fbpx
Zdjęcie ilustrujące artykuł: Jak wybrać dobrego adwokata? Jak wybrać adwokata do rozwodu? Na zdjęciu Aleksandra Wejdelek-Bziuk, adwokat Warszawa z kancelarii Praga Adwokaci.
alimenty,  kontrola ZUS,  proces sądowy,  rozwód

Jak wybrać adwokata?

Ostatnio zadałam pytanie na moim profilu na Facebooku – jaki adwokat to dobry adwokat? Padły najróżniejsze odpowiedzi, ale większość z nich oscylowała wokół zaangażowania, zainteresowania prowadzoną sprawą i działania w interesie klienta. Trochę to przerażające, bo wydawać by się mogło, że te właśnie czynniki powinny nie tyle być wyróżnikiem dobrego adwokata, co cechą każdego profesjonalnego pełnomocnika. Dlatego dziś chciałabym podpowiedzieć Ci jak wybrać adwokata?


Jak wybrać dobrego adwokata?

Musicie wiedzieć, że każdy profesjonalny pełnomocnik – adwokat czy radca prawny – powinien spełniać takie cechy jak:

  • zaangażowanie,
  • indywidualne podejście,
  • uczciwość.

Z adwokatem to jest trochę jak z fryzjerem – musi być trochę “chemii”, żeby to zadziałało. Zapewne zastanawiasz się, jak to ocenić zanim zdecydujesz się na spotkanie z wybranym adwokatem. Tutaj my, adwokaci wychodzimy na przeciw – coraz więcej z nas pisze blogi, udziela się w mediach społecznościowych, właśnie po to, abyś mógł nas trochę lepiej poznać – jeszcze zanim się spotkamy.

Jeśli Twoja sprawa jest szczególnie skomplikowana albo z wąskiej dziedziny wiedzy i nie wiesz jak wybrać adwokata – poszukaj specjalisty, który specjalizuje się w danym rodzaju spraw. Pewną podpowiedzią w tym zakresie może być na przykład tematyka prowadzonego bloga. Ostatecznie dla każdej osoby, dobry adwokat będzie to trochę co innego znaczyło. Dlatego najważniejsze, to abyś ufał swojemu pełnomocnikowi. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, czujesz się niepewnie, po spotkaniu z pełnomocnikiem nadal masz pytania – coś jest nie tak.

Czy warto mieć adwokata?

Niedawno pisałam o tym, czy warto brać adwokata do sprawy sądowej. Moim zdaniem warto, ale oczywiście ostateczną decyzję musisz podjąć sam. Pamiętaj jednak, że tylko adwokat lub radca prawny może (co do zasady) być Twoim profesjonalnym pełnomocnikiem, zastępcą w procesie sądowym. Osoba, która jest „prawnikiem”, „doradcą prawnym” – nie spełni takiej funkcji, ponieważ nie będzie mogła występować przed sądem.

Praca adwokata lub radcy prawnego podlega nadzorowi samorządu zawodowego – izby adwokackiej lub izby radców prawnych. Samorządy pilnują porządku oraz prowadzą sądownictwo dyscyplinarne. Oznacza to, że jeśli nie jesteś zadowolony z ich usług, uważasz że pełnomocnik działał niezgodnie z prawem albo etyką – możesz się na niego poskarżyć do rzecznika dyscyplinarnego. Co ważne, pełnomocnik ma obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli coś pójdzie nie tak – pełnomocnik popełni błąd – będziesz mógł dochodzić odpowiedzialności majątkowej za jego działanie od ubezpieczyciela. Dlatego tak ważne jest – zastanawiając się jak wybrać adwokata – upewnić się, że osobą, którą wybrałeś na pewno jest wpisana na odpowiednią listę – można to sprawdzić w rejestrze adwokatów lub rejestrze radców prawnych.


Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!