fbpx
Młoda kobieta, adwokat, trzyma kubek z kawą. Grafika do wpisu o porozumieniach rodzicielskich. Tekst na grafice: O prawie przy kawie. Porozumienie wychowawcze. Co w nim zawrzeć? Adwokat Kobiet
kontakty z dzieckiem,  rozwód,  Sprawy dotyczące dziecka,  władza rodzicielska

Porozumienie wychowawcze – co to jest, jak je napisać?

Porozumienie wychowawcze – co to jest, jak je napisać? O to pytacie na konsultacjach u mnie w kancelarii i w wiadomościach na instagramie. Przygotowałam nagranie – live, w którym opowiem Wam o tym, co zawrzeć w takim porozumieniu, aby miało ono sens i służyło Wam przez wiele lat. Sprzedam też kilka sprawdzonych patentów na najczęściej powtarzające się pytania.


Sprawdź też: Porozumienie wychowawcze – jak i kiedy zawrzeć?

Porozumienie wychowawcze – co to jest?

Porozumienie wychowawcze to szczególna umowa między – najczęściej – rozwodzącymi się rodzicami. Możemy w niej określić w zasadzie wszystko, co związane jest z opieką na dzieckiem. Nie ma jednego – gotowego, uniwersalnego wzoru, który można byłoby zastosować w każdej sytuacji. Oczywiście – są pewne standardy i o tych właśnie ramach opowiadam w tym odcinku drugiej serii „O prawie przy kawie”.


Porozumienie wychowawcze – jak napisać?

Porozumienie wychowawcze możecie spisać na kartce papieru. Nie musi przybierać żadnej szczególnej form. Pamiętajcie, aby jeden egzemplarz podesłać sądowi. Co warto w nim uwzględnić? Przede wszystkim ustalenia dotyczące sposobu sprawowania opieki na dziećmi, a więc:

  • kontakty z dzieckiem na co dzień (kto i kiedy się opiekuje dzieckiem);
  • kontakty świąteczne, w długie weekendy i wakacje;
  • szczegóły dotyczące tych kontaktów (kto i kiedy odbiera, skąd itp.);

Sprawdź też: Jak sąd ustala kontakty z dzieckiem?

Poza tym warto określić komu ma przypadać władza rodzicielska. Zastanówcie się wspólnie czy dla dobra dziecka, powinni ją zachować w pełni oboje rodzice. W porozumieniu możecie też ustalić różnego rodzaju technikalia dotyczące powiadamiania się o ważnych zdarzeniach (zmiana adresu, dane dotyczące wyjazdu czy wypadki z udziałek dziecka) czy proces podejmowania decyzji o dziecku. Im więcej między Wami zaufania tym mniej będziecie potrzebowali regulować – ale w okresie okołorozwodowym z tym zaufaniem to różnie bywa.

Na koniec zastanówcie się jak zamierzacie finansować wydatki na dziecko. Kwestie dotyczące alimentacji również mogą znaleźć się w planie rodzicielskim. Pamiętajcie, że teoretycznie alimenty są obowiązkowe – więc kwestię tę trzeba jakoś rozwiązać.



PS. Sprawdź: moje gotowe wzory pism i porozumień wychowawczych w sklepie.

One Comment

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!