Dokumenty dla dziecka po porodzie • Adwokat Kobiet
dokumenty dla dziecka po porodzie
ojcostwo,  opieka nad dzieckiem,  prawa w ciąży,  prawo dla rodziców,  ubezpieczenie zdrowotne

Dokumenty dla dziecka po porodzie

Trwa miesiąc kompletowania prawnej wyprawki z Adwokatem Kobiet. Można jeszcze dołączyć do wyzwania i uczestniczyć w trzech szkoleniach na żywo, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2019 r. Przygotowując się do tego wydarzenia zdałam sobie sprawę, że nie ma jeszcze na blogu przewodnika po poporodowych formalnościach. Dlatego dzisiaj zestawienie – dokumenty dla dziecka po porodzie – co, gdzie i kiedy.

Jeśli jeszcze nie dołączyłaś to dosłownie ostatni gwizdek!


Dokumenty dla dziecka po porodzie

Rejestracja dziecka odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zazwyczaj urząd ten mieści się w Urzędzie Gminy (Dzielnicy w niektórych miastach, np. w Warszawie). Właściwym urzędem jest Urząd w obrębie Szpitala, w którym odbył się poród. O adres Urzędu zapytajcie więc… w szpitalu!
W większości przypadków szpital informuje Urząd Stanu Cywilnego, pod który według regionu podlega, o narodzinach dziecka. Szpital odpowiedzialny jest za przesłanie do Urzędu dokumentów potwierdzających urodzenie się dziecka. Dzieje się to automatycznie – nie musisz nic robić.

Pierwszym dokumentem na liście spraw do załatwienia jest odpis aktu urodzenia dziecka. To dokument potwierdzający, że Kierownik USC odnotował w aktach stanu cywilnego urodzenie się nowego człowieka. Dokument jest w zasadzie wydawany od ręki. Po jego odrób należy zgłosić się w przeciągu 21 dni po porodzie. Jeśli tego nie zrobisz, Kierownik USC może zarejestrować dziecko sam – ale wtedy wpisze mu w rubryki wybrane przez siebie imię. Chyba nie chcesz, aby Twój Staś został Jasiem?

Rejestracji dziecka można także dokonać przez internet
na stronie www.obywatel.gov.pl, ale by skorzystać z tej możliwości musisz mieć Profil Zaufany (stworzysz go na www.pz.gov.pl, a potem musisz potwierdzić w urzędzie lub wyznaczonej instytucji). Wydanie jednego skróconego aktu urodzenia jest bezpłatne.

Dziecko może zarejestrować zarówno mama, jak i tata. Tata jednak musi być już “tatą w świetle prawa” – czyli albo musi być mężem mamy albo uznać ojcostwo przed porodem. O tym jak tego dokonać pisałam w artykule o tutaj.


Jakie inne dokumenty dla dziecka? PESEL

Obecnie PESEL dla dziecka nadawany jest z urzędu i nie musisz wypełniać żadnych wniosków ani uiszczać żadnej opłaty. Otrzymasz zaświadczenie o nadaniu PESEL od tego samego miłego urzędnika, który wyda Ci odpis aktu urodzenia.

Wyjątkowo może się zdarzyć, że odpis aktu urodzenia będzie gotowy, a po PESEL będzie trzeba wrócić za kilka (max 30) dni.


Zameldowanie dziecka

Po urodzeniu dziecko zostanie automatycznie zameldowane w miejscu zameldowania matki. Nic nie musisz robić. Zameldowanie nie podlega opłacie. Zaświadczenie o zameldowaniu odbierzesz razem z odpisem aktu urodzenia oraz zaświadczeniem o nadaniu numeru PESEL.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia

Generalnie, jak pisałam w jednym z wcześniejszych artykułów opieka zdrowotna dla dzieci jest bezpłatna. Jest jednak obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Takiego zgłoszenia dokonuje jedno z rodziców dziecka w zakładzie pracy lub jeśli prowadzisz własną działalność to sama zgłaszasz dziecko do ubezpieczenia. W tym celu należy wypełnić wniosek ZUS ZCNA w terminie 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL dziecka.


Przychodnia

Jak już masz PESEL to czas zarejestrować dziecko w przychodni, aby mogła do Was przyjść położna środowiskowa i żebyście mogli skorzystać z opieki pediatry. Możecie wybrać przychodnię dla dzieci w dowolnym miejscu (nie musi być w rejonie zamieszkania czy zameldowania).


pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet


Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!