Wycofanie się z porozumienia stron w ciąży • Adwokat Kobiet
Wycofanie się z porozumienia stron w ciąży
prawa w ciąży,  proces sądowy,  rozwiązanie umowy o pracę,  umowa o pracę

Wycofanie się z porozumienia stron w ciąży

Dzisiejszy wpis jest inspirowany prawdziwą historią mojej klientki. Dziękuję jej, że zgodziła się, aby się nią podzieliła na blogu. Okazuje się, że znany z akademickich rozważań problem tj. wycofanie się z porozumienia stron w ciąży jest całkiem prawdziwy i występuje w przyrodzie wcale nie rzadko. Pani Maria, napisała do swojego pracodawcy, że chciałaby rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.  Umowa się rozwiązała, a miesiąc później Pani Maria odkryła, że jest w 2 miesiącu ciąży. Napisała do pracodawcy, ale nie zgodził się z powrotem jej zatrudnić. Czy mogła coś zrobić? Okazuje się, że tak – sąd pracy właśnie zajmuje się sprawą, w której mam przyjemność reprezentować Panią Marię.  


Porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę a ciąża

Wielokrotnie już pisałam Wam, że umowa o pracę kobiety w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może jej samodzielnie rozwiązać (przeczytaj koniecznie: Jestem w ciąży – czy mogą mnie zwolnić?). Czy to oznacza, że kobieta w ciąży staje się zakładnikiem swojej pracy i nie może jej np. zmienić w ciąży? Oczywiście, że może. Zawarcie porozumienia stron o rozwiązaniu umowy o pracę czy nawet wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownicę w ciąży jest zawsze dopuszczalne.

W związku z tym mogą mieć miejsce zasadniczo cztery różne sytuacje:
1. Kobieta wypowiada umowę o pracę (zawiera porozumienie stron) nie będąc w ciąży – zachodzi w ciążę w okresie wypowiedzenia.
2. Kobieta wypowiada umowę o pracę (zawiera porozumienie stron) nie będąc w ciąży – zachodzi w ciążę po rozwiązaniu umowy.
3. Kobieta wypowiada umowę o pracę (zawiera porozumienie stron) będąc w ciąży i ma tego świadomość.
4. Kobieta wypowiada umowę o pracę (zawiera porozumienie stron) będąc w ciąży i nie ma świadomości, że jest w ciąży.

Trzy pierwsze sytuacje są w zasadzie beznadziejne – z tak rozwiązaną umową o pracę nic nie możemy zrobić. Dojdzie do rozwiązania umowy o pracę w umówionej dacie. Jedyne co warto w tej sytuacji zrobić (z perspektywy ciężarnej mamy bez pracy) to przemyśleć możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia (tutaj o tym pisałam). Na pewno istnieje także możliwość uzyskania po porodzie świadczenia rodzicielskiego – “kosiniakowego”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mama w ciąży podjęła inną pracę. Przypomnijmy, że nie ma zakazu ani ograniczeń w zatrudnianiu kobiet w ciąży (tutaj artykuł).


Wycofanie się z porozumienia stron przez kobietę w ciąży

Czwarta opisana sytuacja jest inna. Jeśli podpisujesz porozumienie stron, jednak nie wiesz, że jesteś w tym momencie w ciąży to działasz pod wpływem błędu. Orzecznictwo utrwaliło pogląd, że ciąża jest na tyle istotna i chroniona prawnie, że kobieta może zrezygnować z ochrony wyłącznie świadomie. Żeby to było możliwe, musi wiedzieć, że jest w ciąży w chwili, gdy wyraża zgodę na rozwiązanie umowy o pracę.

Dlatego możesz uchylić się od skutków oświadczenia zmierzającego do zakończenia stosunku pracy powołując się na błąd oświadczenia woli polegający na niewiedzy o stanie ciąży. Strasznie to skomplikowanie brzmi. Chodzi o to, żeby napisać do pracodawcy list, w którym napiszesz, że cofasz swoja zgodę na rozwiązanie umowy ponieważ w dniu jej udzielenia byłaś w ciąży i o tym nie wiedziałaś.

Na cofnięcie tego oświadczenia masz 7 dni od dnia, w którym dowiedziałaś się o ciąży. Jednocześnie zażądaj dopuszczenia do pracy.


Co zrobić, jeśli pracodawca nie uznaje cofnięcia porozumienia stron?

Niestety w sytuacji, gdy pracodawca nie uznaje Twojego wniosku o dopuszczenie do pracy (a częściej, po prostu nie odpisuje na Twoje pismo) – pozostaje Ci wyłącznie postępowanie sądowe. Proponuję Ci, abyś najpierw skonsultowała się z np. adwokatem, który zna się na prawie pracy. Taki prawnik pomoże ocenić zasadność Twojego żądania.

Jeśli złożyłaś oświadczenie w sprawie wycofanie się z porozumienia stron, napisałaś do pracodawcy w ciągu 7 dni o dnia dowiedzenia się o ciąży to możesz żądać przed sądem dopuszczenia do pracy oraz wynagrodzenia za cały czas pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Uwaga na termin! Przyjmuje się, że z pozwem powinno się wystąpić w ciągu 21 dni od dnia, w którym pracodawca nie dopuścił Cię do pracy. Czasu nie ma zatem zbyt wiele. Proszę Cię nie czekaj do ostatniej chwili!


pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!