fbpx
Tekst na grafice: Adwokat Kobiet. Likwidacja zakładu pracy a ciąża. Poznaj swoje prawa. Na zdjęciu kobieta w kapeluszu, w ciąży.
Mam umowę o pracę,  prawa w ciąży,  rozwiązanie umowy o pracę,  urlop macierzyński

Likwidacja zakładu pracy a ciąża

Temat dzisiejszego artykułu to likwidacja zakładu pracy a ciąża. Jesteś w ciąży, a firma, w której pracujesz jest likwidowana? Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji. Powoli, powolutku zbliżamy się do momentu, w którym baza wiedzy o prawach kobiet w ciąży na www.adwokatkobiet.pl będzie praktycznie kompletna – jeden z ostatnich tematów, jakie zostały do omówienia to likwidacja zakładu pracy a ciąża. Ostatnio doradzałam Magdzie, której pracodawca splajtował zanim w zdążyła w ogóle na dobre przyzwyczaić się do myśli o tym, że będzie miała dziecko. Roztrzęsiona zadzwoniła do mnie, prosząc o poradę, bo przeraziła ją wizja poszukiwania w ciąży nowej pracy. Nie ma co się dziwić. Na szczęście sytuacja prawna kobiety w ciąży w przypadku likwidacji zakładu pracy nie jest zła. Oczywiście pod warunkiem, że ma umowę o pracę.


Likwidacja zakładu pracy a ciąża

Wiecie już, że stosunek pracy kobiety w ciąży podlega szczególnej ochronie – to znaczy, że nie można jej tak po prostu zwolnić (dla przypomnienia, na blogu znajdziesz artykuł „Jestem w ciąży, czy mogą mnie zwolnić?”. Żeby go przeczytać – klikaj tutaj). Od tej generalnej zasady istnieje jednak kilka wyjątków: ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę zostaje m.in. uchylona w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takim wypadku pracownicy przysługują jednak szczególne uprawnienia.

Po pierwsze, termin rozwiązania umowy o pracę pracodawca powinien uzgodnić z związkiem zawodowym. Jeżeli pracownica nie będzie reprezentowana przez związek zawodowy, pracodawca może ten termin ustalić samodzielnie. Przepisy nie wymagają uzgodnienia tego terminu z pracownicą – przy czym nie może być on wcześniejszy niż termin zakończenia okresu wypowiedzenia.


Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Likwidacja zakładu pracy a ciąża to temat, który przewija się w pytaniach, jakie od Was dostaję odmieniany przez wszystkie przypadku. Jak wygląda taka sytuacja z perspektywy kobiety, która traci pracę? Czy gdy jesteś w ciąży, a firma, w której pracujesz jest likwidowana, przysługuje Ci jakaś ochrona czy rekompensata?

W pierwszej kolejności pracodawca powinien dążyć do zapewnienia kobiecie ciężarnej innej pracy – chociażby na równoległym stanowisku lub u innego pracodawcy. Należy przy tym pamiętać, że praca kobiety ciężarnej podlega szczególnym regulacjom i niektóre prace są w ciąży zakazane.

Jeżeli jednak w okresie pozostałym do zakończenia stosunku pracy pracodawca nie może zapewnić pracownicy innego zatrudnienia, umowa o pracę rozwiązuje się. W takiej sytuacji nie zostaniesz jednak bez środków do życia! Przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten przysługuje do dnia przed porodem (od dnia porodu przysługuje zasiłek macierzyński). Może też naturalnie skorzystać ze zwolnienia lekarskiego – także po ustaniu zatrudnienia (o czym pisałam tutaj).

Jeśli Twój pracodawca rozwiązał z Tobą umowę o pracę w okresie ciąży z powodu likwidacji zakładu pracy, koniecznie zadbaj, aby ta informacja znalazła się na świadectwie pracy. Alternatywnie może ona się jeszcze znaleźć na wypowiedzeniu lub w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę.

Aby ubiegać się o wypłatę zasiłku z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia innego zatrudnienia konieczne są:

  • zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
  • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • oświadczenie ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia.

Warto pamiętać, że okres pobierania tego zasiłku wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze – np. wymiar urlopu wypoczynkowego.


Urodzenie dziecka po likwidacji zakładu pracy

Po urodzeniu dziecka – od dnia porodu przysługuje w takiej sytuacji zasiłek macierzyński. Zgodnie z wytycznymi ZUS, do wypłaty zasiłku macierzyńskiego matce dziecka z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia niezbędne jest dodatkowo:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w czasie trwania zatrudnienia,
  • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy.

Jednak niestety, z uwagi na to, że Twoja umowa uległa w majestacie prawa rozwiązaniu po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego nie będą Ci przysługiwały żadne dodatkowe uprawnienia. W szczególności nie będziesz mogła skorzystać z urlopu wychowawczego, bowiem jest to uprawnienie zastrzeżone dla pracowników.


Likwidacja zakładu pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego

Jeśli interesuje Cię, czy ochrona w przypadku likwidacji pracodawcy obowiązuje także w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, pobierz mój bezpłatny e-book „MAMA WRACA DO PRACY”.


Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 5 czerwca 2020 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.

Loading comments...
%d bloggers like this: