fbpx
mężczyzna z małym chłopcem, grafika do artykułu na blogu Adwokat Kobiet Urlop tacierzyński. Tekst na grafice: Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka Komu przysługuje urlop tacierzyński Jaki wymiar urlopu dla taty?
ojcostwo,  urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński? A co to takiego?

O uprawnieniach ojców mówi się mało. Stanowczo za mało! Co więcej, pokutuje w naszym społeczeństwie przekonanie, że opieka nad nowo narodzonym dzieckiem to zajęcie i kłopot mamy. Czy słyszeliście kiedyś, aby ojca spodziewającego się dziecka ktoś zapytał o to „jak zamierza pogodzić rodzicielstwo z pracą?” Ha ha ha. Za to słyszymy często, że ten lub inny tata tak dzielnie „pomaga” swojej partnerce w opiece nad dziećmi. A przecież to także jego dzieci! Na szczęście coraz częściej obserwuję tatusiów szczerze oddanych swoim pociechom, którzy dzielą się obowiązkami na równorzędnych zasadach i nie robią sobie nic z uwag o tym „jaka to kiedyś była rola mężczyzn w wychowaniu dzieci”. Takim przykładem jest mój mąż i szczerze mu za to dziękuję 🙂

Nadal jednak do rzadkości należy sytuacja, w której ojciec dziecka wykorzystuje część urlopu macierzyńskiego, czyli tak zwany „urlop tacierzyński” (choć próżno szukać tej nazwy w przepisach!).

Co to jest urlop tacierzyński?

Jak pisałam tutaj, urlop macierzyński przysługuje co do zasady mamie dziecka przez okres 20 tygodni po porodzie. Może ona jednak z niego zrezygnować po upływie 14 tygodni i powrócić do pracy, a pozostały urlop przekazać ojcu dziecka – wykorzystany przez niego w tej sytuacji urlop to właśnie urlop tacierzyński.

Poza sytuacją rezygnacji przez mamę z części urlopu macierzyńskiego, można z niego skorzystać jeszcze w 2 wypadkach:

– śmierci matki dziecka w trakcie urlopu macierzyńskiego (ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do niewykorzystanej części tego urlopu),

– matka dziecka wymaga opieki szpitalnej, co uniemożliwia jej sprawowanie opieki nad dzieckiem i w zastępstwie robi to ojciec dziecka (pod warunkiem, że mama wykorzystała co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego).

W trakcie trwania urlopu tacierzyńskiego, ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński – obliczany tak samo jak zasiłek mamy.

Jaki jest wymiar urlopu tacierzyńskiego?

Urlop tacierzyński wynosi w przypadku urodzenia jednego dziecka  maksymalnie 6 tygodni – zależy to od tego ile urlopu macierzyńskiego wykorzystała mama (reszta z tych 20 tygodni).  Jeśli mama dziecka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Ile wynosi tacierzyński przy bliźniakach?

Maksymalny wymiar ulopu tacierzyńskiego wydłuża się w przypadku wieloraczków i wynosi:

17 tygodni – bliźniaki

19 tygodni – trojaczki

21 tygodni – czworaczki

23 tygodnie – pięcioraczki i więcej (medale powinni dodawać do tego urlopu!).

Urlop tacierzyński – jakie dokumenty trzeba złożyć?

Ojciec dziecka powinien złożyć w swoim zakładzie pracy wniosek o udzielenie urlopu z tytułu pełnienia funkcji rodzicielskich z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Wniosek powinien zawierać:

  • informację o tym, że tata będzie sprawował opiekę nad dzieckiem;
  • datę urodzenia dziecka;
  • oświadczenie, w jakim wymiarze urlop macierzyński został wykorzystany przez mamę.

Do wniosku należy dołączyć:

  • kopię aktu urodzenia dziecka;
  • zaświadczenie z zakładu pracy mamy o jej  zatrudnieniu oraz liczbie wykorzystanych dni urlopu macierzyńskiego.

Urlop tacierzyński przysługuje osobie zgłoszonej do ubezpieczenia chorobowego – nie ma znaczenia, czy podlega się mu obowiązkowo, czy dobrowolnie. Oznacza to, że skorzystać może z niego nie tylko pracownik, lecz także zleceniobiorca, a nawet osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Warto o tym pamiętać – mama ma przecież prawo chcieć wrócić do pracy. Może ją zastąpić w opiece nad dzieckiem tata.

Chociaż jak rzadko, mam wrażenie, że w tym zakresie nasze prawo wyprzedza naszą społeczną mentalność. Jakie jest Wasze zdanie?

PS. Urlop tacierzyński to jedno z uprawnień dla tatusiów. Warto także pamiętać o innym, tj. o urlopie ojcowskim, któremu poświęciłam odrębny wpis.

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

2 komentarze

  • Tomek

    Moja żona prowadzi działalność i w chwili porodu będzie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu (opłacona składka). Z dniem porodu kwalifikuje się do zasiłku macierzyńskiego (ciągle zastanawiamy się czy też do urlopu macierzyńskiego… skoro nie obowiązuje ja kodeks pracy). Chciałbym przejąć od żony 6 ostatnich tygodni macierzyńskiego, a potem by żona znowu wróciła na rodzicielski 60%, problem w tym że nie potrafimy uzyskać jasnej informacji od pracowników frontu ZUS czy jeśli zawiesi działalność w dniu po porodzie będzie mogła wrócić na rodzicielski/ będzie miała prawo do reszty zasiłku, czy mogę rzeczywiście skorzystać z tych 6 tyg. tacierzynskiego?

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!