fbpx
Obrazek do tekstu na blogu Adwokat Kobiet Aleksandry Wejdelek-Bziuk. Tekst na grafice: Alimenty na siebie - przysługują Ci alimenty od męża lub żony? Kiedy należą się alimenty na małżonka? Zdjęcie ręki trzymającej plik banknotów.
alimenty,  rozwód

Alimenty na siebie

Alimenty na siebie od żony lub męża. Zobacz, kiedy należą się alimenty na małżonka. Obawa kobiet przed rozwodem – nawet jeśli w małżeństwie są nieszczęśliwe – bardzo często wynika ze strachu o finanse. Często słyszę od moich klientek… boję się czy sobie poradzę finansowo? Szczególnie te kobiety, które w małżeństwie opiekowały się domem, zwyczajnie przeraża perspektywa pozostania same, bez środków do życia. Czy słusznie? Co to są alimenty na siebie i kiedy przysługują?


Alimenty na siebie – kiedy przysługują?

Kiedy należą się alimenty od męża lub żony? Zapominamy często, że małżeństwo to także obowiązek alimentacyjny na rzecz małżonka – także byłego. Oznacza to, że małżonkowie są zobowiązani dostarczać sobie wzajemnie środków utrzymania. Obowiązek alimentacyjny wobec byłej żony czy byłego męża zmienia się w zależności od tego czy mamy do czynienia z zawinieniem w rozpadzie pożycia. O winie w rozwodzie i o tym jakie plusy i minusy ma rozwód bez orzekania o winie przeczytacie na moim blogu w tym wpisie.

Alimenty na żonę czy alimenty na męża nie mają nic wspólnego z „alimentami na dzieci”. Obowiązki w tym zakresie się wzajemnie nie wykluczają i nie wpływają na siebie bezpośrednio!


Alimenty na żonę, rozwód z winy męża

Na żądanie małżonka niewinnego sąd  może zasądzić od małżonka ponoszącego winę alimenty służące wyrównaniu stopy życiowej drugiego małżonka – tyle mówi przepis.

Chodzi tutaj o sytuację, gdy w wyniku rozwiązania małżeństwa sytuacja materialna małżonka niewinnego pogorszyła się w taki sposób, że bez alimentów nie jest w stanie żyć na tak wysokim poziomie jak podczas trwania małżeństwa. Chodzi oczywiście o istotną różnicę (sąd to nie apteka :)) – możemy ich efektywnie żądać wtedy, gdy jedno z małżonków uzyskuje konkretnie wyższe dochody niż drugie.

Alimenty będą przysługiwały nawet jeśli własnymi siłami możemy zaspokajać swoje podstawowe potrzeby – istotna jest tylko dysproporcja pomiędzy poziomem życia przed rozwodem i tego, który czeka na niewinnego małżonka po rozwodzie.

Alimenty na małżonka – jak długo trzeba je płacić

Jak długo płaci się takie alimenty na byłą żonę lub męża? Obowiązek alimentacyjny w takim wypadku jest nieograniczony w czasie. W praktyce może trwać aż do momentu, gdy dotychczasowy małżonek umrze, bądź ponownie zawrze związek małżeński.


Alimenty na małżonka w pozostałych sytuacjach

W przypadku rozwodu z winy obydwojga małżonków, rozwodu bez orzekania o winie lub z ustaleniem, że małżonkowie nie ponoszą odpowiedzialności za rozpad związku w dalszym ciągu możliwe jest ustalenie alimentów. W takim wypadku jednak mogą tego żądać obydwoje byli małżonkowie.

Inaczej niż przy rozwodzie z wyłącznej winy jednego z małżonków koniecznie jest jednak wykazanie tzw. niedostatku. Alimenty w takim wypadku mają służyć  wyłącznie zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych – a nie jak przy orzeczeniu winy wyrównaniu poziomu życia.

Obowiązek alimentacyjny w takim wypadku trwać będzie co do zasady 5 lat od uprawomocnienia się rozwodu.

Zajrzyj też koniecznie na mój kanał na Adwokat Kobiet na YouTube, znajdziesz tam film, w którym omawiam tematykę poruszaną w tym artykule.


 

Chcesz złożyć pozew o rozwód lub zostałaś pozwana albo potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Oferuję też porady prawne online. Dowiedz się więcej i zapisz się wygodnie przez kalendarz online.

Polecam Ci też zapis na bezpłatny kurs email – 5 lekcji przed rozwodem.

Jeśli masz krótkie pytanie – zadaj je w komentarzu 🙂

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli doszłaś do wniosku, że orzeczenie o winie to nie jest to, co najbardziej jest Ci w życiu potrzebne – czytaj dalej. Mam w sklepie gotowe pakiety dokumentów, które pozwolą Ci szybko i sprawnie rozwieść się bez orzekania o winie – nawet jeśli macie dzieci. Sprawdź koniecznie moje gotowce z precyzyjną instrukcją ich wypełnienia. (I nie wahaj się odezwać, jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze wzoru!)

pozdrawiam ciepło,

Aleksandra Wejdelek-Bziuk

Adwokat Kobiet

One Comment

  • Anonim

    Jestem zamezna od 15lat,miesiadz po ślubie mąż zniknął, na dzień dzisiejszy jestem chora i nie zdolna do pracy, mam to udokumentowane. Czy mogę się domagać alimentów od męża za moje utrzymanie

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!