Czy można zwolnić pracownika na zwolnieniu? • Adwokat Kobiet
rozwiązanie umowy o pracę,  umowa o pracę,  zasiłek chorobowy

Czy można zwolnić pracownika na zwolnieniu?

Koniec roku to także w wielu firmach czas na restrukturyzację. Pod koniec roku zdarzają się nawet i masowe zwolnienia pracowników. Mogą one zostać utrudnione przez długi okres świąteczno-noworoczny – wiele osób bierze w tym okresie urlop. A w czasie urlopu oraz innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownikowi nie można wypowiedzieć umowy o pracę

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę dokonane w czasie jego obecności w pracy jest wadliwe, a pracownik może domagać się odszkodowania przed sądem pracy i z dużą dozą prawdopodobieństwa wygra sprawę. 

Uwaga: nieobecność w pracy nie chroni przed zwolnieniem dyscyplinarnym lub zwolnieniem w przypadku liwkidacji pracodawcy. Nie wyklucza także zawarcia porozumienia o rozwiazaniu umowy o pracę. 


Czy można zwolnić chorego pracownika, który przyszedł do pracy?

Czasami zdarza się, że pracownik przychodzi do biura np. przynieść zwolnienie albo w celu pójścia do lekarza zakładowego – ale nie wykonuje w tym dniu żadnej pracy. Takiej obecności nie można uznać za obecność pracownika w zakładzie pracy. Wypowiedzenie wręczone w takim dniu nie będzie skuteczne.


Po jakim czasie można zwolnić pracownika na zwolnieniu?

Jednak jeśli nieobecność pracownika się przeciąga, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. Z czasem bowiem taka długotrwała nieobecność może stać się uciążliwa dla pracodawcy – szczególnie w jednostkach publicznych takie “zablokowane” etaty stają się utrapieniem dla pozostałych pracowników, którzy automatycznie zostają obciążeni dodatkową pracą.


Ustawodawca postanowił, że gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące. W pozostałych przypadkach: dłużej niż 272 dni (182 dni okresu zasiłkowego + 90 pobierania świadczenia rehabilitacyjnego).

Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową to limit również wynosi 272 dni.


A wszystkim czytelniczkom, które są w ciąży przy okazji przypominam, że służy im specjalna ochrona przed wypowiedzeniem umowy. Zajrzyjcie do wpisu:

https://adwokatkobiet.pl//jestem-w-ciazy-czy-moga-mnie-zwolnic/

Jeśli macie pytania, zachęcam do komentowania wpisu.

Trzymajcie się ciepło!
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

 

 

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!