Zwolnienie z pracy na badania lekarskie w ciąży
Dzisiejszy króciutki wpis o pewnym mało znanym uprawnieniu ciężarnych pracownic (naturalnie mogą z niego skorzystać tylko osoby zatrudnione na umowie o pracę). Nie wiem czy wiecie, ale pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie, o ile są przeprowadzane w związku z ciążą. O zakresie i rodzaju badań decyduje lekarz.
Warunkiem jest jednak, że badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy takiej kobiety.
Zwolnienie od pracy nie wlicza się Wam do urlopu wypoczynkowego – to odrębne, niezależne uprawnienie.
Zaświadczenie o ciąży dla pracodawcy
Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim (chodzi o druk Mz/L-1 – Zaświadczenie lekarskie). W praktyce jednak przyjmuje się, że dokumentem wystarczającym jest każde zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt bycia w ciąży. Nie ma też wymogu, aby było ono wystawione przez ginekologa – zaświadczenie lekarsie może to być również podpisane przez lekarza rodzinnego.
Jeśli pracownica nie dostarczy takiego zaświadczenia, a ciąża nie jest ewidentnie widoczna, pracodawca nie będzie miał obowiązku respektowania prawa do zwolnienia od pracy na czas badań. Muszę Wam jednak ponownie przypomnieć, że nie ma prawnego obowiązku informowania pracodawcy o ciąży.
Wynagrodzenie za czas na badaniach
Za czas nieobecności w pracy z powodu zwolnienia na badania pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wysokość tego wynagrodzenia pracodawca obliczy tak jak oblicza ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. To dobra wiadomość, bo ekwiwalent prawie zawsze jest wyższy niż wynagrodzenie na rękę.
Macie jakieś pytania? Czy są tu jakieś ciężarne mamusie? Korzystacie z tego prawa?
pozdrawiam,
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet
PS. Adwokat Kobiet ma już ponad 800 fanów na Facebooku. Dołącz by być na bieżąco!