Obrazek ilustrujący artykuł na blogu Adwokat Kobiet Aleksandry Wejdelek-Bziuk, o tytule: Alimenty co wliczyć? Jak obliczyć wysokość alimentów? Na zdjęciu czerwony wózek dziecięcy.
alimenty,  ojcostwo,  rozwód,  Sprawy dotyczące dziecka

Alimenty – co wliczyć?

Miesiąc się kończy, ale lista wydatków na dzieci chyba nigdy! Tym trudniej jej podołać, im więcej masz na głowie. Co dopiero powiedzieć o samotnym rodzicielstwie… Jeśli jesteś samotną mamą na pewno wiesz, że to nie powinno być wszystko na Twojej głowie. Ale co tak naprawdę wziąć pod uwagę? Dziś podpowiadam: alimenty – co wliczyć? Ile alimentów się należy? I wreszcie: jak obliczyć wysokość alimentów?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nasz system prawny zna tylko dwie formy alimentacji: sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem oraz świadczenia pieniężne. I to okresowe świadczenia pieniężne – w równej wysokości. To oznacza, że przez cały okrągły rok alimenty należą się w takiej samej wysokości.


Alimenty – co wliczyć?

Dlaczego Ci o tym piszę? Ponieważ to jest kluczowe do zrozumienia, że w kwocie alimentów musisz umieścić absolutnie wszystkie wydatki na dziecko. Nie tylko te miesięczne, stałe, ale także okazjonalne, doroczne, kwartalne. Wszystko.

Alimenty – jak obliczyć

Jak obliczyć wysokość alimentów? Żeby móc ustalić, ile alimentów się należy, przede wszystkim uwzględniamy wydatki stałe:

  • koszty mieszkania (czynsz, media, internet);
  • koszty wyżywienia (zryczałtowane, nie musisz obliczać ile bułek miesięcznie zjada Twoje dziecko);
  • opłata za szkołę, przedszkole, wydatki na książki;
  • opłaty za zajęcia dodatkowe, korepetycje;
  • koszty leczenia – wizyty lekarskie, leki, dentysta, ortodonta;
  • wydatki na wakacje, ferie;
  • karta miejska, wydatki na samochód;
  • ubezpieczenie;
  • koszty rozrywki – wyjścia na basen, do kina itp.

i wszystkie inne wydatki na uzasadnione potrzeby dziecka. Wydatki roczne, cykliczne dzielisz na “stawkę miesięczną”.


Ile alimentów się należy?

Jaka powinna być wysokość alimentów? Zwykle dzielimy wydatki pół na pół pomiędzy rodziców – ale te proporcje mogą wyglądać inaczej, jeśli pomiędzy rodzicami jest duża dysproporcja w sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Musisz pamiętać, że jeśli sprawujecie opiekę naprzemienną to zasady rozliczania alimentów będą się układały dość specyficznie. Pisałam o tym w artykule Rozwód bez alimentów – czy alimenty są obowiązkowe?

Jeśli zainteresował Cię temat alimentów zapraszam Cię serdecznie na video live – w środę o 12:00. Oczywiście powtórkę będzie można obejrzeć na moim kanale na youtube – ale warto być na żywo, aby zadawać pytania.

Chcesz złożyć pozew o rozwód lub zostałaś pozwana albo potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Oferuję też porady prawne online. Dowiedz się więcej i zapisz się wygodnie przez kalendarz online.

Polecam Ci też zapis na bezpłatny kurs email – 5 lekcji przed rozwodem.

Jeśli masz krótkie pytanie – zadaj je w komentarzu 🙂

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet


pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: