fbpx
Grafika na bloga Adwokat Kobiet do wpisu o temacie Wycofanie się z porozumienia stron w ciąży, czy można cofnąć wypowiedzenie, wycofanie wypowiedzenia a ciąża, cofnięcie wypowiedzenia przez pracownicę w ciąży. Na zdjęciu młoda kobieta w ciąży, w sukience.
Mam umowę o pracę,  prawa w ciąży,  proces sądowy,  rozwiązanie umowy o pracę

Wycofanie się z porozumienia stron w ciąży

Temat dzisiejszego wpisu to wycofanie wypowiedzenia a ciąża. Czy – i kiedy – wycofanie się z porozumienia stron w ciąży jest możliwe? Czy można cofnąć wypowiedzenie? Czy wypowiedzenie umowy o pracę w ciąży to sytuacja, którą można „odkręcić”? Cofnięcie wypowiedzenia przez pracownicę w ciąży – sprawdź, jak ratować się w takiej sytuacji. Jeśli potrzebujesz wzór oświadczenia o uchyleniu się od oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w ciąży – czytaj dalej!

Wycofanie się z porozumienia stron w ciąży

Dzisiejszy wpis jest inspirowany prawdziwą historią mojej klientki. Dziękuję jej, że zgodziła się, aby się nią podzieliła na blogu. Okazuje się, że znany z akademickich rozważań problem tj. wycofanie się z porozumienia stron w ciąży jest całkiem prawdziwy i występuje w przyrodzie wcale nie rzadko. Pani Maria, napisała do swojego pracodawcy, że chciałaby rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.  Umowa się rozwiązała, a miesiąc później Pani Maria odkryła, że jest w 2 miesiącu ciąży. Napisała do pracodawcy, ale nie zgodził się z powrotem jej zatrudnić. Czy mogła coś zrobić? Okazuje się, że tak – sąd pracy właśnie zajmuje się sprawą, w której mam przyjemność reprezentować Panią Marię.  


Wycofanie wypowiedzenia a ciąża

Czy wycofanie wypowiedzenia złożonego przez pracownicę w ciąży jest możliwe? Wielokrotnie już pisałam Wam, że umowa o pracę kobiety w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może jej samodzielnie rozwiązać (przeczytaj koniecznie: Jestem w ciąży – czy mogą mnie zwolnić?). Czy to oznacza, że kobieta w ciąży staje się zakładnikiem swojej pracy i nie może jej np. zmienić w ciąży? Oczywiście, że może. Zawarcie porozumienia stron o rozwiązaniu umowy o pracę czy nawet wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownicę w ciąży jest zawsze dopuszczalne.

Cofnięcie wypowiedzenia a ciąża

W związku z tym mogą mieć miejsce zasadniczo cztery różne sytuacje:

1. Kobieta wypowiada umowę o pracę (zawiera porozumienie stron) nie będąc w ciąży – zachodzi w ciążę w okresie wypowiedzenia.

2. Kobieta wypowiada umowę o pracę (zawiera porozumienie stron) nie będąc w ciąży – zachodzi w ciążę po rozwiązaniu umowy.

3. Kobieta wypowiada umowę o pracę (zawiera porozumienie stron) będąc w ciąży i ma tego świadomość.

4. Kobieta wypowiada umowę o pracę (zawiera porozumienie stron) będąc w ciąży i nie ma świadomości, że jest w ciąży.

Czy więc można cofnąć wypowiedzenie? Czy zajście w ciążę w okresie wypowiedzenia za porozumieniem jest dla kobiety sytuacją bez wyjścia? Trzy pierwsze opisane wyżej sytuacje są w zasadzie beznadziejne – z tak rozwiązaną umową o pracę nic nie możemy zrobić. Dojdzie do rozwiązania umowy o pracę w umówionej dacie. Jedyne co warto w tej sytuacji zrobić (z perspektywy ciężarnej mamy bez pracy) to przemyśleć możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia (tutaj o tym pisałam). Na pewno istnieje także możliwość uzyskania po porodzie świadczenia rodzicielskiego – „kosiniakowego”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mama w ciąży podjęła inną pracę. Przypomnijmy, że nie ma zakazu ani ograniczeń w zatrudnianiu kobiet w ciąży (tutaj artykuł).


