Temat dzisiejszego wpisu to opieka nad żoną po porodzie. Sprawdź, czy przysługuje Ci zwolnienie na żonę po porodzie. Na jakiej zasadzie przyznaje się L4 na opiekę po porodzie dla ojca? Zobacz video wpis o zaplanowaniu jak ma przebiegać opieka po porodzie nad świeżo upieczoną mamą i jej maluszkiem. Poruszymy dziś temat zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z opieki nad żoną po porodzie. Co tydzień, w środę o 12:00, spotykamy się live na Facebooku i rozmawiamy o prawie z punktu widzenia kobiet. Jeśli nie możesz być na żywo, to powtórkę możesz obejrzeć na Facebooku lub na Youtubie. Zapraszam Cię do obejrzenia 7 odcinka z tego cyklu, w którym opowiadam jak może wyglądać opieka po porodzie dla ojca.
Warto posłuchać idąc na spacer!
Opieka nad żoną po porodzie
Czy mąż może sprawować opiekę nad żoną po porodzie? Jak najbardziej. Co zrobić, żeby uzyskać dla ojca zwolnienie na opiekę po porodzie? Zastanówcie się, czy potrzebujecie opieki od razu po porodzie, czy może dopiero po jakimś czasie. Przemyślcie i zorganizujcie się ZANIM dziecko się urodzi – to moja rada „do mamy dla mamy”.
Musicie zastanowić się nad tym, gdzie będziecie po porodzie mieszkać. Czy wracacie do swojego domu? Czy może przeprowadzicie się np. do mamy lub teściowej? Kto będzie głównym opiekunem dziecka i młodej mamy po porodzie? Oczywiście, w większości przypadków, głównym opiekunem kobiety po porodzie jest ojciec dziecka, czy też partner mamy (nie musi to być mąż).
Opieka po porodzie
Często bywa tak, że kobieta (szczególnie gdy np. rodzi pierwszy raz) potrzebuje tej opieki już w szpitalu. Jeżeli Twój partner pracuje w niestandardowych godzinach, to zorientujcie się, czy będzie miał możliwość odwiedzenia Was po pracy w szpitalu – bo, jak pewnie się domyślacie, godziny przyjęć gości w poszczególnych szpitalach przeważnie się od siebie różnią.
Pamiętajcie, że zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej teoretycznie w trakcie pobytu w szpitalu macie prawo do tego, żeby jedna osoba opiekowała się mamą przez całą dobę – także w nocy. W niektórych szpitalach jest to respektowane i standard opieki okołoporodowej jest przestrzegany w 100%. Oznacza to, że Wasz mąż lub partner może być z Wami przez całą dobę na oddziale poporodowym.
Natomiast nie jest to niestety tak, że tych praw przestrzega się wszędzie w pełnym zakresie. Często bywa tak, że w szpitalach bardzo rygorystycznie przestrzega się godzin przyjęć i poza nimi goście są po prostu wypraszani. Dodatkowo prawa poszczególnych pacjentek są często ograniczone przez prawa innych osób przebywających na tej samej Sali. Jeśli trafiasz na salę wieloosobową to Twoi goście istotnie ograniczają prawa innych pacjentek do prywatności. Dlatego podjedź do tego ze zrozumieniem i zorientuj się wcześniej, jak wygląda sprawa w szpitalu, który wybrałaś.
Opieka po porodzie dla ojca
Po powrocie do domu, jeśli Wasz mąż lub partner ma umowę o prace, może skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka. Ten urlop dotyczy oczywiście tych par, gdzie partnerem kobiety jest ojciec dziecka. Są to 2 dni urlopu, z których należałoby skorzystać w pierwszej kolejności, bo powinien być on ściśle związany z samymi narodzinami dziecka.
Następnie, jeżeli Wasz mąż lub partner ma umowę o pracę i jest ojcem dziecka, to może złożyć wniosek o 2 dni opieki nad dzieckiem. Te dwa dni opieki przysługują w każdym roku niezależnie od liczby dzieci. Ojciec dziecka może je wykorzystać w każdym momencie – nie tylko od razu po porodzie. Co ważne, taki wniosek jest wiążący dla pracodawcy, który nie może Wam odmówić udzielenia tych 2 dni na opiekę nad dzieckiem.
Zwolnienie na żonę po porodzie
Ojciec dziecka od razu po porodzie ma też możliwość skorzystania ze zwolnienia na opiekę na chorego członka rodziny – w tym wypadku będzie nim jego partnerka, czyli matka dziecka – kobieta rodząca.
Takie zwolnienie na opiekę nad żoną lub partnerką po porodzie może trwać 14 dni. Tacie przysługuje wówczas zasiłek wynoszący 80% wynagrodzenia. Jednak uwaga! Ze zwolnienia na opiekę po porodzie może skorzystać nie tylko Wasz partner, ale też na przykład Wasza mama lub siostra, wspierająca Was w pierwszych dniach po porodzie, jeśli:
- jest zatrudniona na umowę o pracę
- lub na umowę zlecenie, czy też ma własną działalność gospodarczą i odprowadza składkę chorobową.
Żeby skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad kobietą po porodzie, trzeba spełnić też inny warunek – żaden inny, dorosły domownik nie może być w stanie się nią wtedy zaopiekować. Kolejny warunek jest taki, że w okresie tej opieki musicie razem zamieszkiwać. Nie można więc wziąć zwolnienia na opiekę po porodzie nad osobą, z którą się nie mieszka.
Zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie
Kto może wystawić L4 na opiekę nad żoną po porodzie? Czy musi być to lekarz ze szpitala, czy też konkretnej specjalizacji? Odpowiedź brzmi: nie ma to najmniejszego znaczenia. Najczęściej zwolnienie na opiekę wystawiają lekarze w szpitalu, jednak może to zrobić również ginekolog rodzącej kobiety czy lekarz rodzinny. Trzeba jednak pamiętać, że to lekarz decyduje, czy takie zwolnienie jest potrzebne. Nie ma tutaj żadnego automatu. Pamiętaj też o zasadach obowiązujących w okresie korzystania ze zwolnień na opiekę.
Urlop ojcowski
Tacie przysługuje również urlop ojcowski. W naszej społecznej świadomości wciąż jednak funkcjonuje wiele mitów na ten temat. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać każdy tata, który odprowadza składki chorobowe (a więc nie tylko osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę).
Urlop ojcowski traktowany jest w ten sam sposób jak urlop macierzyński, co oznacza, że nie ma zakazu, by podczas niego pracować – warto mimo to wykorzystać to, aby spędzić z dzieckiem i mamą wartościowy czas. W okresie korzystania z urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński dla ojców, który wynosi ok. 80% wynagrodzenia. Można go wykorzystać przez pierwsze 2 lata życia dziecka, ciągiem przez dwa tygodnie lub rozbić go na dwie części trwające po tygodniu. Urlop ojcowski przysługuje na każde dziecko. Tutaj również pracodawca jest związany wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego i nie może go odmówić. Więcej o urlopie ojcowskim przeczytasz >> tutaj <<.
A jeśli zainteresował Cię temat organizacji opieki nad mamą to zajrzyj koniecznie do innych artykułów na moim blogu. Poruszam tematykę omawianą w tym video m.in. tutaj:
Jeśli chcesz obejrzeć inne odcinki z serii “o Prawie przy kawie z Adwokatem Kobiet” – zajrzyj na mój kanał na YouTube.
Masz problem z ZUS lub pracodawcą? Nie wiesz jakie prawa przysługują Ci w związku z urodzeniem dziecka? Potrzebujesz konsultacji prawnej? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie. Oferuję też porady prawne online. Dowiedz się więcej i zapisz się wygodnie przez kalendarz online. Jeśli masz krótkie pytanie – zadaj je w komentarzu 🙂
Zachęcam Cię również do zakupu moich szkoleń online dla kobiet w ciąży i mam małych dzieci!
Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 27 grudnia 2021 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.