Umowa na czas określony a ciąża • Adwokat Kobiet
prawa w ciąży,  rozwiązanie umowy o pracę,  umowa o pracę,  urlop macierzyński,  zasiłek chorobowy

Umowa na czas określony a ciąża

Jedno z Waszych najczęstszych pytań dotyczy tego, czy pracodawca może nie tyle Was zwolnić w okresie ciąży – bo jak już wiecie nie jest co do zasady możliwe – ale czy może Wam nie przedłużyć umowy terminowej. Niestety tutaj już nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego “jaką macie umowę”.


Zasadniczo możemy tu rozróżnić 12 różnych sytuacji – każda będzie się różniła zakresem dodatkowej ochrony w tym zakresie.

 1. Umowa na czas nieokreślony
  Umowa trwa do czasu jej rozwiązania – najwcześniej po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Przysługuje zasiłek macierzyński.
 2. Umowa na czas określony (koniec umowy przypada w pierwszych 3 miesiącach ciąży)
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania.
 3. Umowa na czas określony (koniec umowy przypada pomiędzy 4 miesiącem ciąży a datą porodu)
  Umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przysługuje zasiłek macierzyński. Za pierwszy dzień urlopu zasiłek macierzyński opłaca pracodawca, potem obowiązek ten przejmuje ZUS.
 4. Umowa na czas określony (koniec umowy przypada po porodzie)
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania. Przysługuje zasiłek macierzyński.
 5. Umowa na okres próbny (do 1 miesiąca)
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania.
 6. Umowa na okres próbny (powyżej 1 miesiąca)
  Umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przysługuje zasiłek macierzyński. Za pierwszy dzień urlopu zasiłek macierzyński opłaca pracodawca, potem obowiązek ten przejmuje ZUS.
 7. Umowa na zastępstwo
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania.
 8. Umowa o pracę tymczasową (okres skierowania krótszy niż 2 miesiące)
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania.
 9. Umowa o pracę tymczasową (co najmniej 2-miesięczny okres skierowania)
  Przysługuje ochrona na zasadach określonych dla umowy zawartej na czas określony – patrz punkty 2-4.

Co ważne – umowa na czas określony, która przedłuża się do dnia porodu nie wymaga zawierania żadnych porozumień z pracodawcą. Przedłuża się automatycznie. W praktyce pracodawcy czasami wysyłają zawiadomienie do pracownicy, że jej umowa uległa przedłużeniu. Jeśli jednak nic takiego nie dostałyście to także nie ma co się martwić.


Zasiłek macierzyński przysługujący mamie, której umowa uległa przedłużeniu do dnia porodu przysługuje w wysokości obliczonej w oparciu o jej dotychczasowe wynagrodzenie – tak jakby umowa normalnie trwała dalej. W pozostałych wypadkach – jeśli nie przysługuje zasiłek macierzyński – to najprawdopodobniej przysługuje świadczenie rodzicielskie – tzw. kosiniakowe (sprawdź ten wpis: Zasiłek macierzyński czy kosiniakowe?).
Nalezy jednak pamiętać, że taka mama przestaje być pracownikiem z dniem porodu – dlatego nie będzie mogła np. skorzystać z urlopu wychowawczego.

Jeśli macie pytania – piszcie śmiało w komentarzach.

pozdrawiam!
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

18 komentarzy

 • M

  W czerwcu kończy mi się urlop macierzyński wypłacany z Zus. Nie jestem pracownikiem od dnia porodu. Czy mogę gdzieś złożyć jakiś wniosek czy muszę się wówczas zarejestrować w urzędzie pracy, aby mieć jakieś pieniążki? Nie będę jeszcze szukać nowej pracy bo dziecko będzie miało rok. Coś jest dla matek, które są w takiej sytuacji?

 • Marcelina

  Umowa kończy mi się 1.07, termin porodu mam na 3.08. Umowa automatycznie przedłuża mi się do terminu porodu. Przysługuje mi normalnie 80%z wynagrodzenia przez następne 52 tyg. W jaki sposób jest to liczone? Czy aby otrzymać zasiłek macierzyński muszę do ZUS składać dodatkowe dokumenty czy robi to za mnie pracodawca?

 • Ewelina

  Czy jeśli umowę mam przedlużoną do dnia porodu to dokumenty o macierzyński+rodzicielski (52tyg.) do zusu składa pracodawca? Czy osobiscie powinnam to zrobic w zusie?

 • Iwka

  A jak jest w przypadku zwolnienia wystawianego od lekarza. Umowę miałam na czas określony od 2 lipca do 30 września, przechodząc na l4 w sierpniu byłam w 12 tygodniu ciąży, pracodawca mi automatycznie przedłużył umowę. Teraz mam zwolnienie do 13 lutego, a termin porodu na 27 lutego. Wizyta u lekarza w środę 13 lutego wiec do kiedy on mi zwolnienie wystawi ???

 • Marta

  A jeśli umowa na czas określony kończy się 3 miesiące po porodze, to przysługuje macierzyński (20tyg) I rodzicielski (32tyg).
  A co z ewentualnym urlopem wychowawczym ?
  Czy mam do niego prawo ?

 • Kasia

  Jeśli jestem na macierzynskim/rodzicielskim i zajdę w kolejną ciążę, to urlop mi przepada? (Jeśli dam zwolnienie np w 40 tygodniu urlopu.)

 • Aga

  Mam pytanie odnośnie długości wypłacania zasiłku z ZUS w sytuacji gdy umowa została przedłużona do czasu porodu. Jako, że tracę status pracownika w momencie porodu to czy zasiłek będzie wypłacany tylko przez 22 tygodnie zważając na fakt ze urlop rodzicielski mi nie przysługuje gdyż nie będę pracownikiem. Czy po tych 22 tyg mogę starać się o jakieś inne świadczenia ze względu na fakt ze np kosiniakowe wypłacane jest przez rok. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • Monika

  Mam pytanie odnośnie umowy. Zmieniłam pracę i była przerwa tygodnia między obydwoma pracami. W tej pracy pracuje już 1,5 miesiąca i okazało się że jestem w ciąży A umowę mam do kwietnia? Co w takiej sytuacji?

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: