Alimenty na siebie • Kiedy alimenty na byłą żonę? • Adwokat Kobiet
alimenty na siebie
alimenty,  małżeństwo,  proces sądowy,  rozwód

Alimenty na siebie

Obawa kobiet przed rozwodem – nawet jeśli w małżeństwie są nieszczęśliwe – bardzo często wynika ze strachu o finanse. Często słyszę od moich klientek… boję się czy sobie poradzę finansowo? Szczególnie te kobiety, które w małżeństwie opiekowały się domem, zwyczajnie przeraża perspektywa pozostania same, bez środków do życia. Czy słusznie? Co to są alimenty na siebie i kiedy przysługują?


Alimenty na siebie – kiedy przysługują?

Zapominamy często, że małżeństwo to także obowiązek alimentacyjny na rzecz małżonka – także byłego. Oznacza to, że małżonkowie są zobowiązani dostarczać sobie wzajemnie środków utrzymania. Obowiązek alimentacyjny wobec byłej żony czy byłego męża zmienia się w zależności od tego czy mamy do czynienia z zawinieniem w rozpadzie pożycia. O winie w rozwodzie przeczytacie na moim blogu w tym wpisie.

Alimenty na żonę/męża” nie mają nic wspólnego z “alimentami na dzieci”. Obowiązki w tym zakresie się wzajemnie nie wykluczają i nie wpływają na siebie bezpośrednio!


Alimenty na żonę, rozwód z winy męża

Na żądanie małżonka niewinnego sąd  może zasądzić od małżonka ponoszącego winę alimenty służące wyrównaniu stopy życiowej drugiego małżonka – tyle mówi przepis.

Chodzi tutaj o sytuację, gdy w wyniku rozwiązania małżeństwa sytuacja materialna małżonka niewinnego pogorszyła się w taki sposób, że bez alimentów nie jest w stanie żyć na tak wysokim poziomie jak podczas trwania małżeństwa. Chodzi oczywiście o istotną różnicę (sąd to nie apteka :)) – możemy ich efektywnie żądać wtedy, gdy jedno z małżonków uzyskuje konkretnie wyższe dochody niż drugie.

Alimenty będą przysługiwały nawet jeśli własnymi siłami możemy zaspokajać swoje podstawowe potrzeby – istotna jest tylko dysproporcja pomiędzy poziomem życia przed rozwodem i tego, który czeka na niewinnego małżonka po rozwodzie.

Obowiązek alimentacyjny w takim wypadku jest nieograniczony w czasie. W praktyce może trwać aż do momentu, gdy dotychczasowy małżonek umrze, bądź ponownie zawrze związek małżeński.


Alimenty w pozostałych sytuacjach

W przypadku rozwodu z winy obydwojga małżonków, bez orzekania o winie lub z ustaleniem, że małżonkowie nie ponoszą odpowiedzialności za rozpad związku w dalszym ciągu możliwe jest ustalenie alimentów. W takim wypadku jednak mogą tego żądać obydwoje byli małżonkowie.

Inaczej niż przy rozwodzie z wyłącznej winy jednego z małżonków koniecznie jest jednak wykazanie tzw. niedostatku. Alimenty w takim wypadku mają służyć  wyłącznie zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych – a nie jak przy orzeczeniu winy wyrównaniu poziomu życia.

Obowiązek alimentacyjny w takim wypadku trwać będzie co do zasady 5 lat od uprawomocnienia się rozwodu.

Zajrzyj też koniecznie na mój kanał na YOU TUBE – znajdziesz tam film, w którym omawiam tematykę poruszaną w tym artykule.


Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

 

pozdrawiam ciepło,

Aleksandra Wejdelek-Bziuk

Adwokat Kobiet

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!