fbpx
Artykuł na temat Jak podzielić majątek - obrazek wyróżniający. Tekst na grafice: Jak się podzielić majątkiem po rozwodzie. Podział majątku wspólnego przed rozwodem. Podział majątku - ile trwa i ile kosztuje.
podział majątku,  rozwód

Jak się podzielić majątkiem?

Jak się podzielić majątkiem? To pytanie – dokładnie tak ogólnie i bezradnie sformułowane pada w rozmowach z Wami wielokrotnie. Doszłam do przekonania, że tak dłużej być nie może – czas odpowiedzieć na podstawowe pytania o to, jak dokonać podziału wspólnego majątku przed i po rozwodzie.


Jak się podzielić majątkiem?

Majątkiem generalnie można podzielić się na dwa sposoby – przed sądem albo w drodze umowy. Jeśli jesteście w stanie się dogadać co do tego, jak ten podział miałby wyglądać polecam Wam wybór tej drugiej opcji. Podział majątku w formie umowy będzie bardziej precyzyjny, szybszy i paradoksalnie też o wiele tańszy. A poza tym – jak każda forma ugody – być może pozwoli Wam pozostać w lepszych stosunkach.

Sprawdź też: Kiedy warto zawrzeć ugodę?

Jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość – dom, mieszkanie, działka – to taką umowę musicie spisać u notariusza. W pozostałych przypadkach umowę możecie zawrzeć w zwykłej formie pisemnej. Taką umowę możesz sporządzić sama lub zlecić jej sporządzenie prawnikowi.


Zapraszam Cię do objerzenia nagrania live, podczas którego dzieliłam się wiedzą i pomysłami jak usprawnić podział majątku w tej właśnie formie:


Podział majątku wspólnego – przed rozwodem.

Rozwód wbrew pozorom nie jest niezbędny do tego, aby rozpocząć postępowanie czy zawrzeć umowę o podział majątku. Wyłączną przesłanką jest ustanie wspólności ustawowej małżeńskiej. Rozdzielność może powstać w drodze rozwodu oczywiście, ale także w drodze umowy lub na skutek odrębnego postępowania sądowego. Jeśli chcecie podzielić się majątkiem jeszcze przed rozwodem – nic nie stoi temu na przeszkodzie.

Prawdę mówiąc robimy tak z moimi klientkami bardzo często – szczególnie w przypadku polubownych rozwodów.

Sprawdź też: Polubowny rozwód – krok po kroku.


Jak się podzielić majątkiem – krok po kroku

Każdy podział majątku składa się tak naprawdę z kilku kroków:

 • ustalenia składu majątku;
 • określenia wartości poszczególnych składników i ich sumy;
 • określenie proporcji podziału – przy czym wyjściową opcją jest podział 50/50.
 • przyporządkowania, który ze składników ma przypaść któremu z zawodników;
 • określenie wysokości ewentualnych spłat i dopłat między małżonkami.

Skład majątku wspólnego ustalamy na moment ustania wspólności ustawowej – kierując się oczywiście tym, >> co jest wspólne w małżeństwie <<. Wartość poszczególnych składników określa się natomiast na moment dokonywania podziału majątku.

Składniki majątku można podzielić między małżonków w zasadzie dowolnie – może być tak, że podzielą się nimi po równo, może być tak że wszystkie przypadną jednej ze stron. Oczywiście w takim wypadku trzeba się liczyć z obowiązkiem dokonania spłat między małżonkami. Możesz wygodnie policzyć je korzystając z przygotowanego przeze mnie >> kalkulatora spłat <<.


Podział majątku – ile trwa i ile kosztuje?

W zależności od tego czy podział majątku odbędzie się polubownie czy będziecie musieli stanąć przed sobą w sądzie – odpowiedź będzie różna. Podział majątku przed notariuszem – załatwicie w przeciągu kilku dni. Na podział sądowy pewnie przyjdzie Wam dłużej zaczekać – przede wszystkim dlatego, że w takim postępowaniu konieczne jest ustalenie składu i wartości majątku wspólnego.

W zależności od aktywności dowodowej stron podział majątku może zakończyć się na 1 rozprawie, ale znane są przypadki, gdy sprawy toczą się latami. Dotyczy to sytuacji, gdy strony kwestionują zarówno przynależność poszczególnych składników do majątku wspólnego, jak i ich wartość – na przykład atakując na różne sposoby dowód z opinii rzeczoznawców. Trochę jak w każdej sprawie – liczy się sprawność stron w przedstawianiu argumentów i korzystaniu ze środków prawnych.

Sprawdź też: Dlaczego warto mieć adwokata?


Ile kosztuje podział majątku u notariusza?

Jeśli uda Wam się uzgodnić warunki podziału u notariusza to taksa notarialna wyniesie maksymalnie 7.500 zł, a szczegółowo powyżej:

 • 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
 • 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
 • 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
 • 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
 • 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł.

Jednak do taksy doliczyć trzeba jeszcze koszty wypisów oraz wpisów do ksiąg wieczystych. Pamiętaj jednak, że koszt taksy notarialnej można negocjować. Powyżej wskazane kwoty są stawkami maksymalnymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z notariuszem porozmawiać o wysokości jego wynagrodzenia.


Ile kosztuje podział majątku w sądzie?

W przypadku postępowania sądowego sprawa jest prosta – koszty ponosicie po połowie. Jeśli podział majątku będzie zgody opłata sądowa wyniesie 300 zł. Natomiast jeśli nie dojdziecie do porozumienia – opłata sądowa wyniesie 1000 zł. Do tej opłaty należy doliczyć koszty wyceny ewentualnych opinii biegłych, jeśli któryś z małżonków będzie kwestionował wartość składników majątku. Koszt takiej opinii – np. wyceny nieruchomości wynosi zwykle od 2000 do 4000 zł.

Sprawdź też: Podział majątku z kredytem – artykuł na blogu adw. Jakuba Ryzlaka – Adwokat Frankowiczów.


Chcesz się podzielić majątkiem lub sprawa o podział już się toczy? A może potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Oferuję też porady prawne online. Dowiedz się więcej i zapisz się wygodnie przez kalendarz online.

Możesz też >> pobrać << zupełnie za darmo mój kalkulator spłat z majątku wspólnego – narzędzie z którego korzystam przygotowując się do spraw o podział majątku.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

PS. Interesuje Cię szybki rozwód bez orzekania o winie? Sprawdź moje wzory pism procesowych – gotowce, dzięki którym rozwiedziesz się szybko i bez bólu głowy. Nie szukaj już rozwiązań w internecie. Moje wzory pozwu i porozumienia rodzicielskiego zapewnią Ci rozwód z dziećmi – bez niepotrzebnego stresu.

2 komentarze

 • Paulina Gajewska

  proszę o podpowiedź co zrobić gdy ja już jestem po rozwodzie (6 sierpnia miał byc rozwód z winą pozwanego mimo że nie przedstawił dowodów ja została współwinną bo za długo tkwiłam w toksynie i nic nie zrobiłam – takie dostałam uzasadnienie) :\ adwokat doradził rozdzielność z datą wsteczną w trakcie trwania rozwodu, pozwany w między czasie złożył apelację ( ja już nie mam funduszy) na dalsze użeranie się z psychopatą bo on został w mieszkaniu wspólnym naszym, ja z dziećmi uciekłam i wynajmuję stancję….a on nie chce się niczym podzielić…. kolejne rozprawy to kolejne pieniądze rozumiem, ale to jedyna opcja sądownie podzielić majątek? Adwokat może uzyskać swoje wynagrodzenie po podziale majątku?
  dziękuję za pomoc
  Paulina

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!