fbpx
Zwolnienie na dziecko jako przyczyna zwolnienia
Mam umowę o pracę,  rozwiązanie umowy o pracę,  zasiłek opiekuńczy

Zwolnienie na dziecko jako przyczyna zwolnienia pracownika

Kiedy przysługuje zwolnienie na dziecko? Czy pracodawca może zwolnić mnie przez to, że moje dziecko często choruje? Czy mogę skorzystać ze zwolnienia na dziecko na umowie zlecenie? To jedne z Waszych pytań, które zadałyście mi na instastory. Obawiacie się, że sezon grypowo-chorobowy może zaważyć o tym, że pracodawca zwolni Was z pracy. Odpowiedziałam na Wasze wątpliwości w zakresie zwolnienie na dziecko jako przyczyna zwolnienia podczas cotygodniowego spotkania na żywo. Zapraszam do obejrzenia najnowszego video z serii nagrań „O prawie przy kawie„.


Zwolnienie na chorujące dziecko

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym? Większość kobiet zastanawia się jak to będzie wyglądało w rzeczywistości. Najczęściej powrót do pracy jest równoznaczny z powierzeniem opieki nad naszym dzieckiem niani, babci czy też ciociom w żłobku. Jednak, gdy nasze dziecko choruje ciężko jest powierzyć troskę o jego zdrowie osobie trzeciej. W takich chwilach dziecko najbardziej potrzebuje matki, która zna jego potrzeby jak nikt inny. Podobny temat poruszałam w tym wpisie, natomiast w poniższym video opowiadam Wam na pytania, z którymi ciągle do mnie wracacie na konsultacjach: CZY MOGĄ MNIE ZWOLNIĆ BO MOJE DZIECKO CHORUJE?


Zwolnienie na dziecko jako przyczyna zwolnienia

Generalnie mówiąc tak – pracodawca może Cię zwolnić, jeśli Twoja nieobecność w pracy, choć usprawiedliwiona, destabilizuje pracę zakładu pracy. Nawet, jeśli wszystko się zgadza na papierze i nie wykorzystałaś jeszcze limitu przysługujących dni na opiekę, to i tak zwolnienie na opiekę nad dzieckiem może stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Podobnie jak zbyt częste lub zbyt długie chorowanie – jeśli pociągają za sobą zbyt wysokie dla pracodawcy koszty lub trudności organizacyjne to pracodawca może posłużyć się kryterium frekwencji z pracy jako powodu do zwolnienia. Jak zazwyczaj jednak w prawniczym świecie – szczególnie zaś w prawie pracy – jest i tutaj wyjątek. Jeśli takie zachowanie mogłoby zostać ocenione jako niesłuszne, niesprawiedliwe – a więc sprzeczne z zasadami współżycia społecznego – to takie wypowiedzenie może być uznane za niezgodne z prawem. Decydujący głos należeć będzie do sądu pracy. Prawo pracy chroni pracownika – ale też chroni żywotne interesy pracodawcy.


Zapraszam Cię w każdą środę o godzinie 11:00 na mojego fanpage na Facebook, gdzie na żywo opowiadam o prawach kobiet. Jeżeli nie możesz być ze mną na żywo zawsze możesz obejrzeć powtórkę na moim kanale na youtubie. Będzie mi niezmiernie miło, gdy przyłączysz się do mnie i zrobisz krok ku świadomości prawnej, by umiejętnie wykorzystywać przysługujące Ci możliwości.


PS. Jeśli kończy Ci się niedługo macierzyński/wychowawczy to koniecznie sprawdź ofertę mojego szkolenia dla kobiet, które planują w najbliższej przyszłości powrót do pracy. Webinar odbędzie się już 12 listopada o godzinie 14:00.

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!