Zwolnienie na opiekę • Adwokat Kobiet
opieka nad dzieckiem,  prawo dla rodziców,  zasiłek chorobowy,  zasiłek opiekuńczy

Zwolnienie na opiekę

No i mamy to… Nie minął jeden tydzień września, a latorośl przyniosła z przedszkola przeziębienie. Apelujmy do rodziców – nie przyprowadzajcie do placówek wychowawczych chorych dzieci!!! Jeśli Wam jest zbyt trudno zostawić chore dziecko w domu przez kilka dni, to pomyślcie,  jak gigantyczny problem generujecie, pozwalając by Was brzdąc zaraził połowę grupy….  Dziś post specjalnie dla “zapracowanych” rodziców – pamiętajcie, że macie prawo zostać w domu z maluchem, który tego potrzebuje!


Zwolnienie na opiekę

No to komu przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem? Ano każdemu rodzicowi, który odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe – a więc wszystkim zatrudnionym na umowę o pracę oraz tym zleceniobiorcom i przedsiębiorcom, którzy dobrowolnie zgłosili się do tego ubezpieczenia. W okresie korzystania ze zwolnienia “na opiekę” przysługuje zasiłek opiekuńczy – w takiej samej wysokości jak zasiłek chorobowy (80% wymiaru podstawy zasiłku – w uproszczeniu 80% przecietnego miesięcznego wynagrodzenia). O zasadach jego wyliczania pisałam m.in. w tym wpisie. Zwolnienie przysługuje na dzieci własne, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.


Kto może wystawić zwolnienie na opiekę?

 • Przepisy nie wskazują, który lekarz i w jakim momencie może wystawić zwolnienie. Ponieważ jednak zwolnienia nie można wystawić “zaocznie” – w przypadku chorego dziecka będzie to jego lekarz pediatra lub lekarz rodzinny.
 • Potrzebne będą: zaświadczenie na formularzu ZUS Z-15 oraz ZUS ZLA (zwolnienie lekarskie – tzw. L4) – dokumenty trzeba złożyć u pracodawcy lub w ZUSie (w przypadku przedsiębiorców)

Uwaga! Zwolnienie na opiekę to nadal zwolnienie lekarskie. Obowiązują standardowe warunki korzystania z niego. W przypadku wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, ZUS może odmówić wypłaty zasiłku (do poczytania: Kontrola zwolnienia lekarskiego).


Ile przysługuje dni opieki ?

 • nad chorym dzieckiem do 14 lat: 60 dni kalendarzowych w roku,
 • nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat: 14 dni kalendarzowych w roku.

Uwaga: niewykorzystane limity nie przechodzą na kolejne lata.


Zwolnienie na opiekę nad zdrowym dzieckiem

Przy okazji warto wspomnieć, że czasami rodzic musi zostać w domu ze zdrową latoroślą, bo nie ma go z kim zostawić, czego nie dało się wcześniej przewidzieć. Z tzw. zwolnienia na zdrowe dziecko można skorzystać, kiedy musisz zostać w domu z dzieckiem, bo:

 • niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii),
 • małżonek, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
 • matka z powodu porodu nie może opiekować się starszakiem.

WARUNEK: brak innego domownika, który mógłby w tym czasie zatroszczyć się o dziecko (nie dotyczy dzieci do 2 lat). Z tego zwolnienia można skorzystać przez maksymalnie  60 dni w roku kalendarzowym (niewykorzystany limit nie przechodzi na kolejne lata). Konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia/zaświadczenia u pracodawcy lub w ZUSie (w przypadku przedsiębiorców).


Limit dni opieki

UWAGA: JEDEN WSPÓLNY LIMIT DNI “NA OPIEKĘ”

 • Łączny limit obejmuje: opiekę na chore dzieci, opiekę na zdrowe dzieci oraz opiekę na innych chorych członków rodziny (np. na żonę po porodzie).
 • Wspólny wymiar urlopu opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym albo 14 dni – jeśli korzystaliśmy tylko z opieki na dzieci powyżej 14 lat i innyh członków rodziny.

Tak, tak wiem – nie każdy rodzic może sobie pozwolić na zostanie w domu z dzieckiem, ale serio? Ile naprawdę jest takich przypadków? Może jestem zbyt rygorystyczna, ale moim zdaniem to przede wszystkim kwestia odpowiedniego ustawienia priorytetów w życiu. Chore dziecko potrzebuje opieki i wsparcia rodzica, a nie spaceru do przedszkola i udawania, że wszystko jest w porządku. 

Wszystkim dzieciakom życzę dużo zdrówka w nowym roku szkolnym!

12 komentarzy

 • Magda

  Dobry wieczór
  w 2017 i 2018 miałam opiekę na dziecko lat 4.
  Teraz dostałam pismo z Zus że mam im przedstawić zaświadczenie od kiedy dziecko uczęszcza do przedszkola i czy w podanych terminach nie uczęszczało do przedszkola. Proszę o odpowiedź czy Zus ma prawo żądać takie zaświadcznie?
  Magda

 • Magda

  Dzień dobry, czy zasiłek opiekuńczy nad chorym dzieckiem do 2 lat będzie przysługiwał ojcu dziecka jeśli matka w tym czasie przebywa na urlopie macierzyńskim?

 • Jola

  Dziękuję bardzo za odpowiedź.
  Właśnie dzięki Pani artykułom mąż mógł spędzić z nami sporo czasu, bo dzięki nim dowiedzieliśmy się o przysługujących tacie uprawnieniach.
  Niestety wniosek Z-15A o opiekę nad zdrowym dzieckiem (do lat 2) sprawowaną przez tatę w czasie mojego pobytu w szpitalu związanego z porodem kolejnej pociechy został przez ZUS odrzucony. I właśnie jako argument został podany powód, że za opiekuna dziecka nie można uznać pracownicy przebywającej na zasiłku chorobowym. Wychodzi na to, że nasze dzieci podczas mojego L4 w ciąży były bez opieki. 😉

 • Jola

  Rozumiem, że jeżeli kobieta w ciąży przed porodem była na L4 i mimo zwolnienia lekarskiego zajmowała się również starszym dzieckiem to tacie nie przysługuje opieka nad zdrowym dzieckiem w związku z pobytem mamy w szpitalu związanym z porodem, ponieważ za opiekuna dziecka nie można uznać pracownicy przebywającej na zasiłku chorobowym.

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!

%d bloggers like this: