Tekst na grafice: Adwokat Kobiet. Umowa na czas określony a ciąża. Koniec umowy a ciąża. Urlop macierzyński a umowa na czas określony. Na zdjęciu na grafice kobieta w ciąży.
prawa w ciąży,  rozwiązanie umowy o pracę,  umowa o pracę,  urlop macierzyński,  zasiłek chorobowy

Umowa na czas określony a ciąża

Temat dzisiejszego wpisu brzmi: umowa na czas określony a ciąża i zasiłek macierzyński. Jak umowa na czas określony wpływa na urlop macierzyński? Zbliża się koniec Twojej umowy, a Ty jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie masz prawa, gdy spodziewasz się dziecka.

Jedno z Waszych najczęstszych pytań dotyczy tego, czy pracodawca może nie tyle Was zwolnić w okresie ciąży – bo jak już wiecie nie jest co do zasady możliwe – ale czy może Wam nie przedłużyć umowy terminowej. Umowa określona a ciąża – to temat, który w rozmowach z Wami przewija się bardzo często. Niestety tutaj już nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego “jaką macie umowę”.

Umowa na czas określony a ciąża

Umowa na czas określony a ciąża pracownicy to temat, który jest bardziej złożony niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Jak typ umowy wpływa na Twoją sytuację w ciąży i po urodzeniu dziecka?

Zasadniczo możemy tu rozróżnić 12 różnych sytuacji – każda będzie się różniła zakresem dodatkowej ochrony w tym zakresie.

Koniec umowy a ciąża

Jakie to mogą być sytuacje?

 1. Umowa na czas nieokreślony
  Umowa trwa do czasu jej rozwiązania – najwcześniej po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Przysługuje zasiłek macierzyński.
 2. Umowa na czas określony (koniec umowy przypada w pierwszych 3 miesiącach ciąży)
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania.
 3. Umowa na czas określony (koniec umowy przypada pomiędzy 4 miesiącem ciąży a datą porodu)
  Umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przysługuje zasiłek macierzyński. Za pierwszy dzień urlopu zasiłek macierzyński opłaca pracodawca, potem obowiązek ten przejmuje ZUS.
 4. Umowa na czas określony (koniec umowy przypada po porodzie)
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania. Przysługuje zasiłek macierzyński.
 5. Umowa na okres próbny (do 1 miesiąca)
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania.
 6. Umowa na okres próbny (powyżej 1 miesiąca)
  Umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przysługuje zasiłek macierzyński. Za pierwszy dzień urlopu zasiłek macierzyński opłaca pracodawca, potem obowiązek ten przejmuje ZUS.
 7. Umowa na zastępstwo
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania.
 8. Umowa o pracę tymczasową (okres skierowania krótszy niż 2 miesiące)
  Umowa wygasa z dniem wskazanym jako ostatni dzień jej obowiązywania.
 9. Umowa o pracę tymczasową (co najmniej 2-miesięczny okres skierowania)
  Przysługuje ochrona na zasadach określonych dla umowy zawartej na czas określony – patrz punkty 2-4.

Ciąża a umowa na czas określony – przedłużenie umowy

Co ważne – umowa na czas określony, która przedłuża się do dnia porodu nie wymaga zawierania żadnych porozumień z pracodawcą. Przedłuża się automatycznie. W praktyce pracodawcy czasami wysyłają zawiadomienie do pracownicy, że jej umowa uległa przedłużeniu. Jeśli jednak nic takiego nie dostałyście to także nie ma co się martwić.

Umowa na czas określony a zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługujący mamie, której umowa uległa przedłużeniu do dnia porodu przysługuje w wysokości obliczonej w oparciu o jej dotychczasowe wynagrodzenie – tak jakby umowa normalnie trwała dalej. W pozostałych wypadkach – jeśli nie przysługuje zasiłek macierzyński – to najprawdopodobniej przysługuje świadczenie rodzicielskie – tzw. kosiniakowe (sprawdź ten wpis: Zasiłek macierzyński czy kosiniakowe?).

Urlop wychowawczy

Należy jednak pamiętać, że taka mama przestaje być pracownikiem z dniem porodu – dlatego nie będzie mogła np. skorzystać z urlopu wychowawczego.


Jeśli macie pytania – piszcie śmiało w komentarzach.

pozdrawiam!
 
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

PS. Jeśli wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym albo jesteś w ciąży polecam Ci moje szkolenia online, w których rzeczowo i konkretnie przedstawiam możliwości w zakresie ochrony zatrudnienia kobiet w tych szczególnych okresach.

Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 6 czerwca 2020 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.

48 komentarzy

 • Martyna

  Pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników i do tej pory(a jestem na zwolnieniu od czerwca) płacił mi normalnie. Co więcej został mi już wypłacony ekwiwalent za urlop i pracodawca nie widnieje w ZUS PUE jako płatnik składek…
  Gdzie w obecnej sytuacji powinnam się zgłosić?

   • Martyna

    Dziękuję za odpowiedź, jestem już umówiona w ZUS, żeby wyjaśnić moją obecną sytuację, jednak widzę, że moje obawy nie były bezpodstawne. Czy jeśli pracodawca nie przedłużył mi umowy automtycznie, to może to zrobić po mojej skardze w PiP/ lub ZUS? Czy zostaje mi tylko Sąd Pracy, by dociekać swoich praw?

 • Aga

  Witam. Bardzo proszę o pomoc. Pracuję w dużej firmie – sieciówce. Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo. W trakcie jej trwania urodziłam dziecko które obecnie ma 7 mies. Dowiedziałam się ze niedługo wraca do pracy dziewczyna która zastępuje w związku z czym moja umowa ulegnie rozwiązaniu. Wiem że dalsze wypłacanie zasiłku macierzyńskiego przejmuje ZUS. I tu pytanie czy to pracodawca przesyła dokumenty do ZUS czy sama muszę złożyć wniosek w ZUS?

 • Gabriela

  Witam.
  Mam pytanie – termin porodu przypada na 10.09.20, umowa na czas określony kończy mi się 31.08.20 i zostanie przedłużona do dnia porodu, tj. 10.09.20. Co dzieje się w sytuacji kiedy nie urodzę do 10.09.20 a w innym dniu po tym termin?
  Bardzo dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam.

 • Aleksandra Sypuła

  Mam pytanie. Jestem na etapie udowadniania przed zusem wiarygodnosc umowy o prace.
  ” zusu uznal ze umowa zostala stworzona dla pozoru” co jest nieprawda i bylam zatrudniona przez pup. Czy jak bym sama wypowidziala umowe o prace w czasie ciąży to należy mi sie kosiniakowe?

 • Sylwia

  Może mi Pani powiedzieć jaki wniosek mam złożyć żeby dostać zasiłek macierzyński i rodzicielki (czyli52tyg), są to dwa dokumenty czy jeden?

 • Mariola

  umowa przedłużona do dnia porodu, co z ubezpieczeniem? czy jestem ubezpieczona czy trzeba jakoś się ubezpieczać?

 • Ola

  Witam,
  Mam umowę o pracę na czas określony do września 2019, termin porodu na styczeń 2020. Czy w takiej sytuacji pracodawca może po okresie zasiłku macierzyńskiego zatrudnić mnie ponownie?

 • Katarzyba

  Witam proszę o poradę bo już gubię się w gąszczu informacji. Pracuje u 2 pracodawców u jednego mam umowę na czas nieokreślony a u drugiego pracuje na umowę zastępstwo do dnia 31.08 termin porodu mam 27.09. Jak w związku z tym będzie wyglądał mój macierzynski? I czy będzie liczony z 2 stosunków pracy czy z tego na zastępstwo mi się nic nie należy? Proszę o poradę

 • Alicja

  Witam. Moja umowa o pracę kończy się 31.07.2019 , termin porodu mam na 11.07.2019.Co dalej kto będzie mi płacił zasiłek macierzyński i rodzicielskie. Czy mam złożyć jakieś dokumenty do pracodawcy czy Zus-u?

 • M

  W czerwcu kończy mi się urlop macierzyński wypłacany z Zus. Nie jestem pracownikiem od dnia porodu. Czy mogę gdzieś złożyć jakiś wniosek czy muszę się wówczas zarejestrować w urzędzie pracy, aby mieć jakieś pieniążki? Nie będę jeszcze szukać nowej pracy bo dziecko będzie miało rok. Coś jest dla matek, które są w takiej sytuacji?

 • Marcelina

  Umowa kończy mi się 1.07, termin porodu mam na 3.08. Umowa automatycznie przedłuża mi się do terminu porodu. Przysługuje mi normalnie 80%z wynagrodzenia przez następne 52 tyg. W jaki sposób jest to liczone? Czy aby otrzymać zasiłek macierzyński muszę do ZUS składać dodatkowe dokumenty czy robi to za mnie pracodawca?

