Tekst: Adwokat Kobiet. Uznanie ojcostwa przed porodem. Ustalenie ojcostwa. Uznanie dziecka w USC. Na zdjęciu mężczyzna i kobieta w ciąży.
ojcostwo,  prawo dla rodziców,  władza rodzicielska

Uznanie ojcostwa przed porodem

Temat na dziś to uznanie ojcostwa przed porodem. Zobacz, co daje Ci ustalenie ojcostwa przed urodzeniem dziecka. Czym skutkuje uznanie dziecka w USC i jak załatwić sprawę oświadczenia o uznaniu ojcostwa oraz związane z nią formalności?

Po co uznawać ojcostwo w ciąży? Ano z kliku powodów! Generalnie chodzi o to, że dzięki temu zabiegowi tata nabywa od razu od urodzenia władzę rodzicielską nad dzieckiem – ze wszystkimi konsekwencjami. Co to jest władza rodzicielska i dlaczego to takie ważne pisałam już na blogu m.in. o tutaj. Oczywiście ma to znaczenie tylko w tych wypadkach, gdy mama nie jest mężatką. Rodzice, którzy są małżeństwem nie muszą dokonywać uznania dziecka, albowiem dziecko zrodzone w małżeństwie zawsze będzie w dokumentach dzieckiem męża mamy (chyba ze ojcostwo zostanie podważone w odrębnym trybie).


Uznanie ojcostwa przed porodem

Jakie konsekwencje niesie za sobą ustalenie ojcostwa przed urodzinami dziecka? Co daje uznanie ojcostwa przed porodem?

Dzięki uznaniu ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka:

  • Dziecko może automatycznie po narodzinach otrzymać nazwisko ojca lub dwuczłonowe – w zależności od tego jak zdecydujecie.
  • Jeśli mama musi po porodzie przebywać długo w szpitalu, tata dziecka może bez problemu zabrać dziecko do domu.
  • Tata może podejmować decyzje o zabiegach medycznych i być informowany o wszystkim co się dzieje z dzieckiem – tak jak mama.
  • Po urodzeniu dziecka, matka nie musi iść do USC, by załatwić formalności związanych z rejestracją dziecka. Tata może zrobić to sam.
  • Dziecko wchodzi do grona spadkobierców po tacie – wiem że to abstrakcja, ale wypadki chodzą po ludziach. Lepiej chuchać na zimne.
  • Od razu po porodzie można zawrzeć umowę alimentacyjną, zawrzeć porozumienie wychowawcze w przedmiocie kontaktów z dzieckiem czy wystąpić z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Równe prawa przysługują mamie i tacie.

Wniosek o uznanie ojcostwa dziecka nienarodzonego

Formalności związane z uznaniem ojcostwa przed porodem możecie załatwić przez tzw. uznanie ojcostwa dziecka poczętego, które jeszcze się nie urodziło.

Uznanie dziecka w USC. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa

Jak załatwić formalności związane z uznaniem ojcostwa przed porodem? Żeby uznać dziecko przed porodem, każde z rodziców musi złożyć stosowne oświadczenie o uznanie ojcostwa do Urzędu Stanu Cywilnego w urzędzie gminy (lub dzielnicy w dużych miastach). Rodzice mogą zrobić to jednocześnie lub maksymalnie w przeciągu 3 miesięcy po sobie.

Jakie dokumenty będą od Was wymagane do złożenia oświadczenia? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule: Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży 

UWAGA! Jeśli nie jesteś pełnoletni, to sprawdź szczególne zasady jakie wiążą się z uznaniem ojcostwa w Twoim wypadku: Uznanie ojcostwa a nastoletni ojciec.


Polecam Wam poprzednie wpisy na temat, bo trochę już tego nazbierało:

Możesz też pobrać darmowego ebooka dla kobiet w ciąży, z całą listą prawnych zadań, które moim zdaniem powinnaś ogarnąć przed porodem.


Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

PS. Jeśli wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym albo jesteś w ciąży polecam Ci moje szkolenia online, w których rzeczowo i konkretnie przedstawiam możliwości w zakresie ochrony zatrudnienia kobiet w tych szczególnych okresach.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: