fbpx
prawa w ciąży,  zasiłek chorobowy

Zwolnienie wstecz i w przód

Na skutek Waszych wątpliwości, niedawno pisałam o tym, czy można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego po zakończeniu współpracy z dotychczasowym pracodawcą – link tutaj. Wciąż jednak nie mogę uwierzyć ile pytań narasta wokół różnych zasad dotyczących wystawiania zwolnień. Sądziłam, że w tym temacie napisano już wszystko!


Faktycznie ta materia jest formalnie dość skomplikowana, ale spróbujemy ją stopniowo odczarować. Bardzo często pytacie o to czy lekarz ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie z datą wsteczną lub czy można dostać zwolnienie z datą przyszłą. Te dwa problemy szczególnie dotyczą kobiet w ciąży czy pozostających na długotrwałych zwolnieniach. Lekarze nie wystawiają często zwolnień na kilka miesięcy, tylko co jakiś czas (np. co miesiąc) wystawiają kolejne zwolnienie. Czy w takiej sytuacji musimy pojawić się w gabinecie lekarskim dokładnie w dzień wskazany na zwolnieniu jako ostatni dzień niezdolności do pracy? Na szczęście nie jest tak źle 🙂


Zwolnienie w przód

Zaświadczenie lekarskie, co do zasady, wystawia się od dnia, w którym przeprowadzono badanie. Bez żadnego problemu lekarz może wystawić zwolnienie od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania (1 dzień w przód – np. kiedy przyszliśmy do lekarza po południu).

Wyjątkowo przepisy przewidują możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego za okres późniejszy, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania (4 dni w przód), jeżeli:

 • bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy (np. zwolnienie w piątek wystawione od poniedziałku, albo zwolnienie wystawione w Wigilię Bożego Narodzenia od 27. grudnia)
 • badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy (aby uniknąć „nachodzenia się” zwolnień).

Zwolnienie wstecz

Jest to możliwe! Lekarz może wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy wstecz jednak nie o więcej niż 3 dni przed dniem badania. Pod warunkiem, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.

Zwolnienie lekarskie za okres wcześniejszy niż 3 dni może wystawić jedynie lekarz psychiatra w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.


Zwolnienie lekarskie a pobyt w szpitalu

Zwolnienie za pobyt w szpitalu wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego do domu czyli zwykle obejmować będzie więcej niż 3 dni wstecz :). W razie pobytu w szpitalu dłuższego niż 14 dni, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni.

 

Jesli macie pytania – piszcie śmiało w komentarzach.

 

pozdrawiam serdecznie!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk

Adwokat Kobiet

 

18 komentarzy

 • Ola

  Witam, jestem w ciąży, zwolnienie mam do 14.10. i dzisiaj byłam na wizycie i lekarz stwierdził że nie może wystawić mi zwolnienia na przód więc zrobi to na przyszłej wizycie za tydzień 20.10 wstecz. Czy nie będzie z tym problemu? Bo już mam wątpliwości..

 • Nowicka

  Witam.. Czy mogę uzyskać kilku miesięczne zwolnienie od lekarza neurologa z pracy fizycznej społecznej? Z góry dziękuję i pozdrawiam,

 • Demonek

  Jeżeli idę do ginekologa w środę czy L4 może zostać wystawione od niedzieli ?
  Muszę przekazać swoje obowiązki innemu pracownikowi i będę w tym czasie w pracy. I jak się wytłumaczyć z tego że zgłoszenie do zusu jest od środy ale faktycznie l4 niezdolność do pracy jest od niedzieli .

  • Mama

   Byłam u lekarza 01.06 poniedziałek i poprosiłam o zwolnienie od 05.06 piątek. Jestem w ciąży. Mam swoją działalność i musiałam być jeszcze kilka dni w pracy. W systemie przeszło a Zus podważył poprawność zwolnienia. W związku z tym nie mogę mieć zasiłku za czerwiec. Czy da się tej sytuacji jakoś zaradzić?

 • Marelina

  Witam, mam pytanie. W 2017 r urodziłam dziecko, uczęszczałam w tym czasie do szkoły dla dorosłych, która była poinformowana o moim stanie zdrowia. Z nauki zrezygnowałam krótko po porodzie. Teraz po takim czasie w sądzie toczy się sprawa, gdyż szkoła nie uwzględniła mojej niemożmości uczestniczenia w zajęciach na tamten czas. Mój lekarz ginekolog wystawił mi zaświadczenie, ale już z datą 2018 r, że byłam po porodzie i wskazane było zwolnienie z zajęć do końca roku szkolnego. Czy mogę przedstawić takie zaświadczenie w sądzie? Oczywiście wraz z wypisami ze szpitali i innymi zwolnieniami w trakcie ciąży.

 • Gosia0805

  Mam zwolnienie do 30 kwietnia 2020 a wizyte u ortopedy 27 kwietnia, czy może on przedłużyć zwolnienie na tej wizycie?

   • Agnieszka

    Jestem w ciąży i mam zwolnienie do dziś czyli 22.04. Moja ginekolog jest na zwolnieniu lekarskim(o czym dowiedzialan się dziś) a wizytę u innego lekarza udało się załatwić dopiero na wtorek. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wstecznego zwolnienia dłużej niż 3 dni ?

  • Piotr

   Dzień Dobry.
   Mam umówioną wizyta u lekarza w dniu 30 kwietnia. Czy w tym dniu lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie od 4 majamaja.
   Pozdrawiam
   Piotr

 • jab

  Posiadam L4 od 19.03 do 10.04.2020, zwolnienie najprawdopodobniej będzie przedłużone. Lepsze dla pracownika jest zwolnienie od 11.04 czy już po świętach od 14.04.2020? Przy pierwszej lub drugiej opcji pracodawca ma prawo wysłać mnie na badanie kontrolne ( L4 dłuższe niż 30 dni)? Bo nie wiem czy ta ewentualną przerwa 11-13.04 wlicza się to dych 30 dni
  Proszę o odpowiedź

 • Edyta

  Dzień dobry czy lekarz ginekolog może wystawić zwolnienie kobiecie w ciąży na 3 dni do przodu ? tzn wizyta np we wt a L4 od czwart?
  Dziękuję bardzo
  Pozdrawiam

 • Edyta

  naderwałam sobie wiązadło w nodze i nie jestem w stanie chodzić, czy w takim wypadku lekarz może wystawić mi L4 od pon. do śr, gdyż zalecane jest oszczędzanie nogi ?

 • Monika Wojciechowska

  Dzień dobry.
  Mam zwolnienie l4 (ciąża) ważne do poniedziałku ,ale czy mogłabym otrzymać zwolnienie przed czasem czyli w piątek jest to bardzo ważne ponieważ w dzień w wyznaczonej wizyty mam ważniejszą sprawę do ogarnięcia.
  Proszę o informację.
  Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!