Czy alimenty są obowiązkowe? Takie pytanie zadała mi ostatnio jedna klientka, którą przygotowuję do sprawy rozwodowej. To pytanie w sumie może dotyczyć dwóch różnych problemów, ale dziś odpowiem o na to, które miała na myśli Pani Joanna. A mianowicie, czy w przypadku porozumienia między stronami w sprawie rozwodowej sąd musi i tak orzec o kwestii alimentów? Czy nawet jeśli strony zawierają porozumienie wychowawcze to alimenty są obowiązkowe?
Czy alimenty są obowiązkowe?
Alimenty – czy zawsze trzeba je płacić? Czy alimenty są obowiązkowe? I tak i nie. Warto bowiem pamiętać, że nasz system prawny nie zna w chwili obecnej innego sposobu „rozliczeń” między rodzicami jak właśnie alimenty. W aktualnym stanie prawnym sąd w wyroku rozwodowym jest zobowiązanym do rozstrzygnięcia o obowiązku alimentacyjnym wobec małoletnich dzieci. Oznacza to, że w jednym z punktów wyroku rozwodowego powinno znaleźć się zdanie o tym czy i który z rodziców ma obowiązek płacenia alimentów. O czym jeszcze orzeka obligatoryjnie sąd w wyroku rozwodowym pisałam w artykule „Co zawiera wyrok rozwodowy”, który znajdziesz >> tutaj <<.
Alimenty przy władzy naprzemiennej
W praktyce nie rodzi to wszystko większych komplikacji tak długo, jak mamy do czynienia z tradycyjną sytuacją porozwodową. Mam na myśli taką, w której jedno z rodziców sprawuje bieżącą opiekę nad dzieckiem, a drugie jest tak zwanym rodzicem „dochodzącym”. Jednak obecnie coraz częściej spotykam się z sytuacją, w której sprawa rozwodowa kończy się przyznaniem rodzicom opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Opieka naprzemienna polega przecież w uproszczeniu na tym, że rodzice sprawują opiekę nad dzieckiem na zmianę w mniej więcej równych odstępach czasu.
Rozwód bez alimentów?
Czy wtedy alimenty są obowiązkowe? Czy możliwy jest rozwód bez alimentów? W tej sytuacji orzeczenie alimentów wydaje się niezasadne – przecież jeśli rodzice sprawują opiekę po połowie, to żadne z nich nie chce płacić alimentów! Co prawda jestem sobie w stanie wyobrazić opiekę naprzemienną, w której alimenty powinny być zasądzone. Na przykład w sytuacji, gdy jeden rodzic ponosi wyłącznie koszty edukacji albo leczenia). Jednak w przeważającej większości rodzice – jeśli już się dogadują w zakresie opieki nad dzieckiem to nie chcą mieć zasądzonych alimentów.
Czy alimenty zasądzane są zawsze?
Alimenty – czy zawsze sądy je zasądzają? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stron sądy orzekają o alimentach przy rozwodzie czasami w sposób bardzo efemeryczny. Można się spotkać ze sformułowaniami takimi jak:
- „Obowiązkiem alimentacyjnym obciąża obojga rodziców”
- „Do utrzymania dziecka zobowiązani są oboje rodzice”
- „Obowiązkiem utrzymania dziecka obciąża tego z rodziców, u którego dziecko aktualnie przebywa”.
Tak, że niby orzeka – ale nie orzeka. Niestety polskie prawo nie przystaje do realiów w tej konkretnej tematyce. Albo może, także w tej?
Jeśli rozważasz złożenie pozwu o alimenty (podwyższenie alimentów) lub zostałaś pozwana to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że porada prawna nie zobowiązuje do zlecenia prowadzenia sprawy.
Zastanawiasz się, jak obliczyć alimenty? Teraz możesz pobrać całkowicie za darmo mój kalkulator alimentów. Narzędzie, które stworzyłam dla moich klientek, aby ustrzec ich przed błędami w obliczeniach wydatków na dzieci.