fbpx
Grafika ilustrująca wpis: rozwód, co zawiera wyrok rozwodowy. Adwokat Kobiet Aleksandra Wejdelek-Bziuk z kancelarii Praga Adwokaci w Warszawie. Na zdjęciu młotek sądowy.
proces sądowy,  rozwód

Co zawiera wyrok rozwodowy?

Jak wygląda wyrok rozwodowy

Co zawiera wyrok rozwodowy? Gdy w małżeństwie są małoletnie dzieci, prowadzenie sprawy rozwodowej bywa trudne nawet dla doświadczonego adwokata. Temperatura emocji jest zwykle bardzo wysoka i udziela się także pełnomocnikom. Mam wrażenie, że zbyt mało mówi się o tym, co powinien zawierać wyrok rozwodowy. Szczególnie, że samo rozstanie małżonków to tylko wierzchołek ustaleń, które w takim postępowaniu powinny zapaść.

Wina za rozpad małżeństwa i alimenty dla małżonka

W wyroku rozwodowym sąd orzeka nie tylko o kwestii rozwiązania małżeństwa stron. Przede wszystkim musi orzec o tym, czy i który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego.

Więcej o tej zasadzie i wyjątkach od niej przeczytasz w tym wpisie: Wina w rozwodzie. Omawiam w nim szczegółowo zarówno rozwód bez orzekania o winie, jak i rozwód z winy małżonka oraz obu stron.

W wyroku rozwodowym sąd może orzec także o alimentach na rzecz drugiego małżonka. O tym, co to są alimenty na siebie i kiedy przysługują, przeczytasz tutaj  :))


Wyrok rozwodowy a wspólne dzieci

Sąd nie może orzec o ustaniu małżeństwa, jeśli nie rozstrzygnie też o losie małoletnich dzieci. W wyroku rozwodowym sąd musi rozstrzygnąć:

 • czy władza rodzicielska nad małoletnimi dziećmi stron zostanie zachowana obojgu rodzicom albo czy którykolwiek z rodziców zostanie tej władzy pozbawiony lub władza zostanie mu ograniczona;
 • jakie będzie miejsce zamieszkania małoletnich – przy ojcu czy przy matce;
 • w jaki sposób będą uregulowane kontakty z małoletnimi dziećmi stron;
 • o proporcjach w obciążeniu rodziców utrzymaniem małoletnich dzieci – a więc co do zasady o wysokości alimentów na rzecz każdego z nich.

UWAGA! Warto pamiętać, że sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli sprzeciwiałoby się to dobru dzieci.


Rozwód a wspólne mieszkanie?

Co jeszcze zawiera wyrok rozwodowy? Sąd rozwodowy powinien odnieść się do kwestii związanych z dotychczasowym miejscem zamieszkania stron. W tym zakresie sąd orzeknie:

 • o sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania po rozwodzie – niezależnie od tego czyją własnością jest to mieszkanie (do czasu przeprowadzenia ewentualnego podziału majątku);
 • sąd może pod pewnymi szczególnymi warunkami orzec o eksmisji jednego z małżonków – chyba, że strony mieszkają w mieszkaniu należącym wyłącznie do tego małżonka, który miałby zostać eksmitowany.

Podział majątku po rozwodzie

Sąd rozwodowy natomiast zasadniczo nie orzeka o podziale majątku – chyba, że strony złożą w tym zakresie zgodny wniosek. W tym zakresie toczy się zwykle odrębne, żmudne postępowanie – już po uprawomocnieniu się rozwodu.


2 komentarze

 • Emilia

  Właśnie jestem „ofiarą” przepisów: rozprawa rozwodowa, my z jeszcze-mężem zgodni co do opieki naprzeminnej (tydzien u mamy, tydzien u taty), bez walki o majątek itp, a jednak dziecko będzie musialo przejśc szereg badań przeed biegłymi poświadczającymi słuszność opieki naprzemiennej. Pytanie zatem: czy warto uregulowac kwestię opieki naprzemiennej w sądzie rodzinnym i dopiero później złożyć nowy pozew rozwodowy, juz po wyroku określającym podział opieki czy czekac na dalszy rozwój sytuacji?

  • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

   Zdecydowanie nie warto. W sadzie rodzinnym nie bedzie szybciej – sad rodzinny takze bedzie chcial przeprowadzić badabmnie w ozss, żeby miec pewność ze kieruje sie dobrem dziecka. A sad rozwodowy i tak bedzie musial o tej kwesti9 rizstrzygnac. Polska rzeczywistość sadowa 🙁

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!