fbpx
Obrazek ilustrujący artykuł na blogu Adwokat Kobiet Aleksandry Wejdelek-Bziuk, o tytule: Alimenty co wliczyć? Jak obliczyć wysokość alimentów? Na zdjęciu czerwony wózek dziecięcy.
alimenty,  ojcostwo,  rozwód,  Sprawy dotyczące dziecka

Alimenty – co wliczyć?

Miesiąc się kończy, ale lista wydatków na dzieci chyba nigdy! Tym trudniej jej podołać, im więcej masz na głowie. Co dopiero powiedzieć o samotnym rodzicielstwie… Jeśli jesteś samotną mamą na pewno wiesz, że to nie powinno być wszystko na Twojej głowie. Ale co tak naprawdę wziąć pod uwagę? Dziś podpowiadam: alimenty – co wliczyć? Ile alimentów się należy? I wreszcie: jak obliczyć wysokość alimentów?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nasz system prawny zna tylko dwie formy alimentacji: sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem oraz świadczenia pieniężne. I to okresowe świadczenia pieniężne – w równej wysokości. To oznacza, że przez cały okrągły rok alimenty należą się w takiej samej wysokości.


Alimenty – co wliczyć?

Dlaczego Ci o tym piszę? Ponieważ to jest kluczowe do zrozumienia, że w kwocie alimentów musisz umieścić absolutnie wszystkie wydatki na dziecko. Nie tylko te miesięczne, stałe, ale także okazjonalne, doroczne, kwartalne. Wszystko.

Sprawdź też: Alimenty – największe błędy w obliczeniach


Alimenty – jak obliczyć

Jak obliczyć wysokość alimentów? Żeby móc ustalić, ile alimentów się należy, przede wszystkim uwzględniamy wydatki stałe:

  • koszty mieszkania (czynsz, media, internet);
  • koszty wyżywienia (zryczałtowane, nie musisz obliczać ile bułek miesięcznie zjada Twoje dziecko);
  • opłata za szkołę, przedszkole, wydatki na książki;
  • opłaty za zajęcia dodatkowe, korepetycje;
  • koszty leczenia – wizyty lekarskie, leki, dentysta, ortodonta;
  • wydatki na wakacje, ferie;
  • karta miejska, wydatki na samochód;
  • ubezpieczenie;
  • koszty rozrywki – wyjścia na basen, do kina itp.

i wszystkie inne wydatki na uzasadnione potrzeby dziecka. Wydatki roczne, cykliczne dzielisz na „stawkę miesięczną”.


Ile alimentów się należy?

Jaka powinna być wysokość alimentów? Zwykle dzielimy wydatki pół na pół pomiędzy rodziców – ale te proporcje mogą wyglądać inaczej, jeśli pomiędzy rodzicami jest duża dysproporcja w sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Musisz pamiętać, że jeśli sprawujecie opiekę naprzemienną to zasady rozliczania alimentów będą się układały dość specyficznie. Pisałam o tym w artykule Rozwód bez alimentów – czy alimenty są obowiązkowe?

Sprawdź też: Alimenty a kontakty – 3 największe mity


Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty (podwyższenie alimentów) lub zostałaś pozwana to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.

Zastanawiasz się, jak obliczyć alimenty? Teraz możesz pobrać całkowicie za darmo mój kalkulator alimentów. Narzędzie, które stworzyłam dla moich klientek, aby ustrzec ich przed błędami w obliczeniach wydatków na dzieci.


Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!