W dzisiejszym artykule odpowiem na Wasze pytania o L4 na dziecko. Kto wypisuje zwolnienie na dziecko? Ile jest płatne L4 na dziecko? Jak skorzystać z opieki nad chorym dzieckiem? Czy można wziąć opiekę nad dzieckiem zdrowym? Ile dni może trwać zwolnienie na dziecko? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej. Przeczytaj i poznaj swoje prawa!
No i mamy to… Nie minął jeden tydzień września, a latorośl przyniosła z przedszkola przeziębienie. Apelujmy do rodziców – nie przyprowadzajcie do placówek wychowawczych chorych dzieci!!! Jeśli Wam jest zbyt trudno zostawić chore dziecko w domu przez kilka dni, to pomyślcie, jak gigantyczny problem generujecie, pozwalając by Was brzdąc zaraził połowę grupy…. Dziś post specjalnie dla „zapracowanych” rodziców – pamiętajcie, że macie prawo zostać w domu z maluchem, który tego potrzebuje! Zobaczcie, jak skorzystać z L4 na dziecko.
L4 na dziecko
No to komu przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem? L4 na dziecko przysługuje każdemu rodzicowi, który odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe – a więc wszystkim zatrudnionym na umowę o pracę oraz tym zleceniobiorcom i przedsiębiorcom, którzy dobrowolnie zgłosili się do tego ubezpieczenia.
Zwolnienie na dziecko – ile płatne
W okresie korzystania ze zwolnienia na dziecko, czyli tzw. zwolnienia „na opiekę” przysługuje zasiłek opiekuńczy – w takiej samej wysokości jak zasiłek chorobowy (80% wymiaru podstawy zasiłku – w uproszczeniu 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). O zasadach jego wyliczania pisałam m.in. w tym wpisie. Zwolnienie na dziecko przysługuje na dzieci własne, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Kto wypisuje zwolnienie na dziecko?
- Przepisy nie wskazują, który lekarz i w jakim momencie może wystawić zwolnienie. Ponieważ jednak zwolnienia nie można wystawić „zaocznie” – w przypadku chorego dziecka będzie to jego lekarz pediatra lub lekarz rodzinny.
- Żeby skorzystać z L4 na dziecko, potrzebne będą: zaświadczenie na formularzu ZUS Z-15 oraz ZUS ZLA (zwolnienie lekarskie – tzw. L4) – dokumenty trzeba złożyć u pracodawcy lub w ZUSie (w przypadku przedsiębiorców)
Uwaga! Zwolnienie na opiekę, a więc też zwolnienie na dziecko, to nadal zwolnienie lekarskie. Obowiązują standardowe warunki korzystania z niego. W przypadku wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, ZUS może odmówić wypłaty zasiłku (do poczytania: Kontrola zwolnienia lekarskiego).
Zwolnienie na dziecko – ile dni może trwać?
Powiedzieliśmy już sobie, ile płatne jest L4 na dziecko. A ile dni może trwać zwolnienie lekarskie na dziecko? Opieka nad chorym dzieckiem może trwać:
- nad chorym dzieckiem do 14 lat: 60 dni kalendarzowych w roku,
- nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat: 14 dni kalendarzowych w roku.
Uwaga: niewykorzystane limity nie przechodzą na kolejne lata.
Opieka nad dzieckiem zdrowym
Pamiętaj! L4 na dziecko nie musisz wykorzystać tylko do opieki nad dzieckiem chorym. Z chorobowego na dziecko możesz skorzystać też, biorąc zwolnienie na zdrowe dziecko. Czasami rodzic musi zostać w domu ze zdrową latoroślą, bo nie ma go z kim zostawić, czego nie dało się wcześniej przewidzieć. Z tzw. zwolnienia na zdrowe dziecko można skorzystać, kiedy musisz zostać w domu z dzieckiem, bo:
- niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii),
- małżonek, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
- matka z powodu porodu nie może opiekować się starszakiem.
WARUNEK: Aby skorzystać z opieki nad dzieckiem zdrowym, warunkiem jest brak innego domownika, który mógłby w tym czasie zatroszczyć się o dziecko (nie dotyczy dzieci do 2 lat). Z tego zwolnienia można skorzystać przez maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym (niewykorzystany limit nie przechodzi na kolejne lata). Konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia/zaświadczenia u pracodawcy lub w ZUSie (w przypadku przedsiębiorców).
Ile dni L4 dziecko – limit
UWAGA: JEDEN WSPÓLNY LIMIT DNI „NA OPIEKĘ”!
- Łączny limit L4 na opiekę obejmuje: opiekę na chore dzieci, opiekę na zdrowe dzieci oraz opiekę na innych chorych członków rodziny (np. na żonę po porodzie).
- Wspólny wymiar urlopu opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym albo 14 dni – jeśli korzystaliśmy tylko z opieki na dzieci powyżej 14 lat i innych członków rodziny.
Tak, tak wiem – nie każdy rodzic może sobie pozwolić na zostanie w domu z dzieckiem, ale serio? Ile naprawdę jest takich przypadków? Może jestem zbyt rygorystyczna, ale moim zdaniem to przede wszystkim kwestia odpowiedniego ustawienia priorytetów w życiu. Chore dziecko potrzebuje opieki i wsparcia rodzica, a nie spaceru do przedszkola i udawania, że wszystko jest w porządku.
Wszystkim dzieciakom życzę dużo zdrówka w nowym roku szkolnym!
Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.
Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.
Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:
