Czy można zwolnić kobietę w ciąży? • Adwokat Kobiet
Czy można zwolnić kobietę w ciąży?
kontrola ZUS,  prawa w ciąży,  rozwiązanie umowy o pracę,  umowa o pracę,  urlop macierzyński,  urlop tacierzyński

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Wszyscy moi domownicy jeszcze śpią, a ja umyłam sobie pudełko świeżych malin, dałam jeść zazdrosnemu kotu i z kubkiem mojego ulubionego cappuccino siadam do pisania dzisiejszego wpisu. Oj, nieczęsto zdarza mi się wstać jako pierwsza w domu – chyba muszę się przyznać przed samą sobą jaką dużą przyjemność sprawia mi pisanie tego bloga! A zatem nowy temat na tapet – dziś odpowiem na pytanie “Czy można zwolnić kobietę w ciąży?”


Po ostatnim wpisie dotyczącym zwolnień w ciąży odbyłam kilka rozwijających dyskusji na temat tego, jaką ochronę powinny mieć kobiety w ciąży. Z moich obserwacji wynika, że same kobiety-matki nie mają większych wątpliwości co do tego, że posiadanie potomstwa jest na tyle angażujące życiowo, że pewien poziom ochrony ze strony państwa jest w zasadzie niezbędny. Oczywiście niezbędny, aby myśleć z względnym spokojem o dzieciach. Pozostała część społeczeństwa, z większym lub mniejszym przekonaniem przyznaje, że nie jest w stanie ocenić skutków macierzyństwa na rozwój zawodowy mamy. Zazwyczaj jednak uznaje, że faktycznie potrzebny jest system, który zabezpieczy mamy np. przed nagłą utratą pracy.

Obie grupy są jednak zgodne co do tego, że tym co oburza najbardziej jest wykorzystywanie istniejących uprawnień w sposób patologiczny. Wymienić trzeba np. poszukiwanie ochrony za wszelką cenę, traktowanie ciąży jako sposobu na życie, a przyszłego potomstwa jako źródło dochodu w postaci świadczeń socjalnych. Tego typu odchylenia oczywiście występują w każdym systemie prawnym i nie tylko w tej kategorii społecznej. Osobiście uważam za bardzo krzywdzące wrzucanie wszystkich matek do tzw. “jednego worka” i próby uzasadniania odmowy uprawnień kobiet w ciąży z powodu garstki osób, która tych praw nadużywa. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcam odpowiedzi na jakże często kierowane przez Was pytanie:


Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Odpowiedź brzmi: co do zasady NIE. Praca kobiet w ciąży ma szczególną ochronę. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę
pracownicy w okresie ciąży . Dotyczy to wszystkich typów umów za wyjątkiem umowy na okres próbny do 1 miesiąca. Po prostu – nie i koniec.

Ochrona ta nie obejmuje jednak zwolnienia dyscyplinarnego (w trybie art. 52 § 1 kodeksu pracy) Jeśli pracownica dopuściła się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych to można zwolnić ją nawet jeśli jest w ciąży. Zwracam uwagę, że za takie naruszenie może być uznane np. korzystanie ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Przed zwolnieniem nie chroni także wypowiedzenie umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Jeśli taka będzie przyczyna rozwiązania umowy, mama ma zapewnione dodatkowe uprawnienia, co jednak wymaga szerszego omówienia w odrębnym wpisie. Znajdziesz go tutaj.

Zawsze możliwe jest także rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Jeśli zgodziłaś się na rozwiązanie umowy w tym trybie, albo nawet sama złożyłaś wypowiedzenie a nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży – przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Osobno omówiłam także zasady, które dotyczą przedłużania umowy terminowej – jeśli jej koniec przypada przed porodem.


Jaką ochronę ma tata?

Jak pisałam tutaj czasami zdarza się, że to tata korzysta z urlopu macierzyńskiego (tacierzyńskiego). W takim wypadku w okresie korzystania z tego urlopu jest objęty taką samą ochroną jak mama. Pracodawca nie może go zwolnić, chyba że dyscyplinarnie lub z powodu likwidacji/upadłości zakładu pracy.


A jak było u Was? Czy pracodawcy przestrzegają tych reguł? Zapraszam do komentowania!

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

13 komentarzy

  • ELKA

    Jestem w 3 msc ciąży i od 4 lat jestem na umówię zlecenie. O października chciałabym umowę o prace ze względu na dzidzie 😊 czy opłaca sie przechodzić na umowę o prace czy lepiej zostać na zleceniu i płacić składki zdrowotne? Miała któraś z was taka sytuacje?

  • Agunia

    Witam
    Jestem aktualnie na umowie na zastępstwo w państwowej placówce. Czy jeśli urodzę przed powrotem osoby zastępowanej a nie będzie jeszcze miesiąca do zakończenia umowy to należy mi się normalne macierzyńskie z zusu do końca czy wraz z powrotem tej osoby przechodzę na kosiniakowe? Jak to wygląda w tym przypadku?

  • Monika

    Z tym, że moja umowa nie była przedłużona. Jest to umowa na czas określony zawarta od sierpnia 2014 do końca grudnia 2018. Czy taka umowa ulegnie przekształceniu?

  • Magdalena

    Też mam taką sytuację, umowa kończy się ostatniego sierpnia, ale będę miała do dnia porodu, następnie wypłacane z ZUSu ale to jest to tzw kosiniakowe – 1000 zł miesięcznie czy macierzyńskie ze średniej ostatniego roku pracy? I czy jeżeli pracuje w państwowej placówce (przedszkole) to do tej średniej z zarobków liczy się wszystko łącznie z nadgodzinami i dodatkami (13, wczasy pod grusza) czy tylko sama wypłata? Dziękuję bardzo za odpowiedź

  • Paula

    Bardzo pomocny wpis , pracuję obecnie na umowę próbną na 3 miesiące , właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży.

  • Monika

    Super artyluł, duzo wyjasnia, a ja mam jeszcze jedno zapytanie. Otoż jestem na l4 , termin porodu poczatek pazdziernika, umowa do konca grudnia , z tym ze pod koniec listopada uplynie 33 miesiąc umowy . Czy umowa mi sie przeksztalci w umowe na czas nieokreslony czy na macierzyńskim to nie obowiązuje i umowa wygasnie z koncem grudnia?

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: