Likwidacja zakładu pracy a ciąża • Adwokat Kobiet
Likwidacja zakładu pracy a ciąża
prawa w ciąży,  rozwiązanie umowy o pracę,  umowa o pracę,  urlop macierzyński

Likwidacja zakładu pracy a ciąża

Powoli, powolutku zbliżamy się do momentu, w którym baza wiedzy o prawach kobiet w ciąży na www.adwokatkobiet.pl będzie praktycznie kompletna – jeden z ostatnich tematów, jakie zostały do omówienia to likwidacja zakładu pracy a ciąża. Ostatnio doradzałam Magdzie, której pracodawca splajtował zanim w zdążyła w ogóle na dobre przyzwyczaić się do myśli o tym, że będzie miała dziecko. Roztrzęsiona zadzwoniła do mnie, prosząc o poradę, bo przeraziła ją wizja poszukiwania w ciąży nowej pracy. Nie ma co się dziwić. Na szczęście sytuacja prawna kobiety w ciąży w przypadku likwidacji zakładu pracy nie jest zła. Oczywiście pod warunkiem, że ma umowę o pracę.


Likwidacja zakładu pracy a ciąża

Wiecie już, że stosunek pracy kobiety w ciąży podlega szczególnej ochronie – to znaczy, że nie można jej tak po prostu zwolnić (dla przypomnienia – klikaj tutaj). Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę zostaje uchylona w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takim wypadku pracownicy przysługują szczególne uprawnienia.

Po pierwsze, termin rozwiązania umowy o pracę pracodawca powinien uzgodnić z związkiem zawodowym. Jeżeli pracownica nie będzie reprezentowana przez związek zawodowy, pracodawca może ten termin ustalić samodzielnie. Przepisy nie wymagają uzgodnienia tego terminu z pracownicą – przy czym nie może być on wcześniejszy niż termin zakończenia okresu wypowiedzenia.


Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Jeżeli w okresie pozostałym do zakończenia stosunku pracy pracodawca nie może zapewnić pracownicy innego zatrudnienia, umowa o pracę rozwiązuje się. W takiej sytuacji nie zostaniesz jednak bez środków do życia! Przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten przysługuje do dnia przed porodem (od dnia porodu przysługuje zasiłek macierzyński). Może też naturalnie skorzystać ze zwolnienia lekarskiego – także po ustaniu zatrudnienia (o czym pisałam tutaj).

Jeśli Twój pracodawca rozwiązał z Tobą umowę o pracę w okresie ciąży z powodu likwidacji koniecznie zadbaj, aby ta informacja znalazła się na świadectwie pracy. Alternatywnie może ona się jeszcze znaleźć na wypowiedzeniu lub w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę.

Aby ubiegać się o wypłatę zasiłku z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia innego zatrudnienia konieczne są:

 • zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
 • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
 • oświadczenie ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia.

Warto pamiętać, że okres pobierania tego zasiłku wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze – np. wymiar urlopu wypoczynkowego.


Urodzenie dziecka po likwidacji zakładu pracy

Po urodzeniu dziecka – od dnia porodu przysługuje Ci zasiłek macierzyński. Zgodnie z wytycznymi ZUS, do wypłaty zasiłku macierzyńskiego matce dziecka z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia niezbędne jest dodatkowo:

 • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w czasie trwania zatrudnienia,
 • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy.

Jednak niestety, z uwagi na to, że Twoja umowa uległa w majestacie prawa rozwiązaniu po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego nie będą Ci przysługiwały żaden dodatkowe uprawnienia. W szczególności nie będziesz mogła skorzystać z urlopu wychowawczego, bowiem jest to uprawnienie zastrzeżone dla pracowników.


Likwidacja zakładu pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego

Jeśli interesuje Cię, czy ochrona w przypadku likwidacji pracodawcy obowiązuje także w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, pobierz mój bezpłatny e-book “MAMA WRACA DO PRACY”.


pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

12 komentarzy

 • Adrianna

  Witam. Jestem po ustaniu zatrudnienia związanym z likwidacja zakładu pracy, czy pobierając zasiłek macierzyński z ZUSu po porodzie przez 20 tygodni po jego upływie mogę złożyć wniosek o dodatkowe świadczenia np. kosiniakowe ?

  • EMILIA

   Byłam w podobnej sytuacji. Do dnia porodu przebywałam na L4. Po tym okresie składasz w zusie wniosek o zasiłek macierzyński w ramach urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego, co daje nam 1 rok wypłaty zasiłku. Uzupełniasz druk ZUS ZAM, do tego przedstawiasz świadectwo pracy, w którym musi być informacja “likwidacja zakładu pracy”, oraz dołączasz akt urodzenia dziecka. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

 • Alicja I

  Witam, jestem na macierzynskim do 8 lutego 2020r W listopadzie moj zaklad zostanie zlikwidowany, poniewaz oglosili upadlosc. Jakie sa prawa? Czy dostane jakies “odszkodowanie” lub czy moge sie starac z ZUSu o jakies swiadczenia? Chce zaznaczyc ze mam umowe na czas nieokreslony. Wiem tylko ze zaklad powinien mi zapewnic tak zwana wyprawke. I powinien mi zaplacic za zalegly urlop.

  • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

   Pani Alicjo, zachecam do pobrania mojego darmowego ebooka na temat ochrony macierzynstwa w trakcie urlopow, a jesli to bedzie za malo to zapraszam na konsultacje. Zbyt duzo zalezy od wewnetrznych regulacji zakladowych.
   Pozdrawiam!

 • Ania

  Witam, jestem już na l4 w ciąży, pracodawca ogłosił wczoraj likwidację mojego oddziału, w Polsce zostaną dwa inne. Umowę mam na określony czas czyli do dnia porudu, czy dobrze rozumiem, że nie mogą mnie zwolnić? Pozdrawiam

 • Emilia

  A co zamiast urlopu wychowawczego ?
  Jestem w 29 tyg ciąży i mój pracodawca chce ogłosić likwidacje jak pójdę na L4 – jeszcze pracuję.
  Boję się, że zostanę bez świadczeń i zastanawiam się czy nie pracować dopóki wystarczy mi jeszcze siły… Chodź jest coraz ciężej.

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: