fbpx
Ślub cywilny formalności
Przed ślubem

Ślub cywilny – formalności krok po kroku

O ślubach mogłabym rozmawiać godzinami. Ślub to jest takie magiczne wydarzenie. Ale też jednocześnie cała niekończąca się lista zadań do wykonania. Dlatego też często tak mi przykro, że cały ten trud włożony w organizację ceremonii i przyjęcia jest na nic, gdy małżeństwo się rozpada. Ale dziś nie o tym – pomyślałam sobie, że osłodzimy trochę tę szaroburą wizję i porozmawiamy na bardzo temat: Ślub cywilny – formalności krok po kroku.

A z kim lepiej o tym pogadać niż ze ślubną specjalistką – wedding plannerem.  Przedstawiam Wam Martynę Karwowską-Zając, ślubną konsultantkę i autorkę bloga o tematyce ślubnej. Ja już nawet nie pamiętam za dobrze, jak to było – ten czas za szybko leci! Dobrze, że są w tym temacie specjaliści. Zapraszam Was na rozmowę o organizacji ślubu cywilnego od strony formalnej.

Martyna: Dzięki Ola za zaproszenie i tę rozmowę. Cieszę się, że mogę Twoim Czytelniczkom opowiedzieć trochę o ślubie cywilnym. Chyba najważniejsza informacja jest taka, że jest on dużo mniej obostrzony formalnie niż ślub kościelny. I że obecnie dużo łatwiej o ślub cywilny poza urzędem, czyli o – tak uwielbiany przez Młode Pary – ślub plenerowy, ale po kolei 🙂


Ślub cywilny – formalności krok po kroku

Aleksandra: Martyna, jak wcześnie powinniśmy zacząć się interesować formalnościami związanymi ze ślubem? Miesiąc przed? Pół roku?

M: Teoretycznie wystarczy miesiąc i jeden dzień, bo od złożenia w urzędzie stanu cywilnego zapewnienia o braku okoliczności wykluczających małżeństwo do zawarcia związku powinno minąć 30 dni. W praktyce rekomenduję zarezerwować termin wcześniej, z tym że nie wcześniej niż pół roku przed. Jeśli mamy taką możliwość warto o tym pomyśleć ok 5-6 miesięcy przed planowanym ślubem, bo potem może okazać się, że nie ma wolnych terminów. Zwłaszcza jeśli planujemy ślub w letnią sobotę o godz. 17.00 na Starym Mieście w Warszawie 🙂


A taka wersja minimum? W jakim czasie najszybciej udało Ci się dopiąć formalności? Czy da się jak na filmie podjąć decyzję i tego samego dnia wziąć ślub?

Wciąż czekam na moją parę-wyzwanie, czyli ślub w miesiąc. Do tej pory najkrótszy czas, w którym organizowałam ślub to 3 miesiące a i tak para miała już sporo ogarnięte, jak się do mnie zgłosili. Ten okres 31 dni można w szczególnych przypadkach skrócić. Należy w tym celu złożyć wniosek do kierownika USC o skrócenie czasu oczekiwania i bardzo dobrze go uargumentować, przedstawiając przy tym stosowne dokumenty oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 39 złotych. Okolicznością przemawiającą za przyspieszeniem ślubu może być ciąża, choroba lub nagły wyjazd. Także w polskich realiach w jeden dzień się nie da. Takie śluby tylko w Vegas!


Kiedy nie można wziąć ślubu cywilnego?


A: Co może stanąć narzeczonym na przeszkodzie w szybkim załatwieniu sprawy formalnych poza oczywiście urzędniczą kreatywnością?

M: Przypomnijmy, że do USC nie ma rejonizacji, czyli możemy zawrzeć związek małżeński w dowolnym urzędzie w kraju, bez względu na to, gdzie jesteśmy zameldowani bądź gdzie mieszkamy. To na wypadek tej nadmiernej kreatywności 😊

Rzeczywiście polskie prawo  określają tzw. przeszkody małżeńskie: przeszkoda wieku, przeszkoda ubezwłasnowolnienia, choroby psychicznej, bigamii oraz pokrewieństwa i przysposobienia. Na szczęście w naszym kraju są to dość rzadkie sytuacje, ale warto mieć ich świadomość.


Ślub plenerowy – jakie formalności?


A jakie są opcje „dodatkowe”? Opowiedz koniecznie o ślubie plenerowym! Ja sama brałam taki ślub, ale ponieważ nie miałam wedding plannerki do pomocy to wspominam to jako biurokratyczną torturę…

To najbardziej atrakcyjna opcja dodatkowa i odkąd możliwość zorganizowania ślubu cywilnego poza gmachem USC została znacząco uproszczona, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Młodych Par.

