fbpx
umowa zlecenia a ciąża Urlop macierzyński na umowie zlecenie Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński Ciąża na umowie zlecenie
kosiniakowe,  Mam umowę zlecenie,  prawa w ciąży,  urlop macierzyński,  zasiłek chorobowy

Umowa zlecenie a ciąża

Umowa zlecenia a ciąża – co Dzisiejszy wpis będzie krótko i na temat – na co może liczyć kobieta zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie (umowę cywilnoprawną należytego starania) w związku z zajściem w ciążę, a potem urodzeniem dziecka? Czy przysługują jej standardowe środki ochrony, zasiłki?

Niestety sytuacja prawna takiej kobiety jest o wiele gorsza, niż gdyby była zatrudniona w oparciu o standardową umowę o pracę. Nie jest jednak tragiczna. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się na czym stoisz!


Czy można zwolnić kobietę w ciąży na umowie zlecenie?

Niestety, w stosunku do kobiet zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie nie obowiązują żadne przepisy kodeksu pracy, które gwarantują, że kobiety w ciąży nie można zwolnić (klik), a jej umowa terminowa przedłuży się do dnia porodu (sprawdź ten artykuł: Umowa na czas określony a ciąża). Niestety przy umowie zlecenia nie ma takiej ochrony. Zleceniodawca ma prawo rozwiązać umowę w dowolnym momencie na zasadach w niej określonych.

Zatrudniający może zupełnie legalnie rozwiązać taką umowę lub jej nie przedłużyć. Pamiętajcie jednak, że ma obowiązku informować zleceniodawcy o ciąży.

Sprawdź też: Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

W tym kontekście zleceniobiorczynie niekiedy zastanawiają się czy warto udać się do sądu pracy, aby ustalić stosunek pracy. Ma to uzasadnienie wtedy, gdy umowa faktycznie nosiła cechy stosunku pracy. Tak może być jeśli była wykonywana w stałym miejscu i czasie, wskazanym przez pracodawcę i pod jego kierownictwem. W takiej sytuacji, warto rozważyć, czy pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy, a w konsekwencji podlegania pod ochronę z kodeksu pracy, ma sens.

Sprawdź też: Kiedy warto iść do sądu z pracodawcą?


Urlop macierzyński i urlop wychowawczy na umowie zlecenie

Niestety na umowie zlecenie nie przysługuje urlop macierzyński, ani urlop rodzicielski – rozumiany jako zwolnienie od obowiązku świadczenia pracy w związku z urodzeniem dziecka. Urlop jest to uprawnienie stricte pracownicze. Konsekwentnie na umowie zlecenie nie przysługuje urlop wychowawczy. Najczęściej z dniem porodu umowę zlecenia rozwiązuje się za porozumieniem stron, bo nawet fakt urodzenia dziecka jej formalnie nie przerywa.

Czyli co powiedziała, że nie jest tragicznie, a potem tylko mówi że nic nie przysługuje…. na szczęście nie jest tak źle 🙂 To teraz kilka słów o tym, co jednak można uzyskać:

Zasiłek chorobowy a umowa zlecenie

Tak jak pisałam Wam obszernie w tym wpisie – zwolnienie lekarskie w ciąży osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenia może pobierać zasiłek chorobowy – w tym także w okresie ciąży – jeśli otrzymała od lekarza zwolnienie.

Warunkiem jest uprzednie podleganie ubezpieczeniu chorobowemu przez 90 dni kalendarzowych. 91 dnia można iść „na zwolnienie” i ZUS wypłaci zasiłek chorobowy. Najpierw jednak upewnijcie się 3 razy z jakim dniem zostaliście zgłoszeni do ubezpieczenia – u pracodawcy lub w ZUSie.

Co ważne – od 1 dnia zwolnienie jest płatne przez ZUS – zleceniodawca nie płaci ani za 1 dzień waszej choroby. To inaczej niż w przypadku umowy o pracę. Warto o tym pamiętać, na wypadek „negocjacji” z pracodawcą, gdyby chciał ciężarną pracownicę zwolnić.

Ważne, żeby pamiętać o tym, że ubezpieczenie chorobowe w przypadku umowy zlecenia jest dobrowolne. A to oznacza, że aby pod nie podlegać trzeba złożyć stosowny wniosek. W tym celu należy złożyć zleceniodawcy na piśmie oświadczenie, że chcecie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Zleceniodawca nie może Wam odmówić. Jednak jeśli umówiliście się na określoną wysokość wynagrodzenia, a nagle w trakcie zatrudnienia występujecie z takim wnioskiem to kwota składki najprawdopodobniej zostanie potrącona z pensji. Tak, to jest legalne.

Składka ta wynosi jednak tylko 2,45 % podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenie przysługuje zasiłek macierzyński! I to jest nalepsza wiadomość dla wszystkich kobiet zatrudnionych na tej podstawie.

W dodatku zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe – (inaczej niż zasiłek chorobowy!). Wystarczy, że ubezpieczenie jest „aktywne” w dniu porodu.

Wszystkie zasady dotyczące obliczania wysokosci zasiłku i zasad jego wypłaty opisane są szczegółowo w tym wpisie: zasilek-macierzynski/kosiniakowe.  Obowiązuje tu także zasada podwyższenia zasiłku do 1000 zł.

W przypadku zleceniobiorców, konieczne jest złożenie u zleceniodawcy druku ZUS ZAM wraz z kopią aktu urodzenia dziecka (oryginał do wglądu). Zleceniodawca zaś dołączy do tego druk ZUS Z3 i wysyła całość do oddziału ZUS.

I gotowe, czekamy na zasiłek – ZUS ma 30 dni na podjęcie decyzji o wypłacie od dnia otrzymania kompletu dokumentów.

Oczywiście zleceniobiorcy tak samo jak etatowcy podlegają kontrolom ze strony ZUS – czy to w kierunku prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich czy fikcyjnego zatrudnienia…


Czy jeszcze o czymś zapomniałam? Jeśli jeszcze coś chcecie wiedzieć w tym temacie – piszcie w komentarzach 🙂

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

4 komentarze

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!