Jak sąd ustala kontakty z dzieckiem? • Kontakty i opieka • Adwokat Kobiet
jak sad ustala kontakty z dzieckiem
prawo kobiet

Jak sąd ustala kontakty z dzieckiem?

Kilka ostatnich konsultacji poświęciłam na omówienie z moimi klientkami opcji w zakresie ustalenia kontaktów dziecka z ojcem po rozstaniu rodziców. Jak sąd ustala kontakty z dzieckiem? Ano bardzo różnie, bo kieruje się przede wszystkim (przynajmniej w teorii) dobrem dziecka. A jak się domyślasz to bardzo pojemne określenie i nie ma uniwersalnej odpowiedzi, co to oznacza.


Jak sąd ustala kontakty z dzieckiem?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musisz najpierw zdać sobie sprawę z tego, jak przebiega proces sądowy. Generalnie sąd zazwyczaj otrzymuje dwa przeciwstawne wnioski (od mamy i taty) i bada ich zgodność z dobrem dziecka. Jak to bada? Prowadzi postępowanie dowodowe w tym zakresie – czyta dokumenty, słucha świadków, stron, zazwyczaj także kieruje rodzinę na badania do Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (o tym co może być dowodem w sądzie pisałam w tym artykule – zajrzyj koniecznie!) .

Na koniec sprawdza, która strona przedstawiła bardziej przekonujące dowody, która strona zaprezentowała bardziej harmonijną, realną do realizacji wizję podziału obowiązków rodzicielskich i czy druga strona będzie tę wizję mogła realizować. A potem wydaje postanowienie.


Wniosek o kontakty z dzieckiem

No dobra, to wróćmy do początku. Wiem, że już się czujesz trochę pogubiona, ale mam nadzieję, że zaraz wszystkie elementy trafią na swoje miejsce układanki.

Skoro już wiesz, że sąd w zasadzie rozpoznaje złożone w sprawie wnioski i stanowiska stron, to zapewne domyślasz się, że treść tego wniosku ma bardzo istotne znaczenie. Dlatego namawiam Cię – jak każdą moją klientkę – przemyśl dokładnie jak chciałabyś, aby układały się kontakty Twojego dziecka z ojcem. A potem zastanów się jeszcze raz.

Po pierwsze pomyśl o tym, czy to będzie dobre dla Twojego dziecka. Czy kontakt z ojcem jest ważny, potrzebny Twojemu dziecku czy wręcz przeciwnie (bo np. ojciec jest przemocowcem, w grę wchodzą poważne nałogi lub zaburzenia). Po drugie pomyśl o tym, czy to co wymyśliłaś będzie możliwe do zrealizowania. Ale nie tylko teraz, tylko także za rok czy dwa. Oczywiście rozstrzygnięcie w przedmiocie kontaktów zawsze można zmienić, ale przecież nie będziesz co pół roku biegała do sądu.


Jakie kontakty dla ojca?

Nie umiem Ci powiedzieć, jakie kontakty powinny mieć Twoje dzieci ze swoim ojcem. Mogę Ci tylko powiedzieć jakie są możliwe rozwiązania i patenty na rozwikłanie tej trudnej sytuacji.

Jeśli się dogadujecie w grę wchodzi opieka naprzemienna – czyli taki podział obowiązków, zgodnie z którym sprawujecie opiekę nad dzieckiem w równych odstępach czasu. O władzy naprzemiennej pisałam już trochę tutaj.

W innym wypadku dziecko powinno na stałe zamieszkać z jednym z Was, a z drugim widywać się w ustalonych terminach. Nie ma jednego modelu, jednego rozwiązania. Obiecuję, już niedługo oddzielny wpis o tym, co warto uregulować w postanowieniu dotyczącym kontaktów.


Domyślam się, że masz mnóstwo pytań, a ten artykuł to tylko wierzchołek góry lodowej Twoich wątpliwości. Będą kolejne i krok po kroku omówimy wszystkie wątpliwości. Ale jeśli nie możesz czekać to jestem tu, aby Ci pomóc. Śledź mnie też na facebooku, bo już w środę 22 maja odbędzie się na moim fanpagu live na temat kontaktów z dzieckiem.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!