fbpx
Grafika do artykułu na blogu adwokat Kobiet na temat Urlopu Ojcowskiego. tekst na grafice: Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka Komu przysługuje urlop ojcowski Jaki wymiar urlopu dla taty?
ojcostwo,  Sprawy dotyczące dziecka,  urlop ojcowski

Urlop ojcowski

Dziś kilka słów o dalszych uprawnieniach rodzicielskich męskiej części społeczeństwa jaką jest urlop ojcowski. Tak, tak drodzy tatusiowie – Wy też macie prawa, z których warto korzystać! 

Podobnie jak urlop tacierzyński, urlop ojcowski przysługuje osobie zgłoszonej do ubezpieczenia chorobowego – nie ma znaczenia, czy podlega się mu obowiązkowo, czy dobrowolnie. Oznacza to, że skorzystać może z niego nie tylko pracownik, lecz także zleceniobiorca, a nawet osoba prowadząca własną działalność gospodarczą.

W przeciwieństwie do urlopu tacierzyńskiego, prawo do urlopu ojcowskiego nie zależy od uprawnień matki, w związku w tym przysługuje także w sytuacji, gdy matka nie korzysta z urlopów związanych z urodzeniem dziecka. Urlop ten przysługuje także niezależnie od wykorzystania lub nie urlopu tacierzyńskiego.

W trakcie urlopu ojcowskiego można pracować (choć pytanie po co :)) – dorabiać i prowadzić działalność gospodarczą.


Ile wynosi urlop ojcowski?

Urlop ojcowski nadal przysługuje w wymiarze do dwóch tygodni i musi być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Długość urlopu ojcowskiego nie zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie – także w przypadku urodzenia wieloraczków wynosi 14 dni kalendarzowych.

Sprawdź też: Opieka na żonę i dziecko po porodzie


Jak skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Pracownik w trakcie trwania urlopu ojcowskiego otrzymuje zasiłek w wysokości 100% podstawy. (O tym jak obliczyć wysokość zasiłku ojcowskiego przeczytasz we osobnym wpisie dokładnie na ten temat!)

Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek tatusia, a pracodawca musi go uwzględnić, jeśli został złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo kopie tych dokumentów;
  • oświadczenie taty, o tym czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części.

Jeśli tata jest przedsiębiorcą musi podlegać pod ubezpieczenie chorobowe, aby skorzystać z tego uprawnienia. Aby skorzystać z zasiłku przez okres urlopu ojcowskiego musi wypełnić i złożyć w ZUS odpowiedni wniosek. Wysokość zasiłku będzie zależała od wysokości podstawy wymiaru zasiłku, z jaką zgłosił się tatuś do ubezpieczenia. Zwykle wyniesie ok. 500 zł za tydzień.

Sprawdź też: Kalkulator zasiłku dla przedsiębiorców


Urlop ojcowski należy się każdemu tacie – wniosek nie wymaga uzasadnienia! Tatusiowie – wykorzystajcie go,  aby spędzić czas ze swoimi dziećmi – to dla nich najcenniejsze chwile!

Sprawdź też: Uznanie ojcostwa – po co się to robi w ciąży?

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!