Aby wziąć ślub w plenerze, trzeba złożyć wniosek i otrzymać pozytywną decyzję kierownika USC. Niestety nie można przywieźć własnego urzędnika – musi to być Kierownik USC, którego obszar działania obejmuje wybrane przez nas miejsce na ślub.


Co trzeba załączyć do wniosku o ślub plenerowy?

We wniosku należy dokładnie wskazać miejsce planowanego ślubu oraz zawrzeć oświadczenie, że jest to miejsce godne zawarcia związku małżeńskiego oraz że jest bezpieczne dla osób obecnych przy ceremonii. Uzasadnienie wyboru miejsca nie jest konieczne, ale warto to zrobić, jeśli w wybranym przez nas plenerze nie były wcześniej organizowane śluby cywilne. Dobrze jest też załączyć zdjęcia, choć urzędnik i tak musi pojechać na tzw. oględziny. Jeśli organizujemy ślub na terenie jakiegoś obiektu: hotelu, restauracji, sali weselnej, powinniśmy też dołączyć zgodę lokalu na odbycie się na ich obszarze takiego ślubu. Zgoda ta powinna zawierać oświadczenie o zapewnieniu odpowiednich warunków, czyli stołu, godła, ew. zadaszenia.

Ślub cywilny w plenerze
Ślub cywilny w plenerze

Jakie obecnie są koszty ślubu plenerowego?

Ślub plenerowy co do zasady kosztuje 1000 zł i jest to opłata skarbowa, którą uiszczamy w USC. Dowód uiszczenia tej opłaty należy załączyć do wniosku.

Ale jeśli mówimy o kosztach to przy ślubie plenerowym trzeba więcej policzyć na dekoracje. W plenerze o wszystkim musimy pomyśleć sami: altana ślubna, girlanda, alejka ślubna, krzesła Młodej Pary, stół dla urzędnika, ewentualnie jakieś zadaszenie. Do tego jeśli organizujemy ślub w nietypowym miejscu to często dochodzi koszt wynajęcia krzeseł dla gości. I wiadomo, jeśli to wszystko ma ładnie wyglądać trzeba zainwestować w dekoracje kwiatowe. Także w praktyce – ze względu na dekoracje i infrastrukturę – ślub plenerowy jest zwykle droższy od ślubu kościelnego.


Czy urzędnik może odmówić udzielenia ślubu plenerowego?

Oczywiście. Wbrew pozorom zgoda ta nie jest jedynie czystą formalnością. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu plenerowego, powołując się na przywołane warunki, tzn. brak odpowiedniej powagi miejsca lub brak wystarczającego poziomu bezpieczeństwa zgromadzonych. Pamiętajmy jednak, że taka odmowa musi mieć formę pisemną oraz musi zawierać uzasadnienie. Znam przypadek, w którym odmówiono zgody na zawarcie małżeństwa na leśnej polanie ze względu na brak należytej powagi miejsca. Jestem też sobie w stanie wyobrazić sytuację, w której kierownik USC odmawia udzielenia ślubu podczas lotu balonem czy nurkowania.

Przygotowując taki wniosek, musimy pamiętać, że urzędem właściwym jest wówczas urząd, do którego administracyjnie przynależy wybrane przez nas miejsce.


Co można zrobić w przypadku braku zgody na ślub plenerowy?

Jeśli nie otrzymamy zgody kierownika USC, mamy dwa wyjścia:

Pierwsze, dotyczy sytuacji, w której zależy nam na bardzo konkretnym miejscu ceremonii i to musi być dokładnie to miejsce, znajdujące się w konkretnej gminie i powiecie. Wówczas musimy złożyć odwołanie od decyzji kierownika USC do wojewody. Jeżeli decyzja kierownika zostanie podtrzymana, zostaje nam droga sądowa, którą serdecznie odradzam, bo na rozstrzygniecie będziemy czekać dość długo, a w tym czasie będziemy stać w miejscu z przygotowaniami.

Drugie wyjście jest dużo prostsze i polega po prostu na zmianie miejsca ceremonii i złożenia wniosku do innego USC. Być może lepiej go uargumentujemy i będziemy mieć więcej szczęścia. Możemy skorzystać z tego rozwiązania, jeśli nie zależy nam na konkretnym pomoście w konkretnej gminie, ale po prostu na pomoście z ładnym widokiem.

Oh, tak, ja też odradzam rozpoczynanie małżeństwa od sądu. Przede wszystkim zachęcam do tego, aby z urzędnikami po prostu rozmawiać! Może w bezpośredniej rozmowie Kierownik USC zmieni zdanie, może uda Wam się go przekonać? (Mnie się udało, był to pierwszy ślub plenerowy w tej gminie, teraz podobno to norma!)

Ślub cywilny inaczej
Ślub cywilny inaczej

Zapomniałabym zapytać – czy przy tych wszystkich czynnościach narzeczeni muszą być oboje? Czy można to powierzyć chociaż część z nich np. wedding planerce?

Częściowo można to powierzyć konsultantce ślubnej. Najważniejszy jest tu ten pierwszy dokument – oświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. To trzeba złożyć osobiście, ale można to zrobić w dowolnym urzędzie w Polsce lub w ambasadzie polskiej za granicą. Składając ten wniosek, należy poinformować urzędnika, gdzie (w jakiej gminie) odbędzie się ślub i tam zostanie przesłane nasze oświadczenie. Natomiast pozostałe wnioski (o ile są konieczne) może za nas złożyć konsultantka ślubne, ale musi mieć do tego pełnomocnictwo.  

Dodam jeszcze tylko, że mając świadomość tych wszystkich wniosków i opłat, można to wszystko sprytnie załatwić podczas jednej wizyty w USC.


Ślub cywilny – jakie formalności?


Może w takim razie podsumujmy, jakie kroki formalne muszą obowiązkowo zaliczyć narzeczeni, którzy będą brali ślub cywilny? Gdzie się powinni zgłosić i ile to będzie kosztowało?

W przypadku ślubu cywilnego w urzędzie bez konieczności skracania 31-dniowego terminu oczekiwania należy złożyć w dowolnym USC jedynie oświadczenie o braku okoliczności wykluczających małżeństwo. Wówczas płacimy tylko za wydanie aktu małżeństwa i jest to stała opłata w wysokości 84 zł.

Jeżeli zależy nam na „szybkim ślubie”, tzn. nie możemy czekać nawet miesiąca, wówczas dodatkowo musimy złożyć wniosek o skrócenie czasu oczekiwania, odpowiednio go uargumentować i do kosztów doliczyć 39 zł opłaty skarbowej.

Jeżeli natomiast marzymy o ślubie plenerowym, powinniśmy dodatkowo złożyć wniosek o udzielenie ślubu poza lokalem USC, odpowiednio go uargumentować i uiścić opłatę w wysokości 1000 zł. Ten wniosek należy złożyć w urzędzie, do którego administracyjnie przynależy wybrane przez nas miejsce ceremonii.

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku ślubu cywilnego z obcokrajowcem, ale to temat na inną rozmowę i trzeba to rozpatrywać indywidualnie, bo wszystko zależy od kraju, z którego pochodzi osoba niebędąca obywatelem Polski. Po ogólne wytyczne zajrzyj na mojego bloga.


Na koniec intrygujące mnie zagadnienie – czy jeśli panna młoda jest w ciąży lub narzeczeni mają już dzieci, to wpływa to jakoś na organizację w kwestiach formalnych? A nieformalnych?

Ciąża ani dzieci nie wpływają na ślub cywilny w kontekście formalności. Ciąża może być jedynie argumentem do przyspieszenia ślubu (rezygnacji z tego 31-dniowego okresu oczekiwania).

A w nieformalnych – dzieci zmieniają wszystko 🙂 A całkiem serio, to musimy dobrze przemyśleć, komu powierzymy opiekę nad naszymi dziećmi: w czasie przygotowań, w czasie ceremonii i w czasie wesela. Z jednej strony nie może być tak, że dzieci będą cały czas z Parą Młodą, a z drugiej – to dla nich też ważny dzień i warto, żeby w nim uczestniczyły. Wiele zależy od wieku dzieci, ale zawsze problematyczne jest np. to z kim dzieci pójdą spać. Trzeba podejść do sprawy bardzo indywidualnie.

Pfff, dużo wiedzy Martyna! Dziękuję, za rozmowę i oswojenie tematu „Ślub cywilny – formalności krok po kroku”.Martyna Karwowska-Zając jest certyfikowaną konsultantką ślubną. Pomaga parom w realizacji marzeń i ambicji o pięknym, przemyślanym i bezstresowym dniu ślubu. Prowadzi bloga o tematyce weddingowej: www.letsmarry.pl. Prywatnie mama dwóch uroczych dziewczynek.  

slub z wedding planerem

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!