fbpx
Tekst na grafice: Adwokat Kobiet. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. L4 na wypowiedzeniu. Na zdjęciu chusteczki higieniczne i kubek z herbatą.
prawa w ciąży,  rozwiązanie umowy o pracę,  zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Temat dzisiejszego wpisu to zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Czy przysługuje Ci zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia? Czy masz prawo do L4 na wypowiedzeniu? Przeczytaj i sprawdź, czy zwolnienie po rozwiązaniu umowy to coś, do czego masz prawo.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Zgłosiła się do mnie Ania, która pracowała w dużej sieci handlowej. Przez cały okres zatrudnienia, a było to już prawie dwa lata, nie chorowała. Miała dość dobrą pensję i generalnie była zadowolona ze swojej pracy. Pech chciał, że zaszła w ciążę  tuż przed końcem drugiej umowy na czas określony i lekarz wystawił jej zaświadczenie o niezdolności do pracy (tzw. L4). Pracodawca w tej sytuacji nie kwapił się, aby zawrzeć z Anią kolejną umowę, co pod pewnymi względami jest zrozumiałe. Ania była bardzo zmartwiona, bo obawiała się, że z dnia na dzień zostanie bez środków do życia. Stan zdrowia uniemożliwiał jej podjęcie nowej pracy. Doradziłam jej, żeby nie martwiła się na zapas – prawo na szczęście chroni pracowników przed tego typu zdarzeniami losowymi.

Po przeanalizowaniu jej sytuacji, doszłam do wniosku, że Ania jak najbardziej będzie miała wypłacony zasiłek chorobowy. Przecież choroba może się przytrafić każdemu. Co więcej stres związany z rozwiązującą się umową potrafi poważnie nadwyrężyć siły nawet zupełnie zdrowej osoby.  O tym kiedy i w jakich sytuacjach zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia są możliwe jest najnowszy wpis!

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia – kiedy przysługuje

Choroba zaczęła się jeszcze w trakcie trwania umowy

Jeżeli niezdolność do pracy powstała w trakcie zatrudnienia i trwa nadal po jego zakończeniu to za zwolnienie lekarskie zasiłek chorobowy przysługuje za cały czas trwania niezdolności do pracy, pod warunkiem, że zachowano ciągłość zwolnień (nie może być nawet 1 dnia przerwy).

Choroba zaczęła już po wygaśnięciu umowy

A co jeśli zachorowaliśmy już po rozwiązaniu umowy? Czy wtedy przysługuje nam prawo do chorobowego po ustaniu zatrudnienia? Co do zasady prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego przysługuje tylko wtedy, gdy niezdolność do pracy trwa bez przerwy i co najmniej 30 dni oraz powstała nie później niż w ciągu 14 dni od wygaśnięcia umowy.

 

Zwolnienie po rozwiązaniu umowy

Co jeszcze powinno się wiedzieć o zwolnieniu lekarskim po ustaniu stosunku pracy? Mam teraz gorsze wiadomości:

  1. Wypłata zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia będzie trwać do maksymalnie 91 dni (za wyjątkiem kobiet w ciąży które będą nadal mogły korzystać ze zwolnienia do końca okresu zasiłkowego).
  2. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. W II kwartale 2021 r. było to 5504,52 brutto. Oznacza to, że jeśli zarabialiśmy więcej to nasz zasiłek zostanie obniżony.

Zasiłek po ustaniu zatrudnienia – kiedy nie przysługuje?

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie przysługuje, jeśli pracownik:

    •  ma ustalone prawo do emerytury lub renty, do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
    •  nie nabył prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu, tzw. okresu wyczekiwania (30/90dni)
    • jeżeli po ustaniu ubezpieczenia jest kontynuowana lub została podjęta działalność zarobkowa stanowiąca tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym.

Więc jeśli Twoja umowa o pracę niedługo wygasa, a Ty jesteś na zwolnieniu – skup się na zdrowiu, bo ono jest najważniejsze. Nie martw się – najprawdopodobniej mimo wszystko przysługuje Ci zasiłek chorobowy chorobowy po ustaniu zatrudnienia.

L4 na wypowiedzeniu

Niezależnie od powyższych wątpliwości bardzo często pytacie czy przysługuje  w L4 w okresie wypowiedzenia. Oczywiście tak!

Czy na wypowiedzeniu można iść na L4? Okres wypowiedzenia to nadal czas trwania zatrudnienia. Jeśli jesteś chora, doznałaś wypadku, musisz iść do szpitala – możesz wiąż zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu. Do końca okresu zatrudnienia będzie Ci normalnie przysługiwał zasiłek chorobowy. A jeśli choroba będzie trwała nadal to już wiesz, że także po zakończeniu wypowiedzenia będziesz mogła kontynuować pobieranie świadczenia.

Czy L4 chroni przed zwolnieniem?

Pamiętaj jest że L4 w okresie wypowiedzenia nie gwarantuje przedłużenia umowy o pracę. Jeśli wypowiedzenie zostało już złożone to L4 nie przerwie go ani nie przedłuży. Umowa o pracę skończy się wraz z wypowiedzeniem. Jeśli natomiast jesteś na L4 i obawiasz się, że pracodawca będzie chciał rozwiązać z Tobą umowę o pracę, zajrzyj do tego artykułu i sprawdź czy może to zrobić.

Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 1 stycznia 2022 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

pozdrawiam Cię ciepło!

Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Adwokat Kobiet

6 komentarzy

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!