fbpx
Tekst na bloga Adwokat Kobiet warszawskiej adwokat Aleksandry Wejdelek-Bziuk. Tekst na grafice: Kontakty z dzieckiem po rozwodzie. Jak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie? Na zdjęciu mężczyzna z dzieckiem na kolanach.
kontakty z dzieckiem,  Sprawy dotyczące dziecka

Ustalenie kontaktów z dzieckiem

Ustalenie kontaktów z dzieckiem – szczególnie po rozwodzie – to kategoria spraw budząca mnóstwo emocji. Jak wygląda uregulowanie kontaktów z dzieckiem? Wniosek o kontakty z dzieckiem – co w nim zawrzeć? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule, czytaj dalej!

Kilka ostatnich konsultacji poświęciłam na omówienie z moimi klientkami opcji w zakresie ustalenia kontaktów dziecka z ojcem po rozstaniu rodziców. Jak sąd ustala kontakty z dzieckiem? Ano bardzo różnie, bo kieruje się przede wszystkim (przynajmniej w teorii) dobrem dziecka. A jak się domyślasz to bardzo pojemne określenie i nie ma uniwersalnej odpowiedzi, co to oznacza.

[zastrzeżenie: poniższy tekst jest jedynie ogólną informacją i moją prywatną opinią o stanie prawnym. Nie zastąpi indywidualnej porady prawnej. Z całą stanowczością potępiam działania mające na celu bezzasadne ograniczanie kontaktów z dzieckiem lub stosowanie przemocy czy innych niedozwolonych metod w celu uzyskania korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Poniższy tekst odnosi się do standardowej sytuacji, w której żadna ze stron nie działa z zamiarem obejścia prawa].


Ustalenie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie

Jak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie? Nie ulega wątpliwości, że oboje rodziców ma prawo do kontaktów z dzieckiem. Mało tego – jest to wręcz ich obowiązek, aby z dzieckiem spędzać czas i się nim opiekować. Jednak zapominamy – stanowczo zbyt często – że także dziecko ma prawo do kontaktów z rodzicami i to właśnie jego dobro i interes powinno być najwyższym i pierwszym drogowskazem w podejmowaniu decyzji o tym, jak ustalić tzw. kontakty. Jak sąd ustala kontakty z dzieckiem? Czytaj dalej.

Sprawdź też: Alimenty a kontakt z dzieckiem – 3 największe mity


Jak sąd ustala kontakty z dzieckiem?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak sąd ustala kontakty z dzieckiem, musisz najpierw zdać sobie sprawę z tego, jak przebiega proces sądowy. Sąd zazwyczaj otrzymuje dwa przeciwstawne wnioski o kontakty z dzieckiem (od mamy i taty) i bada ich zgodność z dobrem dziecka.

Wniosek o kontakty z dzieckiem

Jak sąd bada wniosek o kontakty z dzieckiem? Prowadzi postępowanie dowodowe w tym zakresie – czyta dokumenty, słucha świadków, stron. Zazwyczaj także kieruje rodzinę na badania do Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (o tym o dowodach pisałam w artykule Co może być dowodem w sądzie – zajrzyj koniecznie!) .

Na koniec sprawdza, która strona przedstawiła bardziej przekonujące dowody we wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem, która strona zaprezentowała bardziej harmonijną, realną do realizacji wizję podziału obowiązków rodzicielskich. I czy druga strona będzie tę wizję mogła realizować. A potem wydaje postanowienie.

Sprawdź też: Porozumienie wychowawcze przy rozwodzie

No dobra, to wróćmy do początku. Wiem, że już się czujesz trochę pogubiona w temacie ustalenia kontaktów z dzieckiem, ale mam nadzieję, że zaraz wszystkie elementy trafią na swoje miejsce układanki.

Skoro już wiesz, że sąd w zasadzie rozpoznaje złożone w sprawie wnioski o kontakty z dzieckiem i stanowiska stron, to zapewne domyślasz się, że treść tego wniosku ma bardzo istotne znaczenie. Dlatego namawiam Cię – jak każdą moją klientkę – przemyśl dokładnie, jak chciałabyś, aby układały się kontakty Twojego dziecka z ojcem po rozwodzie. A potem zastanów się jeszcze raz.

Po pierwsze pomyśl o tym, czy to będzie dobre dla Twojego dziecka. Czy kontakt dziecka z ojcem po rozwodzie jest ważny, potrzebny Twojemu dziecku? A może wręcz przeciwnie (bo np. ojciec jest przemocowcem, w grę wchodzą poważne nałogi lub zaburzenia). Po drugie pomyśl o tym, czy to co wymyśliłaś będzie możliwe do zrealizowania. Ale nie tylko teraz, tylko także za rok czy dwa. Oczywiście rozstrzygnięcie w przedmiocie kontaktów zawsze można zmienić, ale przecież nie będziesz co pół roku biegała do sądu, żeby od nowa pracować nad uregulowaniem kontaktów z dzieckiem.

Sprawdź też: Polubowny rozwód


Jak często kontakty z dzieckiem po rozwodzie?

Nie umiem Ci powiedzieć, jakie kontakty powinny mieć Twoje dzieci ze swoim ojcem po Waszym rozwodzie. Mogę Ci tylko powiedzieć jakie są możliwe rozwiązania i patenty na rozwikłanie tej trudnej sytuacji i uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Na to jak będą wyglądały kontakty z dzieckiem obojga rodziców mają wpływ różne czynniki:

  • wiek i samodzielność dziecka,
  • jego relacje w każdym z rodziców,
  • odległość od siebie mieszkań rodziców,
  • warunki bytowe rodziców
  • oraz to czy rodzice się dogadują w sprawach dotyczących dziecka.

Warto pomyśleć o uregulowaniu codziennych kontaktów z dzieckiem (tzw. bieżących). Zachęcam Cię także do przemyślenia, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem w okresach szczególnych. Chociażby, mam tu na myśli np. wakacje, ferie, święta, długie weekendy czy dni ważne dla rodziny z osobistych powodów.

Jeśli się dogadujecie w grę wchodzi opieka naprzemienna po rozwodzie – czyli taki podział obowiązków, zgodnie z którym sprawujecie opiekę nad dzieckiem w równych odstępach czasu. O władzy naprzemiennej pisałam więcej w tym tekście na temat alimentów.

W innym wypadku dziecko powinno na stałe zamieszkać z jednym z Was, a z drugim widywać się w ustalonych terminach. Nie ma jednego modelu, jednego rozwiązania na ustalenie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie czy rozstaniu. Obiecuję, już niedługo oddzielny wpis o tym, co warto uregulować w postanowieniu dotyczącym kontaktów.


Uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Domyślam się, że masz mnóstwo pytań dotyczących tego, jak ustalić kontakty z dzieckiem po rozwodzie. Ten artykuł to tylko wierzchołek góry lodowej Twoich wątpliwości. Zachęcam Cię do obejrzenia nagrania live, podczas którego omawiam poszczególne możliwości, jeśli chodzi o ustalenie kontaktów z dzieckiem.


PS. Interesuje Cię szybki rozwód bez orzekania o winie? Sprawdź moje wzory pism procesowych – gotowce, dzięki którym rozwiedziesz się szybko i bez bólu głowy. Nie szukaj już rozwiązań w internecie. Moje wzory pozwu i porozumienia rodzicielskiego zapewnią Ci rozwód z dziećmi – bez niepotrzebnego stresu.

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!