fbpx
Tekst: Adwokat Kobiet. Formalności po porodzie. Rejestracja dziecka w USC. Rejestracja dziecka przez internet.
ojcostwo,  opieka nad dzieckiem,  prawa w ciąży,  Sprawy dotyczące dziecka,  ubezpieczenie zdrowotne

Rejestracja dziecka. Formalności po porodzie

Temat na dziś to rejestracja dziecka w USC. Zobacz, jak szybko i łatwo zarejestrować dziecko przez internet. Jak dokonać zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia? Poznaj wszystkie konieczne formalności po porodzie. Trwa miesiąc kompletowania prawnej wyprawki z Adwokatem Kobiet. Można jeszcze dołączyć do wyzwania i uczestniczyć w trzech szkoleniach na żywo, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2019 r. Przygotowując się do tego wydarzenia zdałam sobie sprawę, że nie ma jeszcze na blogu przewodnika po poporodowych formalnościach. Dlatego dzisiaj zestawienie – dokumenty dla dziecka po porodzie, rejestracja dziecka, zgłoszenie dziecka do ZUS i wszystkie najważniejsze formalności po porodzie – co, gdzie i kiedy.

Jeśli jeszcze nie dołączyłaś to dosłownie ostatni gwizdek!

The form you have selected does not exist.


Rejestracja dziecka w USC. Formalności po porodzie

Jak zarejestrować dziecko i dokonać zgłoszenia jego urodzenia? Rejestracja dziecka odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zazwyczaj urząd ten mieści się w Urzędzie Gminy (Dzielnicy w niektórych miastach, np. w Warszawie). Właściwym urzędem jest Urząd w obrębie Szpitala, w którym odbył się poród. O adres Urzędu zapytajcie więc… w szpitalu!

Formalności po urodzeniu dziecka

W większości przypadków szpital informuje USC (Urząd Stanu Cywilnego), pod który według regionu podlega, o narodzinach dziecka. Szpital odpowiedzialny jest za przesłanie do USC dokumentów potwierdzających urodzenie się dziecka. Dzieje się to automatycznie – nie musisz nic robić.

Pierwszym dokumentem na liście spraw do załatwienia jest odpis aktu urodzenia dziecka. To dokument potwierdzający, że Kierownik USC odnotował w aktach stanu cywilnego urodzenie się nowego człowieka. Dokument jest w zasadzie wydawany od ręki. Po jego odbiór należy zgłosić się w przeciągu 21 dni po porodzie. Jeśli tego nie zrobisz, Kierownik USC może zarejestrować dziecko sam – ale wtedy wpisze mu w rubryki wybrane przez siebie imię. Chyba nie chcesz, aby Twój Staś został Jasiem?

Rejestracja dziecka przez internet

Dobra wiadomość jest taka, że część formalności po urodzeniu dziecka możesz załatwić przez internet. Rejestracji dziecka można także dokonać przez internet na stronie www.obywatel.gov.pl, ale by skorzystać z tej możliwości musisz mieć Profil Zaufany (stworzysz go na www.pz.gov.pl, a potem musisz potwierdzić w urzędzie lub wyznaczonej instytucji). Wydanie jednego skróconego aktu urodzenia jest bezpłatne.

Dziecko może zarejestrować zarówno mama, jak i tata. Tata jednak musi być już „tatą w świetle prawa” – czyli albo musi być mężem mamy albo uznać ojcostwo przed porodem. O tym jak tego dokonać pisałam w artykule o tutaj.


Rejestracja dziecka. Formalności po porodzie – PESEL

Co jeszcze musisz zrobić oprócz zarejestrowania dziecka? Czy musisz wnioskować o nadanie mu numeru PESEL? Obecnie PESEL dla dziecka nadawany jest z urzędu i nie musisz wypełniać żadnych wniosków ani uiszczać żadnej opłaty. Otrzymasz zaświadczenie o nadaniu PESEL od tego samego miłego urzędnika, który wyda Ci odpis aktu urodzenia.

Wyjątkowo może się zdarzyć, że odpis aktu urodzenia będzie gotowy, a po PESEL będzie trzeba wrócić za kilka (max 30) dni.


Formalności po porodzie. Zameldowanie dziecka

Po urodzeniu dziecko zostanie automatycznie zameldowane w miejscu zameldowania matki. Nic nie musisz robić. Zameldowanie nie podlega opłacie. Zaświadczenie o zameldowaniu odbierzesz razem z odpisem aktu urodzenia oraz zaświadczeniem o nadaniu numeru PESEL.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia

Jak odbywa się zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia? Generalnie, jak pisałam w jednym z wcześniejszych artykułów opieka zdrowotna dla dzieci jest bezpłatna. Jest jednak obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak dokonać zgłoszenia dziecka do ZUS? Takiego zgłoszenia dokonuje jedno z rodziców dziecka w zakładzie pracy lub jeśli prowadzisz własną działalność to sama zgłaszasz dziecko do ubezpieczenia. W tym celu należy wypełnić wniosek ZUS ZCNA w terminie 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL dziecka.


Rejestracja dziecka w przychodni

Zarejestrowałaś dziecko przez internet, zgłosiłaś je do ubezpieczenia i co dalej? Jakie jeszcze formalności czekają Cię po urodzeniu dziecka? Jak już masz PESEL to czas zarejestrować dziecko w przychodni, aby mogła do Was przyjść położna środowiskowa i żebyście mogli skorzystać z opieki pediatry. Możecie wybrać przychodnię dla dzieci w dowolnym miejscu (nie musi być w rejonie zamieszkania czy zameldowania).


Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 6 czerwca 2020 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.


Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!