fbpx
Tekst na grafice: Alimenty 2020 Adwokat kobiet. 5 najczęstszych błędów przy obliczeniach alimentów. Alimenty 2020 - jaka kwota na dziecko? Kalkulator alimentów online. Koszty utrzymania dziecka. Na zdjęciu kobieta trzymająca słoik z pieniędzmi.
alimenty,  proces sądowy,  Sprawy dotyczące dziecka

Alimenty 2021 – jaka kwota na dziecko? 5 najczęstszych błędów

Alimenty 2021 – jaka kwota na dziecko? Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka? Jakie kategorie wydatków trzeba uwzględnić w zestawieniu, jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko? Co się zmieniło w 2021 r.? Jakie błędy najczęściej popełniamy obliczając wysokość alimentów? Na końcu wpisu czeka na Ciebie Kalkulator Alimentów – skorzystaj! Stwórz przykładowy kosztorys utrzymania dziecka i dowiedz się, jak obliczyć alimenty!

Alimenty 2021 – jaka kwota na dziecko?

Jaka kwota alimentów na dziecko jest odpowiednia? Czy 500 zł to odpowiednia wysokość? A może 1000? 2000 zł? Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka? Nie umiem Ci odpowiedzieć jaka wysokość alimentów będzie adekwatna w Twoim wypadku. Może w ogóle nie są one zasadne – w końcu zdarza się, że sąd nie zasądza alimentów. Dzisiaj jednak chciałam Ci pokazać, że te kwoty nie biorą się z sufitu. One wynikają (a przynajmniej powinny wynikać) z wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka.

Sprawdź też: Alimenty – co wliczyć?


5 najczęstszych błędów przy obliczeniach alimentów na dziecko. Alimenty – jaka kwota na dziecko?

Zbyt ogólne kategorie wydatków

Jak stworzyć przykładowy kosztorys utrzymania dziecka? Żywność, chemia domowa, kosmetyki, leki – 700 zł. Tak opisana kategoria wydatków nie daje nam informacji o tym, na co de facto te 700 zł jest przeznaczane. Czy dziecko jest chore, wymaga leczenia? Czy wymaga specjalistycznej diety lub ma problemy skórne? Jeśli tak opiszesz wydatki, bądź pewna, że druga strona je zakwestionuje. I będzie miała ułatwione zadanie.

Drugie słowo wytrych pojawiające się w zestawieniach: rozrywka. Masz na myśli wyjścia do kina czy zabawki? A może Netflixa? Dopóki nie nazwiesz rzeczy po imieniu, sąd nie jest w stanie zweryfikować czy przestawiona przez Ciebie na ten cel wysokość wydatku jest uzasadniona.


Zbyt szczegółowe kategorie wydatków

Oh, to mój zdecydowanie ulubiony błąd. Pojawia się zwykle wtedy, gdy pisząca pozew osoba korzysta z kalkulatorów alimentów dostępnych w internecie. W rezultacie otrzymujemy coś w rodzaju rozbudowanego menu i listy zakupów ze sklepu odzieżowego – z wyliczeniem ile kajzerek, parówek i par skarpetek potrzebuje miesięcznie dziecko. Nie o to chodzi w obliczeniach alimentów! Jak obliczyć alimenty? Wystarczy opisać kategorie wydatków np. odzież, żywność. Tego typu szczegóły nie są potrzebne, a zestawienie zrobione w ten sposób jest mało wiarygodne.


Brak wydatków cyklicznych

Gdy obliczasz koszty utrzymania dziecka, pamiętaj, żeby uwzględnić w nich wydatki cykliczne. Są takie wydatki, które ponosimy co miesiąc – ich wypisanie idzie nam łatwiej: prąd, czynsz, telefon, jedzenie. Ale co z tymi, które ponosimy raz na jakiś czas? Wyjazd na zieloną szkołę. Dentysta. Zakup biurka. Pamiętaj o nich, gdy będziesz obliczała wysokość dochodzonego roszczenia. Oczywiście – podzielone przez odpowiednią liczbę miesięcy, tak aby „dołożyć” cegiełkę do miesięcznej raty alimentów.


Wydatki zbytkowe

Alimenty przysługują na wydatki uzasadnione. Rzadko co prawda, ale jednak zdarza się, że sądy nie uwzględniają wydatku – pomimo jego ponoszenia – jako uzasadnionego. Tak może być np. w przypadku zakupu zbyt dużej ilości ubrań dla stale rosnącego dziecka, a nawet w przypadku wynajmowania mieszkania większego niżby wynikało ze stanu osobowego rodziny.


Wydatki postulowane zamiast ponoszonych

Pamiętaj, że wydatki, które prezentujesz sądowi do rozliczenia sądowi mają być przez Ciebie faktycznie ponoszone. Nie wpisuj więc do rozliczenia zajęć z flamenco, na które zapiszesz dziecko jak już dostaniesz alimenty. To nie działa w ten sposób.

Na ponoszone wydatki powinnaś zaprezentować dowody ich ponoszenia. Trudno o taki dowód, w przypadku wydatków, których de facto nie ponosisz.

Sprawdź też: Co może być dowodem w sądzie?


Kalkulator alimentów. Alimenty – jak obliczyć? Jaka kwota na dziecko?

Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty (podwyższenie alimentów) lub zostałaś pozwana to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.

Zastanawiasz się, jak obliczyć alimenty? Teraz możesz pobrać całkowicie za darmo mój kalkulator alimentów. Narzędzie, które stworzyłam dla moich klientek, aby ustrzec ich przed błędami w obliczeniach wydatków na dzieci.


27 komentarzy

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!