fbpx
prawa w ciąży,  ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne w ciąży

Drogie przyszłe mamy! W ciąży i połogu przysługuje Wam bezpłatna opieka zdrowotna nawet jeśli nie jesteście ubezpieczone. Co więcej, od stycznia 2017 r. przysługuje Wam także prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej. I nie mają być to puste słowa – kobieta ciężarna ma prawo skorzystać ze świadczenia medycznego, w tym w szczególności z konsultacji specjalistycznej w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia się do placówki. Ma to zapobiegać, bardzo częstym wcześniej sytuacjom, gdy kobieta ciężarna skarżąca się na dolegliwości w związku z ciążą lub posiadająca wskazania do konsultacji specjalistycznej przed porodem, była zapisywana na … wiele miesięcy po urodzeniu dziecka.

 

Uwaga: Nie musicie mieć skierowania od ginekologa. Wystarczy zwykłe skierowanie od lekarza rodzinnego + zaświadczenie, że jesteście w ciąży (też nie musi być od ginekologa).

Niestety w rzeczywistości nie wygląda to różowo i często spotkacie się z podejściem typu: „Pani pójdzie zapyta czy lekarz Panią przyjmie”. Ale nie warto rezygnować ze swoich praw – stanowczo wyrażona chęć skorzystania z przysługujących uprawnień powinna skłoni rejestratorki do przemyślenia sytuacji i udzielenia ciężarnej pomocy.

Powodzenia!

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!