Zgoda ojca na wyjazd za zagranicę • Adwokat Kobiet
zgoda ojca na wyjazd za zagranicę
opieka nad dzieckiem,  prawo dla rodziców,  władza rodzicielska

Zgoda ojca na wyjazd za zagranicę

Witajcie mam pytanie. “Sąd przyznaje prawo do opieki nad dzieckiem matce zaś ojcu pozostawia współdecydowanie o istotnych sprawach dziecka..” – taka treść w wyroku sądowym. Czy jeśli chcemy wyjechać na wakacje na tydzień potrzebuję zgody ojca? I co zrobić jeśli on nie chce podpisać mi tej zgody? Dziękuję za odpowiedzi?”. Takie pytanie padło na grupie wsparcia dla kobiet, którą prowadzę na facebooku. Czy zgoda ojca na wyjazd za zagranicę jest wymagana? Nawet jeśli to mama sprawuje na co dzień władzę rodzicielską?


Zgoda ojca na wyjazd za zagranicę

Planujesz wakacje, a tu nagle… okazuje się, że nic z tego, bo były mąż nie wyraża zgody na wyjazd Twojego dziecka za granicę? Czy ma do tego prawo? Okazuje się, że bardzo często tak! Jeśli ojciec ma nieograniczoną władzę rodzicielską na wyjazd wymagana jest jego zgoda. O tym, co to jest władza rodzicielska pisałam już w tym artykule, więc przypomnę tylko krótko. Władza rodzicielska to formalna więź łącząca rodzica z dzieckiem. Z jednej strony oznacza prawa (do decydowania o dziecku, do zarządzania jego majątkiem, reprezentowania go wobec świata), ale także obowiązki (przede wszystkim wychowania). Jeśli musisz sobie odświeżyć ten temat to zachęcam Cię też do obejrzenia powtórki z live na ten temat, o tutaj.


Wyjazd za granicę po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd musi orzec o szeregu innych kwestii dotyczących małoletnich dzieci małżonków. Sąd musi rozstrzygnąć m.in. o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi stron (pozostawieniu jej obojgu rodzicom). Ewentualnie o pozbawieniu lub ograniczeniu tej władzy któremukolwiek z rodziców. Ograniczenie władzy może też nastąpić w osobnym postępowaniu w sądzie rodzinnym.

W takim wypadku dla oceny czy wyjazd za granicę jest możliwy bez zgody ojca trzeba ocenić, jak ta władza tak konkretnie wygląda. Sytuacja wygląda bowiem podobnie jak wyżej, jeśli władza rodzicielska została bardzo ogólnie ograniczona do decydowania o istotnych sprawach dziecka bez wymienienia, o jakie istotne sprawy chodzi. W orzecznictwie uznaje się, że wyjazd zagraniczny (nawet na wakacje) jest istotną sprawą dziecka. Ojciec ma zatem prawo wyrazić swój sprzeciw wobec takiego wyjazdu.


Jak uzyskać zgodę ojca na wyjazd?

Co należy zrobić? Ano lepiej zapobiegać niż leczyć. Więc jeśli dopiero jesteście w trakcie procesu lub negocjacji rozwodowych to zadbaj o to, aby uwzględnić tego typu problemy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami w odpowiednim wniosku do sądu lub w punkcie porozumienia/ugody.

A jeśli za późno – w takim wypadku trzeba udać się po zgodę sądu opiekuńczego, który wyrazi ją zamiast ojca. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rodzinnego w miejscu zamieszkania dziecka. Tylko nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!


Zachęcam Cię, abyś dołączyła do bezpłatnego kursu email, poświęconego właśnie przygotowaniom do procesu sądowego. Jeśli wszystko jeszcze przed Tobą – to pozycja obowiązkowa.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

Jeśli masz krókie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!