Uznanie dziecka a pełnoletniość • Adwokat Kobiet
alimenty,  niepełnoletnia mama,  ojcostwo,  proces sądowy

Uznanie dziecka a pełnoletniość

Napisała do mnie Pani Asia, z następującym pytaniem: 

Sytuacja jest nietypowa. Jestem pełnoletnia i jestem w ciąży, Jednak mój chłopak nie ukończył lat 18, (ukończył lat 16). Z tego co czytałam wynika, że jest on zdolny do uznania swojego dziecka i istnieje możliwość nadania dziecku jego nazwiska. Jednak zarówno w sądzie jak i w USC nikt nic na ten temat nie wie… “. 

Odpowiedzią będzie ten wpis. Pełnoletniość rodziców – a zatem możliwość objęcia własnego dziecka władzą rodzicielską ma bowiem niemałe znaczenie dla kwestii ustalenia, kto w świetle prawa jest ojcem malucha. 


Domniemanie ojcostwa

Jak może pamiętacie z tego wpisu (Uznanie ojcostwa), ojcem dziecka jest co do zasady mąż matki. W innych wypadkach mężczyzna może dziecko uznać lub jego ojcostwo można ustalić sądownie. 

Domniemanie ojcostwa dotyczy wyłącznie rodziców, którzy są małżeństwem. W sytuacji, jednak gdy matka nie jest pełnoletnia, na ślub wymagana jest zgoda sądu (zajrzyj do tego wpisu: Ślub przed 18nastką). W takiej sytuacji ojciec dziecka musi być pełnoletni. 


Uznanie ojcostwa – niepełnoletni rodzice

Jak pisałam już wcześniej we wpisie (Uznanie ojcostwa – czyli kto jest tatą w świetle prawa), ojcostwo można co do zasady potwierdzić w Urzędzie Stanu Cywilnego lub przed sądem opiekuńczym – wybór sposobu uznania należy zasadniczo do uprawnionego mężczyzny. Gdy któreś z rodziców nie jest pełnoletnie ogólne zasady doznaja pewnych modyfikacji.


Pełnoletni ojciec, niepełnoletnia matka

Jeżeli ojciec dziecka chce je uznać – co do zasady – niezbędna jest zgoda matki dziecka. Jednakże w przypadku, gdy jest ona niepełnoletnia może  dać partnerowi taką zgodę tylko jeśli ukończyła 16 lat. Może to zrobić tylko przed sądem opiekuńczym. Złożenie takiego oświadczenia następuje na rozprawie.


Jeśli brak takiej zgody lub matka nie ma ukończonych 16 lat – pozostaje pozew o sądowe ustalenie ojcostwa. Jeśli sąd uzna ojcostwo i w konsekwencji przyzna ojcu dziecka władzę rodzicielską, będzie on jedynym opiekunem prawnym dziecka, do czasu osiągnięcia przez matkę pełnoletności.


Niepełnoletni ojciec 

Jesli ojciec nie jest pełnoletni, reguły te podlegają dalszym ograniczeniom. Ojciec może bowiem złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa pod warunkiem, że ma ukończone 16 lat. Oświadczenie to może zostać jednak złożone tylko przed sądem opiekuńczym. Złożenie takiego oświadczenia następuje na rozprawie.

Małoletni ojciec poniżej 16 roku życia nie może dokonać uznania ojcostwa. W takim wypadku możliwe jest ustalenie jego ojcostwa przez sąd. Pozew o ustalenie ojcostwa samodzielnie mogą złożyć małoletnia matka lub ojciec dziecka, jeżeli ukończyli 16 lat. W pozostałych przypadkach musi ich reprezentować przedstawiciel ustawowy (rodzice). 


Jeśli macie pytania – piszcie w komentarzu. Przypominam, że małoletnim mamom udzielam pomocy prawnej nieodpłatnie.


Pozdrawiam,
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

PS. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – kliknijcie koniecznie “Lubię to” to facebooku Adwokata Kobiet. Będziecie zawsze na bieżąco. 

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!