fbpx
Tekst na grafice: Adwokat Kobiet. L4 na dziecko. Zwolnienie na dziecko. Opieka nad chorym dzieckiem, opieka nad dzieckiem zdrowym, kto wypisuje zwolnienie na dziecko. Na zdjęciu płaczące dziecko.
opieka nad dzieckiem,  Sprawy dotyczące dziecka,  zasiłek chorobowy,  zasiłek opiekuńczy

L4 na dziecko

W dzisiejszym artykule odpowiem na Wasze pytania o L4 na dziecko. Kto wypisuje zwolnienie na dziecko? Ile jest płatne L4 na dziecko? Jak skorzystać z opieki nad chorym dzieckiem? Czy można wziąć opiekę nad dzieckiem zdrowym? Ile dni może trwać zwolnienie na dziecko? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej. Przeczytaj i poznaj swoje prawa!

No i mamy to… Nie minął jeden tydzień września, a latorośl przyniosła z przedszkola przeziębienie. Apelujmy do rodziców – nie przyprowadzajcie do placówek wychowawczych chorych dzieci!!! Jeśli Wam jest zbyt trudno zostawić chore dziecko w domu przez kilka dni, to pomyślcie,  jak gigantyczny problem generujecie, pozwalając by Was brzdąc zaraził połowę grupy…. Dziś post specjalnie dla „zapracowanych” rodziców – pamiętajcie, że macie prawo zostać w domu z maluchem, który tego potrzebuje! Zobaczcie, jak skorzystać z L4 na dziecko.


L4 na dziecko

No to komu przysługuje zwolnienie na opiekę nad dzieckiem? L4 na dziecko przysługuje każdemu rodzicowi, który odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe – a więc wszystkim zatrudnionym na umowę o pracę oraz tym zleceniobiorcom i przedsiębiorcom, którzy dobrowolnie zgłosili się do tego ubezpieczenia.

Zwolnienie na dziecko – ile płatne

W okresie korzystania ze zwolnienia na dziecko, czyli tzw. zwolnienia „na opiekę” przysługuje zasiłek opiekuńczy – w takiej samej wysokości jak zasiłek chorobowy (80% wymiaru podstawy zasiłku – w uproszczeniu 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). O zasadach jego wyliczania pisałam m.in. w tym wpisie. Zwolnienie na dziecko przysługuje na dzieci własne, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.


Kto wypisuje zwolnienie na dziecko?

  • Przepisy nie wskazują, który lekarz i w jakim momencie może wystawić zwolnienie. Ponieważ jednak zwolnienia nie można wystawić „zaocznie” – w przypadku chorego dziecka będzie to jego lekarz pediatra lub lekarz rodzinny.
  • Żeby skorzystać z L4 na dziecko, potrzebne będą: zaświadczenie na formularzu ZUS Z-15 oraz ZUS ZLA (zwolnienie lekarskie – tzw. L4) – dokumenty trzeba złożyć u pracodawcy lub w ZUSie (w przypadku przedsiębiorców)

Uwaga! Zwolnienie na opiekę, a więc też zwolnienie na dziecko, to nadal zwolnienie lekarskie. Obowiązują standardowe warunki korzystania z niego. W przypadku wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, ZUS może odmówić wypłaty zasiłku (do poczytania: Kontrola zwolnienia lekarskiego).


Zwolnienie na dziecko – ile dni może trwać?

Powiedzieliśmy już sobie, ile płatne jest L4 na dziecko. A ile dni może trwać zwolnienie lekarskie na dziecko? Opieka nad chorym dzieckiem może trwać:

  • nad chorym dzieckiem do 14 lat: 60 dni kalendarzowych w roku,
  • nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat: 14 dni kalendarzowych w roku.

Uwaga: niewykorzystane limity nie przechodzą na kolejne lata.


Opieka nad dzieckiem zdrowym

Pamiętaj! L4 na dziecko nie musisz wykorzystać tylko do opieki nad dzieckiem chorym. Z chorobowego na dziecko możesz skorzystać też, biorąc zwolnienie na zdrowe dziecko. Czasami rodzic musi zostać w domu ze zdrową latoroślą, bo nie ma go z kim zostawić, czego nie dało się wcześniej przewidzieć. Z tzw. zwolnienia na zdrowe dziecko można skorzystać, kiedy musisz zostać w domu z dzieckiem, bo:

  • niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii),
  • małżonek, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
  • matka z powodu porodu nie może opiekować się starszakiem.

WARUNEK: Aby skorzystać z opieki nad dzieckiem zdrowym, warunkiem jest brak innego domownika, który mógłby w tym czasie zatroszczyć się o dziecko (nie dotyczy dzieci do 2 lat). Z tego zwolnienia można skorzystać przez maksymalnie  60 dni w roku kalendarzowym (niewykorzystany limit nie przechodzi na kolejne lata). Konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia/zaświadczenia u pracodawcy lub w ZUSie (w przypadku przedsiębiorców).


Ile dni L4 dziecko – limit

UWAGA: JEDEN WSPÓLNY LIMIT DNI „NA OPIEKĘ”!

  • Łączny limit L4 na opiekę obejmuje: opiekę na chore dzieci, opiekę na zdrowe dzieci oraz opiekę na innych chorych członków rodziny (np. na żonę po porodzie).
  • Wspólny wymiar urlopu opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym albo 14 dni – jeśli korzystaliśmy tylko z opieki na dzieci powyżej 14 lat i innych członków rodziny.

Tak, tak wiem – nie każdy rodzic może sobie pozwolić na zostanie w domu z dzieckiem, ale serio? Ile naprawdę jest takich przypadków? Może jestem zbyt rygorystyczna, ale moim zdaniem to przede wszystkim kwestia odpowiedniego ustawienia priorytetów w życiu. Chore dziecko potrzebuje opieki i wsparcia rodzica, a nie spaceru do przedszkola i udawania, że wszystko jest w porządku. 

Wszystkim dzieciakom życzę dużo zdrówka w nowym roku szkolnym!

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

Loading comments...