  • Klaudia

   Witam, mam pytanie ponieważ nie do końca mogę znaleźć informacje w internecie chciałabym zapytać jak to jest z wyliczaniem tego 4 miesiąca ciazy od którego umowa przedłuża się automatycznie. Czy jest to liczone od dnia ostatniej miesiaczki czy brana jest pod uwagę wiek z USG? I czy minimalnie ciężarna musi być w 12, 13, 14 tygodniu ciazy? Różnie można znaleźć w internecie. Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Sylwia

   Dzień dobry,

   Sytuacja w jakiej się znajduje jest następująca. Mam umowę o pracę na czas określony do października. Po rozmowie z menagerem dostałam informację, że jeżeli moja umowa zostanie przedłużona na czas nieokreślony w październiku o ile dalej będę dobrze pracować. Jestem w 2 miesiącu ciąży i zastanawiam się czy powiedzieć teraz o tym pracodawcy. Nie mam potrzeby pójścia na l4 bo czuję się dobrze a praca nie jest uciążliwa, więc mogłabym ją kontynuować tak długo jak zdrowie pozwoli. Obawiam się jednak, że jeżeli poinformuję pracodawcę przed podpisaniem umowy to zmieni ją na czas określony z powodu ciąży. Co powinnam zrobić?
   Wstrzymać się do dnia podpisania z informacją o ciąży czy poinformować teraz.
   Czy są konsekwencje z zatajenia informacji przed pracodwacą?
   Bardzo mnie ta sytuacja stresuje i boję się o zdrowie dziecka.

   Pozdrawiam,
   Sylwia

 • Ewelina

  Czy jeśli umowę mam przedlużoną do dnia porodu to dokumenty o macierzyński+rodzicielski (52tyg.) do zusu składa pracodawca? Czy osobiscie powinnam to zrobic w zusie?

 • Iwka

  A jak jest w przypadku zwolnienia wystawianego od lekarza. Umowę miałam na czas określony od 2 lipca do 30 września, przechodząc na l4 w sierpniu byłam w 12 tygodniu ciąży, pracodawca mi automatycznie przedłużył umowę. Teraz mam zwolnienie do 13 lutego, a termin porodu na 27 lutego. Wizyta u lekarza w środę 13 lutego wiec do kiedy on mi zwolnienie wystawi ???

 • Marta

  A jeśli umowa na czas określony kończy się 3 miesiące po porodze, to przysługuje macierzyński (20tyg) I rodzicielski (32tyg).
  A co z ewentualnym urlopem wychowawczym ?
  Czy mam do niego prawo ?

 • Kasia

  Jeśli jestem na macierzynskim/rodzicielskim i zajdę w kolejną ciążę, to urlop mi przepada? (Jeśli dam zwolnienie np w 40 tygodniu urlopu.)

 • Aga

  Mam pytanie odnośnie długości wypłacania zasiłku z ZUS w sytuacji gdy umowa została przedłużona do czasu porodu. Jako, że tracę status pracownika w momencie porodu to czy zasiłek będzie wypłacany tylko przez 22 tygodnie zważając na fakt ze urlop rodzicielski mi nie przysługuje gdyż nie będę pracownikiem. Czy po tych 22 tyg mogę starać się o jakieś inne świadczenia ze względu na fakt ze np kosiniakowe wypłacane jest przez rok. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • Monika

  Mam pytanie odnośnie umowy. Zmieniłam pracę i była przerwa tygodnia między obydwoma pracami. W tej pracy pracuje już 1,5 miesiąca i okazało się że jestem w ciąży A umowę mam do kwietnia? Co w takiej sytuacji?

   • Martyna

    Dziękuję za odpowiedź, widzę że mój niepokój nie był bezzasadny. Jestem już umówiona w ZUS, pracodawca twierdzi że tak przesłał wszystkie moje dokumenty. Mam nadzieję że wyjaśnia mi co dalej robić 🙂w razie czego będę się kontaktować z prośbą o konsultację.

  • Martyna

   Dzień dobry, jestem nauczycielem, byłam zatrudniona do 31.08.20 na umowie o pracę, jestem w 7 miesiącu ciąży na zwolnieniu L4, dzwoniłam do pracodawcy i dostałam informację, że od dnia 1.09 przejmuje mnie ZUS, oni przekazują wszystkie moje dokumenty i mam się kontaktować w sprawie dalszych wypłat z ZUSEm. Czy umowa nie powinna być przedłużona do dnia porodu a w związku z tym nie powinien nadal płacić mi pracodawca? 🙂

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: