Co można a czego nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim? Co wolno na L4? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym video! Zapraszam! Przypominam, że co tydzień, w środę o 12:00 spotykamy się live na Facebooku i rozmawiamy o prawie z punktu widzenia kobiet. Jeśli nie możesz być na żywo to powtórkę możesz obejrzeć na Facebooku lub na YouTubie. Zapraszam Cię do obejrzenia 1 odcinka z tego cyklu, w którym opowiadam na pytanie co można robić na zwolnieniu lekarskim, a czego na L4 robić nie wolno.
Warto posłuchać w drodze do pracy!
Co można robić na zwolnieniu lekarskim
Zanim powiem, co można, a czego nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim, przypomnę, co to właściwie znaczy mieć zwolnienie lekarskie. Potocznie nazywamy je L4 – a L4 to nic innego, jak zaświadczenie o niezdolności do wykonywania pracy. Zwolnienie takie może wystawić lekarz.
Teoretycznie – zwolnienie lekarskie dostajemy po to, żeby jak najszybciej wrócić do pracy. Zakłada się, że każdy dorosły człowiek wie, jak powinien chorować – czyli co można i czego nie wolno robić w trakcie zwolnienia lekarskiego. Jednak każdy przypadek zwolnienia lekarskiego powinno się oceniać indywidualnie. Niestety bywa, że inaczej indywidualnie oceniają przypadki L4 ZUS, a inaczej sądy. Orzecznictwo sądów jest dla nas zwykle korzystniejsze niż to ZUS-u.
Czego nie wolno robić na L4
Gdy jest się na zwolnieniu lekarskim, przede wszystkim bezwzględnie nie wolno pracować. Oznacza to też, że nie możesz w tym czasie podejmować żadnej pracy dodatkowej. Jeśli na przykład pracujesz w szkole jako nauczycielka angielskiego i znajdziesz się na zwolnieniu lekarskim, to nie wolno Ci – będąc na L4 – udzielać korepetycji czy realizować tłumaczeń.
Oprócz tego, nasze orzecznictwo wypracowało kilka przykładów, czego nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim. To między innymi:
- spożywanie alkoholu,
- intensywne prace w domu, w ogrodzie (np. remonty),
- prace fizyczne,
- wzięcie udziału w imprezie, spotkaniach towarzyskich.
Ale na liście rzeczy, których nie wolno robić na L4 jest również nieprzestrzeganie wskazań lekarskich. Czyli na przykład, jeśli lekarz zaleci Wam leżenie w łóżku, a Wy nie będziecie tego robić, to może oznaczać, że wykorzystujecie zwolnienie nie tak, jak powinniście.
I uwaga! Jeśli wykorzystujecie zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, w efekcie może zostać zakwestionowane Wasze prawo do zasiłku chorobowego. I to nie tylko za ten dzień, w którym „złapano” Was na robieniu tego, czego na L4 robić nie powinniście, ale za cały okres zwolnienia. W takim wypadku należy się liczyć nawet z obowiązkiem zwrotu wypłaconego zasiłku.
Co można robić na zwolnieniu lekarskim w ciąży
Czy zwolnienie w ciąży regulują jakieś odrębne zasady? Absolutnie nie! Czasem kobietom, które są w ciąży lub planują ciążę, wydaje się, że zwolnienie lekarskie należy im się z powodu samego faktu bycia w ciąży. Jednak nasze prawo nie przewiduje takiego wariantu – nie można dostać zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży. Jeśli w trakcie ciąży chcesz skorzystać z L4, to możesz je otrzymać tylko wtedy, jeśli są ku temu wskazania medyczne, czyli np. gdy ciąża jest zagrożona albo w jakiś inny sposób Twój stan zdrowia nie pozwala na pracę. Oczywiście zwolnienie w trakcie ciąży może też być związane z przypadłościami nie ciążowymi – urazem lub infekcją. Każdorazowo o zasadności skierowania pacjentki na L4 decyduje lekarz.
Czy na zwolnieniu można jechać na wakacje?
Gdy pytacie mnie, co można robić na zwolnieniu lekarskim, bardzo często zadajecie pytanie, czy na L4 można jechać na wakacje. I z tym jest problem. Moim zdaniem: nie, nie można.
Dostępne orzecznictwo sądów jest takie, że jeżeli lekarz Wam nie zabrania, po konsultacji z nim – możecie to zrobić. Warto w takiej sytuacji pobrać zaświadczenie o wyrażeniu przez lekarza zgody na konkretny wyjazd. Problem tkwi jednak w tym, że orzeczenia w tym zakresie są wydawane na skutek odwołań od negatywnych decyzji ZUS. ZUS się bowiem z tym niekoniecznie zgadza i takie zwolnienia kwestionuje.
Jak zabezpieczyć się przed kontrolą? Zakładając, że lekarz wyraził zgodę, a może nawet zalecił wyjazd, mimo wszystko powinnaś zadbać o swoje bezpieczeństwo prawne. Po pierwsze zastanów się, czy na pewno cały świat musi wiedzieć, że wyjeżdżasz. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach ZUS sprawdza, co publikujemy w mediach społecznościowych – np. na Facebooku czy Instagramie. Jeśli wrzucasz zdjęcia z wakacji do internetu podczas zwolnienia, to trochę… sama prosisz się o kłopoty.
Po drugie pamiętaj o tym, że zwolnienie lekarskie – zgodnie z przepisami – powinno być wystawiane „od wizyty do wizyty”, a nie np. na 3 czy 4 miesiące z góry. Takie długotrwałe zwolnienia często są kontrolowane.
Kontrola wykorzystania zwolnienia lekarskiego
Bywa bowiem, że zwolnienie lekarskie – jego zasadność i wykorzystanie zgodnie z prawem – jest sprawdzane. Gdy zachodzi podejrzenie, że wykorzystujesz zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, może zainteresować się tym ZUS lub pracodawca. Bardzo często dzieje się tak na skutek donosi lub wzbudzenia podejrzenia pracodawcy np. częstymi absencjami. W efekcie zostajesz poddana kontroli wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Więcej na temat kontroli zwolnień lekarskich przeczytasz >> tutaj <<.
Pamiętaj, że jeśli nie zgadzacie się z decyzją ZUS, możecie się od niej odwołać – do sądu. Jeśli jednak sąd przyzna Wam rację, to ZUS również może się odwołać od jego orzeczenia. Czasem takie sprawy ciągną się bardzo długo. Wyobraźcie sobie, że jesteście na zwolnieniu lekarskim w ciąży, a ZUS wstrzyma Wam wypłatę zasiłku chorobowego. Możecie wtedy znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego warto wiedzieć, czego nie można robić na L4 i tych wytycznych przestrzegać.
A jeśli zainteresował Cię temat „co wolno na zwolnieniu lekarskim” to zajrzyj koniecznie do innych artykułów na moim blogu, gdzie poruszam tematykę omawianą w tym video:
– Kontrola zwolnienia lekarskiego
– Zwolnienie lekarskie w ciąży.
Potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Oferuję też porady prawne online. Dowiedz się więcej i zapisz się wygodnie przez kalendarz online. Zajrzyj też do sklepu gdzie znajdziesz webinary i szkolenia dla kobiet w ciąży i planujących macierzyństwo.
A jeśli jesteś w ciąży lub planujesz macierzyństwo – zapraszam Cię do pobrania mojego darmowego ebooka – checklisty spraw prawnych do porodu.
Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 6 czerwca 2020 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.
9 komentarzy
Anna
Witam Jestem w ciąży, l4 wychodzace zaznaczone kategoria B. Mam Zapytanie:
1 czy moge iść do restauracji
2 Czy mogę odwiedzić rodzinę mieszkamy w tym samym mieście
3 Czy mogę wyjechać na weekend np do rodziny albo wypocząć np jezioro albo morze
Monika
WItam:) a co jesli biorę ślub w czasie zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży? 🙂
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Zwolnienie nie jest z powodu ciąży. Za wziecie ślubu nikt raczej nie bedzie robił problemów… co innego za wesele
martamajszyk
Pani Aleksandro, czy w przypadku bycia na zwolnieniu „chodzonym” można opuszczać miejsce zamieszkania ? Np wyjechać na kilka dni w celu regeneracji ?
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Odpowiedz jest w tym wpisie: ze zwolnienia trzeba korzystac zgodnie z przeznaczeniem. Nie ma.jednej definicji co to znaczy.
Beata
Ja mam dwa pytania:
1. Czy w związku z tym, że pierwsze 33 dni zwolnienia opłaca pracodawca (wynagrodzenie chorobowe) to ZUS może pojawić się na kontroli, czy dopiero mogą pojawić się w momencie, gdy to oni przejmują wypłacanie wynagrodzenia?
2. Czy ZUS może pojawić się na kontroli o dowolnej porze dnia i nocy, piątek, świątek czy niedziela, czy raczej się trzymają godzin urzędowania?
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Teretycznie moze w obu przypadkach ale raczej w praktyce rzadko sie to zdarza.
Maja
A co sądzi Pani o sytuacji prowadzenia bloga podczas zwolnienia chorobowego.
Blog jest spójny z tematyką, prowadzonej działalności gospodarczej, ale zawsze był nieodpłatny (nie czerpie z niego korzyści finansowych). W czasie zwolnienia nie prowadzę działań, które normalnie przynosiły zarobek. Ale co z blogiem?
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
To co ja sadze w tym temacie nkestety nie pokrywa sie z tym ci sadzi ZUS. Ostatnio slyszalam ze ZUS potrafi uznac ze to jest prowadzenie dzialalnosci zarobkowej (marketing). Osobiscie mysle ze to jest w razie czego do obrony ale dużo bedzie zalezalo od konkretnego przyoadku, zakresu dzialania i reakcji na 1 objawy zainteresowanka ze strony ZUS