Wycofanie się z porozumienia stron przez kobietę w ciąży

Czwarta opisana sytuacja jest inna. Jeśli podpisujesz porozumienie stron, jednak nie wiesz, że jesteś w tym momencie w ciąży to działasz pod wpływem błędu. Orzecznictwo utrwaliło pogląd, że ciąża jest na tyle istotna i chroniona prawnie, że kobieta może zrezygnować z ochrony wyłącznie świadomie. Żeby to było możliwe, musi wiedzieć, że jest w ciąży w chwili, gdy wyraża zgodę na rozwiązanie umowy o pracę.

Dlatego możesz uchylić się od skutków oświadczenia zmierzającego do zakończenia stosunku pracy powołując się na błąd oświadczenia woli polegający na niewiedzy o stanie ciąży. Strasznie to skomplikowanie brzmi. Chodzi o to, żeby napisać do pracodawcy list, w którym napiszesz, że cofasz swoja zgodę na rozwiązanie umowy ponieważ w dniu jej udzielenia byłaś w ciąży i o tym nie wiedziałaś.

Na cofnięcie tego oświadczenia masz 7 dni od dnia, w którym dowiedziałaś się o ciąży. Jednocześnie zażądaj dopuszczenia do pracy.


Co zrobić, jeśli pracodawca nie uznaje cofnięcia porozumienia stron?

Niestety w sytuacji, gdy pracodawca nie uznaje Twojego wniosku o dopuszczenie do pracy (a częściej, po prostu nie odpisuje na Twoje pismo) – pozostaje Ci wyłącznie postępowanie sądowe. Proponuję Ci, abyś najpierw skonsultowała się z np. adwokatem, który zna się na prawie pracy. Taki prawnik pomoże ocenić zasadność Twojego żądania.

Jeśli złożyłaś oświadczenie w sprawie wycofanie się z porozumienia stron, napisałaś do pracodawcy w ciągu 7 dni o dnia dowiedzenia się o ciąży to możesz żądać przed sądem dopuszczenia do pracy oraz wynagrodzenia za cały czas pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Uwaga na termin! Przyjmuje się, że z pozwem powinno się wystąpić w ciągu 21 dni od dnia, w którym pracodawca nie dopuścił Cię do pracy. Czasu nie ma zatem zbyt wiele. Proszę Cię nie czekaj do ostatniej chwili!


Oświadczenie o wycofaniu się z porozumienia stron w ciąży – wzór

W moim sklepie możesz kupić wzór oświadczenia o wycofaniu się z porozumienia stron o rozwiązaniu umowy. Po dodaniu Twoich danych – masz w rękach gotowy dokument do wysłania do pracodawcy.


Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 18 maja 2020 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

6 komentarzy

  • Ola

    A co w przypadku kiedy jestem jeszcze na urlopie macierzyńskim, wypowiedzenie wychodzi ze strony pracodawca ale za porozumieniem stron, data zwolnienia jest na września czyli jak będę na zaległym urlopie. I weźmy ze w lipcu zachodzę w kolejna ciąże co wówczas czy pracodawca musi wycofać swoje wypoelwieszenie czy już mnie ochrona nie dotyczy?
    Dziekuje za odpowiedź

    • Ola

      Zapomniałam dodać że umowę mam jeszcze (no bo w dalszym ciągu jestem jeszcze ich pracownikiem) na czas nieokreślony.

      • Ola

        Bardzo chętnie tyle że mieszkam pod Wrocławiem. Czy napisałbym mi Pani tak po krotce tutaj czy takiej sytuacji jak opisałam mój pracodawca jest zobowiązany wychować wypowiedzenie czy już mnie ta ochrona nie będzie dotyczyła w razie gdybym zaszła w ciążę na tym wypowiedzeniu.
        Bardzo dziękuję za odpowiedz

  • magda

    A co w przypadku kiedy pracodawca wypowiada umowę o pracę na czas nieokreślony. Kto powinien cofnąć porozumienie stron ja czy pracodawca ?

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!