Po co się uznaje ojcostwo w ciąży? • Adwokat Kobiet
Po co się uznaje ojcostwo w ciąży
ojcostwo,  prawo dla rodziców,  władza rodzicielska

Po co się uznaje ojcostwo w ciąży?

Po co się uznaje ojcostwo w ciąży? Ano z kliku powodów! Generalnie chodzi o to, że dzięki temu zabiegowi tata nabywa od razu od urodzenia władzę rodzicielską nad dzieckiem – ze wszystkimi konsekwencjami. Co to jest władza rodzicielska i dlaczego to takie ważne pisałam już na blogu m.in. o tutaj. Oczywiście ma to znaczenie tylko w tych wypadkach, gdy mama nie jest mężatką. Rodzice, którzy są małżeństwem nie muszą dokonywać uznania dziecka, albowiem dziecko zrodzone w małżeństwie zawsze


Po co się uznaje ojcostwo w ciąży?

  • Dziecko może automatycznie po narodzinach otrzymać nazwisko ojca lub dwuczłonowe – w zależności od tego jak zdecydujecie.
  • Jeśli mama musi po porodzie przebywać długo w szpitalu, tata dziecka może bez problemu zabrać dziecko do domu.
  • Tata może podejmować decyzje o zabiegach medycznych i być informowany o wszystkim co się dzieje z dzieckiem – tak jak mama.
  • Po urodzeniu dziecka, matka nie musi iść do USC, by załatwić formalności związanych z rejestracją dziecka. Tata może zrobić to sam.
  • Dziecko wchodzi do grona spadkobierców po tacie – wiem że to abstrakcja, ale wypadki chodzą po ludziach. Lepiej chuchać na zimne.
  • Od razu po porodzie można zawrzeć umowę alimentacyjną, zawrzeć porozumienie wychowawcze w przedmiocie kontaktów z dzieckiem czy wystąpić z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Równe prawa przysługują mamie i tacie.

Polecam Wam poprzednie wpisy na temat, bo trochę już tego nazbierało:

Możesz też pobrać darmowego ebooka dla kobiet w ciąży, z całą listą prawnych zadań, które moim zdaniem powinnaś ogarnąć przed porodem.


Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!