fbpx
Tekst: Adwokat Kobiet. Zwolnienie na dziecko - ile trwa, ile płatne zwolnienie na dziecko? Kto może wystawić zwolnienie na dziecko? Opieka nad chorym dzieckiem. Zwolnienie na zdrowe dziecko. Na zdjęciu na grafice matka z dzieckiem.
opieka nad dzieckiem,  Sprawy dotyczące dziecka,  zasiłek opiekuńczy

Zwolnienie na dziecko

Pora na kolejny video wpis: o zwolnieniu lekarskim na dziecko. Co tydzień, w środę o 12:00, spotykamy się live na facebooku i instagramie rozmawiamy o prawie z punktu widzenia kobiet. Jeśli nie możesz być na żywo, to powtórkę możesz obejrzeć na moim kanale na youtubie – ale podczas powtórki nie można zadawać pytań, więc warto być na żywo. Zapraszam Cię do obejrzenia 2 odcinka z tego cyklu, w którym opowiadam, jak wykorzystywać zwolnienie na dziecko.

Warto posłuchać w drodze do pracy!

Zwolnienie na dziecko – komu przysługuje?

Sprawdź, czy przysługuje Ci zwolnienie na dziecko. Jakie składki musisz opłacać, żeby je dostać? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy, który możesz otrzymać – czyli ile płatne jest L4 na dziecko? Na kogo możesz dostać zwolnienie lekarskie na dziecko? Ile dni może trwać zwolnienie na dziecko? I wreszcie: czy możesz dostać zwolnienie na zdrowe dziecko? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w filmie poniżej.

Każdego dnia pomagam kobietom w sprawach prawnych – szczególnie w okresie ciąży i macierzyństwa. Tematem dzisiejszego video jest zwolnienie lekarskie na dziecko. L4 na dziecko przysługuje osobom, które opłacają składkę chorobową. Czyli komu?

Umowa o pracę a zwolnienie na dziecko

Na pewno każdemu, kto jest zatrudniony na umowę o pracę. Jeśli masz taką umowę, jest za Ciebie odprowadzana składka i możesz skorzystać z tzw. L4 na dziecko. Pamiętaj, ze okresie korzystania ze zwolnienia nie można pracować! Pamiętaj przy tym, że w niektórych sytuacjach zwolnienie na opiekę może stać się przyczyną rozwiązania z pracownikiem umowę o pracę.

Umowa zlecenie, czyli umowa o świadczenie usług a L4 na dziecko

Jeśli masz taką umowę, to być może są za Ciebie odprowadzane składki chorobowe. Jeśli masz taką umowę i chciałabyś skorzystać z chorobowego na dziecko, to musisz upewnić się, czy Twój pracodawca odprowadza za Ciebie takie składki. Jeśli nie, a chciałabyś podlegać ubezpieczeniu chorobowego, to możesz poprosić go, aby zaczął odprowadzać za Ciebie taką składkę.

Działalność gospodarcza a zwolnienie lekarskie na dziecko

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a chcesz skorzystać z chorobowego na dziecko, to również masz prawo zarejestrować się do ubezpieczenia chorobowego i dobrowolnie odprowadzać taką składkę.


Kto wypisuje zwolnienie na dziecko

Zwolnienie na dziecko może wystawić Wam lekarz, który opiekuje się Twoim dzieckiem, czyli np. lekarz pediatra albo lekarz specjalista, który opiekuje się Twoim dzieckiem. Ale uwaga – co do zasady lekarz pediatra nie może jednak wystawić zwolnienia zaocznie, nie widząc pacjenta.

Gdy lekarz zdecyduje się na wystawienie zwolnienia, to dostajemy tzw. zwolnienie na opiekę. To zwolnienie ma być przez Ciebie wykorzystywane w celu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Zwolnienie lekarskie nie może być wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem. Przede wszystkim oznacza to, że nie można na takim zwolnieniu zarabiać pieniędzy. Jeśli jesteście na zwolnieniu na opiekę nad dzieckiem, to nie wolno Wam wykonywać odpłatnych zajęć. Pamiętaj, że jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to mając zwolnienie na dziecko, nie możesz w tym czasie m.in. wystawiać faktur.


Zwolnienie na dziecko – na kogo możesz je wziąć?

Na jakie dzieci możesz wziąć zwolnienie na opiekę? Otóż na:

  • własne dzieci
  • dzieci współmałżonka (np. z poprzedniego związku)
  • dzieci przysposobione i takie, które wzięliśmy pod swoje skrzydła, nad którymi sprawujemy opiekę (dzieci adopcyjne).

Ale pamiętaj! Nie możesz wziąć zwolnienia na dziecko partnera z jego poprzedniego związku, jeśli nie jest on Twoim mężem! Wtedy tylko on może skorzystać z L4 na dziecko.

