Na skutek Waszych wątpliwości, niedawno pisałam o tym, czy można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego po zakończeniu współpracy z dotychczasowym pracodawcą – link tutaj. Wciąż jednak nie mogę uwierzyć ile pytań narasta wokół różnych zasad dotyczących wystawiania zwolnień. Sądziłam, że w tym temacie napisano już wszystko!
Faktycznie ta materia jest formalnie dość skomplikowana, ale spróbujemy ją stopniowo odczarować. Bardzo często pytacie o to czy lekarz ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie z datą wsteczną lub czy można dostać zwolnienie z datą przyszłą. Te dwa problemy szczególnie dotyczą kobiet w ciąży czy pozostających na długotrwałych zwolnieniach. Lekarze nie wystawiają często zwolnień na kilka miesięcy, tylko co jakiś czas (np. co miesiąc) wystawiają kolejne zwolnienie. Czy w takiej sytuacji musimy pojawić się w gabinecie lekarskim dokładnie w dzień wskazany na zwolnieniu jako ostatni dzień niezdolności do pracy? Na szczęście nie jest tak źle 🙂
Zwolnienie w przód
Zaświadczenie lekarskie, co do zasady, wystawia się od dnia, w którym przeprowadzono badanie. Bez żadnego problemu lekarz może wystawić zwolnienie od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania (1 dzień w przód – np. kiedy przyszliśmy do lekarza po południu).
Wyjątkowo przepisy przewidują możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego za okres późniejszy, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania (4 dni w przód), jeżeli:
- bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy (np. zwolnienie w piątek wystawione od poniedziałku, albo zwolnienie wystawione w Wigilię Bożego Narodzenia od 27. grudnia)
- badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy (aby uniknąć „nachodzenia się” zwolnień).
Zwolnienie wstecz
Jest to możliwe! Lekarz może wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy wstecz jednak nie o więcej niż 3 dni przed dniem badania. Pod warunkiem, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.
Zwolnienie lekarskie za okres wcześniejszy niż 3 dni może wystawić jedynie lekarz psychiatra w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.
Zwolnienie lekarskie a pobyt w szpitalu
Zwolnienie za pobyt w szpitalu wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego do domu czyli zwykle obejmować będzie więcej niż 3 dni wstecz :). W razie pobytu w szpitalu dłuższego niż 14 dni, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni.
Jesli macie pytania – piszcie śmiało w komentarzach.
pozdrawiam serdecznie!
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet
