Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie bez zgody pracownika? Jakie warunki muszą być spełnione, aby legalnie zmienić warunki pracy pracownikowi bez jego zgody? Co raz więcej i częściej zgłaszacie się do mnie z prośbami o wyjaśnienie, na jakich zasadach i kiedy pracodawca może zgodnie z prawem obniżyć pensję. Odpowiedź w dzisiejszym artykule!
Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie bez zgody pracownika?
Pracodawca nie może sam, jednostronnie zmienić umowy o pracę. Dotyczy to zarówno postanowień dotyczących wynagrodzenia, jak i wymiaru etatu czy innych istotnych postanowień takiej umowy. Jedyne, co pracodawca może zrobić jednostronnie to wprowadzić zmiany organizacyjne, które np. zmienią pracownikowi przynależność służbową, dział w którym pracuje lub godziny rozpoczęcia pracy. Pracodawca może jednostronnie wydawać pracownikom polecenia służbowe, kierować ich w delegacje i podróże służbowe (poza wyjątkami: np. przywileje w pracy dla rodziców dzieci do lat 4). Nie może jednak zmienić trwale treści stosunku pracy bez zgody pracownika.
Sprawdź też: Praca a dziecko do lat 4.
Zmiana umowy o pracę bez zgody pracownika
Czy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie bez zgody pracownika?Zmiana umowy o pracę bez zgody nie jest generalnie możliwa. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić jakie postanowienia łączącego strony stosunku pracy wynikają, a jakie nie wynikają z umowy o pracę. Zgodnie z kodeksem pracy, umowa o pracę zawiera:
- rodzaj pracy;
- miejsce wykonywania pracy;
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;
- wymiar czasu pracy;
- termin rozpoczęcia pracy.
Jak może zauważyłaś, obowiązkowy katalog elementów umowy o pracę nie zawiera m.in. nazwy stanowiska ani zakresu obowiązków. Przyjmuje się więc, że te dodatkowe elementy pracodawca może określić w drodze zarządzenia lub polecenia – a więc jednostronnie. I w tym samym trybie je zmienić. Dlatego sprawdź dokładnie, czy umowa którą podpisałeś zawierała te elementy. Jeśli nie – musisz liczyć się z możliwością jednostronnej zmiany tych warunków przez pracodawcę.
Porozumienie o zmianie warunków zatrudnienia – czy pracodawca może je zawrzeć bez zgody pracownika?
W dobie koronawirusa niezwykłą popularność zdobyły porozumienia zbiorowe o zmianie warunków umów o pracę oraz o zawieszeniu stosowania niektórych aktów prawa pracy – np. regulaminów wynagradzania lub premiowania. Możliwość zawierania takich porozumień przewidują zarówno przepisy tzw. tarczy antykryzysowej jak i przepisy kodeksu pracy.
Generalną zasadą jest, że pracodawca może zawrzeć tzw. porozumienie zbiorowe z organizacjami związkowymi, które u tego pracodawcy działają lub w razie ich braku z reprezentacją pracowników. Warunkiem zawarcia takiego porozumienia jest tymczasowe pogorszenie się sytuacji pracodawcy. W zależności od przyjętego trybu znaczenie będzie miał np. spadek obrotów pracodawcy lub utrata przez niego płynności finansowej.
Sprawdź też: Kiedy warto iść do sądu pracy?
Porozumienie o zmianie umowy o pracę bez zgody pracownika
Porozumienie zawarte z przedstawicielstwem pracowników może zbiorowo wyłączać stosowanie niektórych warunków umów – np. stosowania postanowień dotyczących premii czy dodatku, jak również zmianę wysokości wynagrodzenia. Co ważne, w tym trybie generalnie można zmieniać warunki pracy zbiorowo. Powinno ono więc mieć zastosowanie albo w odniesieniu do wszystkich pracowników albo ich grup (np. wszystkich sprzedawców, wszystkich pracowników fizycznych itp.). W trybie porozumień zbiorowych raczej nie powinno się zmieniać warunków poszczególnych, jednostkowych pracowników. A jeśli tak – to ze szczególną ostrożnością i dokonując niedyskryminującego uzasadnienia takiego wyboru.
Co warte podkreślenia, pracodawca w tym trybie zawsze musi działać w porozumieniu z przedstawicielami związków zawodowych lub pracowników. Nie może takiego porozumienia wcielić w życie sam, bez współdziałania z załogą. O zawarciu porozumienia pracodawca powinien poinformować objętych nim pracowników.
Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę
Jeśli nie ma zgody pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, co do zmiany warunków pracy – wybór jest w zasadzie jeden. Adekwatnym trybem zmiany umowy o pracę z pojedynczym pracownikiem jest wręczenie mu wypowiedzenia zmieniającego. Na ten temat przygotowałam dla Was osobny artykuł, który znajdziesz >> tutaj <<.
Zmiana wynagrodzenia jednostronna przez pracodawcę – czy jest legalna?
Jedynym wyjątkiem legalnego sposobu obniżenia pracownikom wynagrodzenia poprzez jednostronną czynność pracodawcy jest wprowadzenie w zakładzie pracy tzw. przestoju. Jest to specyficzna sytuacja, w której mimo pozostawania przez pracownika w gotowości do pracy z obiektywnych przyczyn nie może pracować. W takiej sytuacji, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości zasadniczego wynagrodzenia godzinowego lub miesięcznego. W przypadku, pracowników wynagradzanych akordowo lub prowizyjnie – którzy nie mają określonej stawki stałej pensji – przysługuje w takim wypadku 60% wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymałby gdyby pracę normalnie wykonał.
Faktycznie więc, w przypadku wprowadzenia przestoju, może się okazać, że wypłacone wynagrodzenie będzie niższe niż dotychczasowe, bo nie będzie obejmowało np. dodatków czy premii.
Sprawdź też: Czy pracodawca może mnie zmusić do pracy w trakcie epidemii?
Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.
Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:
2 komentarze
Rozczarowana
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące zmiany wynagrodzenia bez mojej wiedzy. Zacznę od początku. Pracuję u jednego pracodawcy w 2 spółkach. Jedna umowa to umowa o pracę na czas nieokreślony a druga to umowa zlecenie również na czas nieokreślony. W marcu otrzymałam informację mailową (po wcześniejszej rozmowie telefonicznej z przełożonym) potwierdzającą obniżenie mojego wynagrodzenia o 20% za kwiecień i maj (2 miesiące). Obniżoną miałam pensję z tytułu umowy zlecenia (bo na umowie o pracę najniższa krajowa). Pod koniec maja dostałam wypowiedzenie umowy o pracę (okres 3 miesięczny). W tym momencie otrzymałam wynagrodzenie za czerwiec i obniżka jest nadal utrzymana (bez mojej wiedzy). Czy pracodawca zrobił to zgodnie z prawem? z góry dziękuję za odpowiedź.
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Nie umiem pomoc bez zajrzenia w dokumenty, zapraszam na konsultacje.