Uwaga! Jeśli w domu jest osoba, domownik, który może zająć się chorym dzieckiem (np. babcia dziecka lub kobieta na urlopie macierzyńskim) pod Twoją nieobecność, to nie przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy. To ograniczenie nie dotyczy jednak sytuacji, gdy starasz się o zwolnienie na dziecko w wieku do 2 lat.

Ile płatne jest zwolnienie na dziecko

W trakcie zwolnienia na opiekę przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy – o takiej samej wysokości jak zasiłek chorobowy. Jest to mniej więcej 80% Twojej pensji netto. Ta kwota będzie się różniła, szczególności w przypadku dłuższych zwolnień. Kwota ta może się wahać w zależności od liczby dni w miesiącu, bo jest ona wyliczana w stawce dziennej, a następnie mnożona przez liczbę dni, w które byłaś na zwolnieniu na dziecko.

Ile dni może trwać zwolnienie na dziecko?

Co do zasady można być na opiece nad dzieckiem 60 dni w roku, jeżeli to dziecko ma mniej niż 14 lat. Oczywiście nie trzeba wykorzystać zwolnienia na dziecko jednorazowo, choć możesz to zrobić.

Jeśli dziecko ma więcej niż 14 lat, to przysługują Wam na opiekę nad nim już tylko 2 tygodnie (14 dni).

Ale uwaga! To 60 dni lub 2 tygodnie to jeden limit, bez względu na kogo chcesz wykorzystać zwolnienie na opiekę (możesz np. wykorzystać je na opiekę nad małżonkiem). Oznacza to, że jeśli wykorzystasz cały limit na opiekę nad dzieckiem, to nie będziesz mogła już poświęcić go na opiekę np. nad mężem.

Limity te nie przechodzą na następne lata. Jeśli w danym roku ich nie wykorzystasz, nowy rok zaczynasz z „wyzerowanym” licznikiem.

Pamiętaj! Nie możesz otrzymać zasiłku opiekuńczego na dziecko, gdy sama przebywasz na zwolnieniu chorobowym albo na urlopie macierzyńskim! Zasiłek chorobowy nie przerywa też urlopu wypoczynkowego.

Jak skorzystać ze zwolnienia na dziecko?

Żeby wykorzystać L4 na dziecko, musisz dostarczyć je pracodawcy. Jeżeli zwolnienie zostało wysłane w formie elektronicznej, to Twój obowiązek ogranicza się do poinformowania o nim pracodawcy.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to musisz złożyć wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na specjalnym ZUS-owskim formularzu. Znajdziecie go na stronie internetowej ZUS.


Zwolnienie na zdrowe dziecko?

Przed pandemią, niewiele osób wiedziało, że zasiłek opiekuńczy można dostać też na zdrowe dziecko. Wraz z masowym zamykaniem przedszkoli i żłobków, wiedza ta się upowszechniła. Jeśli masz małe dziecko (do 8 lat), to możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego także wtedy, gdy jest ono całkowicie zdrowe, ale z jakichś przyczyn opieka, którą macie dla niego zorganizowaną na co dzień, nie mogła dojść do skutku.

Dotyczy to takich sytuacji, jak:

  • niespodziewane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły albo klubu dziecięcego
  • gdy jeden z małżonków, który na co dzień opiekuje się dzieckiem, nagle zachoruje lub trafi do szpitala
  • kiedy mama dziecka idzie rodzić do szpitala, a ze starszym dzieckiem w domu musiał zostać jego tata lub inna osoba.

Zasiłek opiekuńczy podczas zwolnienia na zdrowe dziecko

Co zrobić, żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy w takiej sytuacji? Jeśli niespodziewanie zamknięto żłobek/przedszkole/szkołę, to by uzyskać zasiłek, trzeba napisać oświadczenie na specjalnym druku i dać je pracodawcy lub złożyć do ZUS, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą.

Jeśli musisz zająć się zdrowym dzieckiem, bo współmałżonek, który robi to na co dzień zachorował lub jeśli matka dziecka jest w szpitalu z powodu porodu, to by otrzymać zasiłek na zdrowe dziecko, potrzeba specjalnego zaświadczenia od lekarza, który sprawuje opiekę nad tym chorym rodzicem lub rodzącą mamą.


A jeśli zainteresował Cię temat „zwolnienie na dziecko” to zajrzyj koniecznie do innych artykułów na moim blogu, gdzie poruszam tematykę omawianą w tym video:
Zwolnienie na opiekę.
Opieka na żonę i dziecko.

Jeśli masz w tym zakresie wątpliwości i pytania, to serdecznie zapraszam Cię na konsultacje prawne. Porad prawnych udzielam online (możesz zapisać się na nie >> tutaj <<).

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!