fbpx
rodzice w pracy
karmienie piersią,  Mam umowę o pracę,  Sprawy dotyczące dziecka,  zasiłek opiekuńczy

Rodzice w pracy – przywileje

Halo, halo czy są na sali pracujący rodzice małych dzieci? Chciałam dzisiaj przypomnieć kilka fajnych uprawnień rodzicielskich, o których pewnie nie mieliście pojęcia. A jeśli mieliście, to warto sobie przypomnieć, bo dzieciaki są przecież najważniejsze 🙂 Rodzice małych dzieci w pracy – czy wiecie jakie mają przywileje? Rodzicu, nie siedź w pracy, jeśli nie musisz! Wpis totalnie inspirowany popołudniem z moimi latoroślami i zazdrością o przywileje wynikające z etatu pracowniczego…


Praca więcej niż 8 godzin dziennie a dziecko

Przede wszystkim kodeks pracy chroni Twoje wieczory z dzieckiem – niestety drogi tato nie ominie Cię kąpiel malucha 🙂 Jeśli pracujesz normalnie więcej niż 8 godzin dziennie, bo wynika to z przyjętego w Twoim zakładzie systemu czasu pracy – to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Do czasu ukończenia przez Twoje dziecko 4 lat bez Twojej zgody nie musisz pracować więcej niż 8 godzin. A co najlepsze – zachowujesz prawo do wynagrodzenia pełen etat!



Rodzice w pracy – nadgodziny i praca w porze nocnej

Podobnie sprawa ma się z nadgodzinami – do ukończenia przez dziecko 4 roku życia, pracodawca nie może zatrudniać Cię bez Twoje zgody w godzinach nadliczbowych. Wobec tego, zapewne ominie Cię także praca w weekendy – chyba, że Twój normalny rozkład czasu pracy obejmuje soboty i niedziele. Niestety nie ma bowiem zakazu zatrudniania rodziców w weekend. Natomiast, do ukończenia przez dziecko 4 roku życia, pracodawca nie może zatrudniać Cię bez Twoje zgody w porze nocnej. Więcej o porze nocnej przeczytasz na moim blogu w tym artykule: Praca w porze nocnej.


Delegacje

Pracodawca nie może narzucić wyjazdu służbowego osobie zatrudnionej, która opiekuje się dzieckiem, do ukończenia przez nie czwartego roku życia. Oczywiście może ona jeździć w delegacje, lecz trzeba uzyskać od niej na to zgodę.  Z uprawnienia może korzystać tylko jeden rodzic. Musi złożyć w tym celu specjalne, pisemne oświadczenie które wpina się do akt.


Opieka nad dzieckiem

W związku z tym, że opiekujesz się dzieckiem przysługują Ci różnego rodzaju uprawnienia do sprawowania nad nim opieki np. w przypadku choroby. Warto pamiętać, o możliwości skorzystania ze zwolnienia lekarskiego na dziecko chore. W okresie korzystania ze zwolnienia „na opiekę” przysługuje zasiłek opiekuńczy – w takiej samej wysokości jak zasiłek chorobowy (80% wymiaru podstawy zasiłku – w uproszczeniu 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia).  Druga sprawa to przysługująca rodzicom możliwość wyjątkowego skorzystania z dni opieki także na dziecko zdrowe. Są to 2 dni według ich własnego uznania, a w szczególnych wypadkach dodatkowo nawet 60 dni w roku, jeśli konieczność opieki spowodowana jest zamknięciem szkoły czy przedszkola.

Wszystkie te sytuacje omówiłam tutaj:
1) Prawa taty – opieka na dziecko i żonę
2) Zwolnienie na opiekę


Przerwy na karmienie i nie tylko

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, które może wykorzystać na nakarmienie dziecka, odciągnięcie mleka lub wcześniejszy powrót do domu. W zasadzie może je wykorzystać jak tylko ma ochotę.

Więcej o uprawnienia matek karmiących przeczytasz w tym artykule: Karmienie piersią a powrót do pracy.


To co – „poodpoczywamy” przy dzieciach? Jeśli masz krótkie pytanie – zadaj je w komentarzu. Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady:

5 komentarzy

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!