/wychowawczy to koniecznie sprawdź ofertę mojego szkolenia dla kobiet, które planują w najbliższej przyszłości powrót do pracy. Nagranie webinaru jest już dostępne w sklepie.

Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 6 czerwca 2020 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.

2 komentarze

  • Kaśka

    Dzień Dobry. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony 1 roku, do marca 2021 na stanowisku kucharka w prywatnym żłobku. Dostałam wypowiedzenie umowy z powodu redukcji etatów. Jestem jedyną kucharką w żłobku. Moje stanowisko ma przejąć inny pracownik, który ma pełnić swoją funkcję i funkcję kucharki. Czy jest to dopuszczalne?

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!